rowery

stat

Prace w pasie nadmorskim

Kłopotliwi działkowcy

Do końca roku 2004 miasto planuje zagospodarować pas nadmorski położony w strefie ochronnej ujęcia wody "Czarny Dwór" i "Zaspa". Na razie najważniejszym zadaniem jest zlikwidowanie znajdujących się tam 800 ogródków. Stosowane przez działkowiczów nawozy zanieczyszczają wodę, co grozi skażeniem i zamknięciem ujęcia.

Woda z obu ujęć dociera do domów 30 procent gdańszczan. Ujęcia są wrażliwe na zanieczyszczenia, woda jest płytka, a piaski przepuszczalne.

- Właściciele ogródków pozakładali szamba, stosują różne nawozy, przez co może dojść na przykład do zatrucia bakteriologicznego - powiedziała Jadwiga Kopeć, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w gdańskim magistracie.

Od 1999 roku miasto prowadzi pertraktacje z działkowcami, którzy w latach '80 nielegalnie zajmowali te tereny. Dotychczas 750 z nich zrzekło się działek. Pozostałe przypadki skierowane zostały na drogę sądową. Największym zmartwieniem dla urzędników jest mieszkaniec altany na działce nr 8 w pobliżu Jednostki Wojskowej. Od trzech lat nie wpuszcza nikogo na swój teren.

- Nie dają sobie z nim rady ani pracownicy nadzoru sanitarnego, ani policja, ani strażnicy miejscy - zaznaczyła dyrektor.

Oprócz uporządkowania kwestii ogródków w pasie nadmorskim planowana jest realizacja ścieżek rowerowych, ciągów spacerowych i placów zieleni. W bieżącym roku na terenie likwidowanych ogrodów miasto zamierza wybudować dwa stawy wodne oraz rowy odwadniające. Na odwodnienie miasto przeznaczy 3 mln 400 tys zł. Na ścieżkę rowerową - 900 tys. Pieniądze pochodzić będą z powiatowych, gminnych i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska.
Też przeżyłeś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę?
Podziel się wrażeniami z innymi, napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie (10)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.