rowery

stat

Pół tysiąca kolarzy na Tauron Lang Team Race w Gdańsku

Nowy cykl wyścigów szosowych dla amatorów w niedzielę przejechał ulicami Gdańska.
Nowy cykl wyścigów szosowych dla amatorów w niedzielę przejechał ulicami Gdańska. mat. prasowe Tauron Lang Team Race

Blisko pół tysiąca kolarzy zmierzyło się w Gdańsku z dwoma dystansami wyścigu szosowego w ramach Tauron Lang Team Race. Na niektórych odcinkach trasy prędkość uczestników dochodziła do 70 km/h, a średnia zbliżała się do 40. To nowy cykl rywalizacji dla amatorów. Wcześniej odbyły się dwie edycje. Kolejna planowana jest 5 lipca w Krokowej, a wielki finał rozegrany zostanie 30 sierpnia w Bytowie.Tauron Lang Team Race to najmłodsze dziecko Czesława Langa. Wicemistrz olimpijski z Moskwy (1980 roku) postanowił przybliżyć amatorom nie tylko kolarstwo MTB, co z sukcesami czyni od lat, ale także szosową odmianę tej dyscypliny, w której odbywają się największe toury na świecie.

Przed przyjazdem do Gdańska kolarze amatorzy mogli rywalizować w Sobótce i Rzeszowie. W Gdańsku dla ich potrzeb oddana została 17-kilometrowa runda po dwupasmowej alei Armii Krajowej. W tzw. grupie Maxi do pokonania było 85 kilometrów. Natomiast wyścig Mini odbywał się na dystansie 51 kilometrów.

- Cała runda jest bardzo ciekawa, a dużą rolę może odegrać wiatr. Dobrym momentem do ataku jest podjazd po nawrocie przy wyjeździe z miasta - oceniał Lech Piasecki, były mistrz świata w kolarstwie ze startu wspólnego.

Wiatr był na tyle silny, że na niektórych odcinkach amatorom udawało się nawet jechać z prędkością 70 kilometrów na godzinę. Jednak na krótszej trasie nikomu nie udało się na dobre rozerwać peletonu. Na czele 254 uczestników finiszowała 5-osobowa grupka, która trasę pokonała ze średnią prędkością blisko 40 km/h.

Na finiszu najszybszy okazał się Leszek Brunke. Gdańszczanin uzyskał czas 1:19:18 i zaledwie o jedną sekundę pokonał Piotra Szczepanika z Rzeszowa. W czołówce metę osiągnęli jeszcze: Zbigniew Krzeszowiec, Jacek Rogowski i Piotr Ratajczak.

- Dzień wcześniej wystartowałem na najdłuższym dystansie Skandia Maraton Lang Team, a zatem w tym wyścigu nastawiałem się jedynie na przejażdżkę. Ale jak już się wystartuje, to ambicja powoduje, że człowiek walczy do samego końca - przyznał zwycięzca, który w nagrodę zarobił 350 złotych.

Wśród kobiet w tym wyścigu najlepsza okazała się Patrycja Lorkowska (Cartusia).

BLISKO TYSIĄC KOLARZY UKOŃCZYŁO MARATON MTB W GDAŃSKU

Na najdłuższym dystansie niemal zaraz po starcie uciekła grupka pięciu kolarzy. Tempo nadawali Rosjanie, których było w czołówce aż czterech. Jedynym Polakiem, który zabrał się z prowadzącymi był Daniel Majkowski. Kolarz Nexus Team oczywiście - zgodnie z przysłowiem "siła złego na jednego" - nie miał szans na końcowy triumf, ale dzielnie wywalczył miejsce na najniższym stopniu podium.

Zwycięzcą został Aleksandr Fadiejew, który zaatakował na ostatnim wzniesieniu o samotnie dojechał do mety w czasie 2:07:37. Pozostali z czołówki stracili blisko minutę. Na finiszu Majkowski uległ jeszcze Nikicie Bondarenukowi. Metę osiągnęło łącznie 147 uczestników. Najlepszą z pań okazała się Agnieszka Sikora (Legion Serwis Active Jet).

- Trasa była ciężka i wymagająca. Mocno wiejący wiatr utrudniał jazdę pod górę. Fadiejew miał cały czas wsparcie kolegów z drużyny. Gdy zaatakował bardzo mocno, nikt nie mógł przytrzymać mu koła - przyznał Majkowski.

WYNIKI WSZYSTKICH STARTUJĄCYCH

mat. prasowe


Kolejna szansa do startu w Tauron Lang Team Race nadarzy się 5 lipca w Krokowej.

-Tauron Lang Team Race ma promować kolarstwo wśród młodszych i starszych, dać im szansę na realizację swoich pasji. Powiedzenie "w zdrowym ciele zdrowy duch" ciągle jest aktualne. Każdy kto się trochę porusza od razu lepiej się czuje - podkreślał Lang, który jest dyrektorem generalnym tego cyklu.
Też przeżyłeś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę?
Podziel się wrażeniami z innymi, napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (20)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Porady rowerowe

zobacz więcej »

Szlaki rowerowe

Znajdź trasę rowerową

Turystyka rowerowa

zobacz więcej »