• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Rowerem z plecakiem. Czy są lepsze opcje?

Joanna Karjalainen
28 listopada 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
Plecak, torby, a może sakwy? Każdy ma swoje preferencje. Plecak, torby, a może sakwy? Każdy ma swoje preferencje.

Laptop, notatnik, drugie śniadanie i ubrania na zmianę. Tyle, a czasem jeszcze więcej musimy zmieścić do plecaka, który zabieramy ze sobą do pracy czy na uczelnię. To nie kłopot, jeśli jedziemy autem lub komunikacją miejską, jednak bywa niewygodne, jeśli wybieramy rower. Jak sprawić, że codzienne przejazdy do pracy z naszym bagażem będą komfortowe?
W co pakujesz rzeczy, gdy jedziesz rowerem do pracy?

Codzienna jazda rowerem do pracy może być prawdziwą przyjemnością. Zwykle jednak czekamy na moment, gdy będziemy mogli już zrzucić z ramion plecak i pomknąć drogami rowerowymi bez zbędnego bagażu. Wielu z nas skarży się na dyskomfort związany z noszeniem plecaka na rowerze i na wiecznie zapocone plecy. Przyjrzeliśmy się temu zagadnieniu i przedstawiamy nie tylko plecaki, lecz także ich równie pojemne alternatywy.

Jaki plecak na rower? - na drobizagiJak wskazują specjaliści, plecaki najlepiej sprawdzają się wtedy, gdy mamy do przewiezienia drobiazgi. Kluczem do komfortu jest w tym wypadku odpowiednie zapakowanie naszego bagażu.

- Gdy przewozimy małe rzeczy, to plecak jest wygodnym rozwiązaniem, bo możemy z łatwością się z nim przemieszczać poza rowerem - mówi Adrianna Osińska ze sklepu rowerowego Wysepka. - Problem zaczyna się, gdy jest on porządnie załadowany. Wtedy warto zwrócić uwagę na to, jak go pakujemy. Powinniśmy najcięższe rzeczy ułożyć na samym dnie, patrząc przy tym, aby jak najlepiej ułożyć rzeczy przy plecach, by nic nas nie gniotło. Warto również odpowiednio dopasować pasy plecaka, aby jak najmniej się on przesuwał. Jeżeli często wozimy dużo rzeczy, warto jednak rozważyć sakwy.
- Część osób dojeżdża do pracy rowerem szosowym lub innym, w którym trudno zamontować bagażnik - mówi Piotr Tysarczyk ze sklepu rowerowego Cyklisci.com. - I na to można znaleźć rozwiązanie, jak np. Topeak Dynapack czy bagażniki na sztycę. Jeśli decydujemy się na plecak, to najlepiej wziąć taki, którego system nośny będzie tak zbudowany, że tylna część plecaka będzie się stykać z plecami w jak najmniejszej ilości punktów i/lub będzie wyposażony w system wentylacyjny. Z doświadczenia jednak wiem, że żaden plecak rowerowy, który jest na tyle duży, żeby przewieźć w nim laptopa, nie zagwarantuje nam suchych pleców i ramion.

Przygotuj rower i siebie do zimyPlecako-sakwy na rowerJeśli jeździmy rowerem stosunkowo często i chcemy używać plecaka, warto wyposażyć się w taki, który budową dostosowany jest dla rowerzystów.

- Plecaki tego typu charakteryzuje sztywny tył plecaka, dzięki czemu nic, co będziemy przewozić, nie będzie nas gniotło - mówi Adrianna Osińska. - Ma on również haczyki do zamocowania go jako sakwę. Są one odpowiednio przykryte, aby podczas noszenia go na plecach nie były one odczuwalne. Taki plecak świetnie sprawdzi się na drobiazgi. Z kolei gdy po pracy pojedziemy na małe zakupy, będziemy mogli go przymocować jako sakwę, dzięki czemu odciążymy plecy.
 • Plecak Basil Urban Dry. Cena: 470 zł.
 • Plecak Basil Flex. Cena: 229.99 zł
 • Plecak Kross Crafter. Cena: 240 zł.

Torby na rower - na większe bagażeChoć to wciąż stosunkowo niepopularne rozwiązanie wśród miejskich rowerzystów, torba może być świetną alternatywą w stosunku do plecaka. Warto wziąć tę opcję pod uwagę, jeśli nasz rower oferuje możliwość zamontowania bagażnika.

- Do większych rzeczy, jak odzież na zmianę czy jakiegoś rodzaju sprzęt, najlepsza jest torba na bagażnik lub sakwa boczna - doradza Tysarczyk. - Z toreb bagażnikowych uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest torba górna z rozkładanymi bokami, którą w razie potrzeby można powiększyć, np. jeśli chcemy w drodze powrotnej zrobić niewielkie zakupy. Najbardziej funkcjonalne są te z systemem szybkiego mocowania (np. Topeak MTX, Ibera Pakrak, Klickfix itp.), które pozwalają na błyskawiczne zdemontowanie torby i jej zabranie ze sobą bez konieczności odpinania rzepów.

Jak mądrze trzymać rower w mieszkaniu? • Torba Topeak MTX Trunk Bag Ex. Cena: 289.90 zł
 • Torba na bagażnik Racktime Talis Plus. Cena: 399 zł
 • Torba na bagażnik Extend Trunker. Cena: 182 zł
 • Sakwa-torba na bagażnik P2R Stowman EXP. Cena: 219 zł

Sakwy na rower - wygodne i pojemneSpecjaliści, których zapytaliśmy o opinie, zdają się preferować jeszcze inne rozwiązanie: sakwy. Zalety, na jakie wskazują, to przede wszystkim komfort rowerzysty i łatwość obsługi sakw.

- O ile przewożenie laptopa w plecaku ma sens ze względu na wstrząsy, o tyle pozostałe rzeczy odradzamy wozić w plecaku - mówi Piotr Tysarczyk. - Jeśli nie mamy zamiaru mieć mokrych pleców po dojechaniu do pracy czy szkoły, to warto wyposażyć się w sakwę lub torbę. Są specjalne torby do laptopa, jak np. Ortlieb Officebag (z osobno kupowaną wyściółką na komputer), zmieści się tam jednak tylko laptop o wielkości do 15". Osobiście małe rzeczy, jak kurtka przeciwdeszczowa czy kanapki na drugie śniadanie, wożę w torbie na kierownicy. Jest to moim zdaniem najwygodniejsze rozwiązanie - mamy dostęp do rzeczy w torbie nawet podczas jazdy lub podczas krótkiego postoju na światłach.
- Jedynym i najlepszym rozwiązaniem są sakwy - potwierdza Adrianna Osińska. - Nie ma problemu z bólem pleców czy dyskomfortem podczas jazdy, jak to bywa w przypadku plecaka. Czym się więc kierować przy wyborze odpowiednich sakw? Przede wszystkim mocowaniem. Musimy zwrócić uwagę na to, by była ona łatwa w montażu i demontażu, aby bez problemów móc zabrać sakwę ze sobą do pracy, po skończonej jeździe. Są one wtedy mocowane do bagażnika za pomocą zamykających się haczyków, a jeżeli chcemy ściągnąć sakwę, wystarczy pociągnąć za uchwyt, który przy nich jest przymocowany.
 • Sakwa miejska pojedyncza Basil Go Single Bag. Cena: 199 zł
 • Ortlieb sakwa tylna Back-Roller City. Cena: 419.90 zł
 • Sakwa miejska Basil Sport Design Commuter. Cena: 315.99 zł.
 • Torba na kierownicę Topeak Tourguide Handlebar Bag. Cena: 249 zł.
 • Torba na kierownicę Sport Arsenal 310 Expedice. Cena: 224 zł.
 • Torba na kierownicę Sport Arsenal 445 LRC. Cena: 179 zł.

Co istotne, wiele modeli sakw jest wykonanych z materiału całkowicie wodoodpornego, dzięki czemu nie musimy martwić się o zmoknięcie rzeczy w razie deszczu. Dodatkowym udogodnieniem do miejskich sakw jest pasek na ramię - po skończonej jeździe sakwa łatwo staje się torbą.

- Sakwy mają też różne pojemności, najczęściej wyrażane w litrach - dodaje Osińska. - Jeżeli mamy do zabrania dużo rzeczy, lepiej jest spakować dwie sakwy po równo, aby ciężar został rozłożony równolegle na obie strony. Jedna sakwa jest dobra, gdy mamy do zabrania parę drobiazgów, ponieważ gdy ją przeładujemy, możemy to odczuwać podczas jazdy, że znosi nas na jedną stronę, szczególnie na zakrętach.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (54)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomerania MTB Maraton Szemud

82 - 92 zł
zawody / wyścigi

Cross Duathlon Gdańsk 2023 (3 opinie)

89 zł
zawody / wyścigi

Pomerania MTB Maraton Luzino

82 - 92 zł
zawody / wyścigi

Znajdź trasę rowerową

Forum