Pierszczewko i rodzinne pamiątki państwa Szymichowskich

Rodzinne pamiątki państwa Szymichowskich z Pierszczewka


Choć kaszubskie szlaki mamy zjeżdżone wzdłuż i wszerz, to wciąż jest jeszcze wiele ciekawych miejsc, w których nigdy dotąd nie byliśmy. Pierszczewko to mała osada leżąca nad jednym z jezior raduńskich i choć przejeżdżaliśmy tamtędy niejeden już raz, nigdy dotąd nie mieliśmy okazji zobaczenia rodzinnych pamiątek państwa Szymichowskich. Pan Rajmund, gospodarz posesji zaprosił nas na ciekawą wizytę po "jego rodzinnych stronach".Ekspozycja rodzinnych pamiątek powstała z inicjatywy i wielkiej pasji pana Rajmunda Szymichowskiego. Na terenie swojego gospodarstwa stworzył muzeum, w którym zgromadził sporą liczbę eksponatów z czasów swojego dzieciństwa oraz zebranych od bliskich. Część z nich oglądać można w ogrodzie, "pod chmurką". Najbardziej osobiste pamiątki mieszczą się w drewnianym budynku zbudowanym w stylu szachulcowym. Przed chatą znajdują się narzędzia wykorzystywane przez rzemieślników różnych profesji oraz maszyny rolnicze. Na uwagę zasługuje XIX wieczny kierat. Wewnątrz natomiast znajdziemy sprzęty domowego użytku, wyposażenie wnętrz izb mieszkalnych. Mamy tu także ciekawą kolekcję żelazek oraz pokaźny zbiór drewnianych wieszaków. Dalej znajdują się radioodbiorniki i sprzęt grający. Wśród starych książek i albumów wiszą rodzinne zdjęcia i przeróżne przedmioty osobiste, z którymi powiązane są niekiedy przezabawne historie. Nie sposób jednak ich powtórzyć, najlepiej wysłuchać ich osobiście.

Kolekcja rodzinnych pamiątek Państwa Szymichowskich z pewnością jest bardzo ciekawa, podobnie jak opowiadane historie przez Pana Rajmunda, któremu chcemy serdecznie podziękować za tak niecodzienną wizytę kaszubskich stron.

Kaszuby na rowerze:

Kaszuby to rejon, który zaskakuje za każdym razem kiedy realizujemy kolejne wypady. Niezliczona sieć dróg, szlaków, duktów i potencjalnych wariantów tras zachęca nie tylko do wypadów na dwóch kółkach, ale także innych form turystyki i rekreacji. Z Trójmiasta wydostać się można na wiele sposobów: o własnych siłach, bądź skorzystać np.: z transportu kolejowego. Planując jednodniową wycieczkę po kaszubskich bezdrożach najlepiej jednak ułożyć trasę, którą rozpoczniemy i zakończymy w tym samym miejscu, np.: z Kartuz. Blisko stąd nad najpiękniejsze rzeki, jeziora i w zielone płuca Kaszub!

Wycieczka, której trasa przebiega nad urokliwymi jeziorami oraz mokradłami, to nie tylko propozycja na upalne lato, kiedy to marzymy o schłodzeniu ciała w wodzie, czy wylegiwaniu się na plaży. Trasa jest na tyle uniwersalna, że można pokonać ją o dowolnej porze roku. Większość dróg, którymi prowadzi, to gruntówki, rzadko uczęszczane przez samochody. Pod kątem sumy przewyższeń, to z pewnością wspaniały kąsek dla rowerzystów przygotowujących się do startów w maratonach MTB.

Wycieczka rowerowa wśród malowniczych kaszubskich jezior i lasów oraz wizyta u Państwa Szymichowskich, w Pierszczewku.
Wycieczka rowerowa wśród malowniczych kaszubskich jezior i lasów oraz wizyta u Państwa Szymichowskich, w Pierszczewku. fot. Krzysztof Kochanowicz [GR3miasto]


Pokonana przez nas trasa:

Ułożona przez nas trasa zatacza pętlę, z początkiem i końcem w Kartuzach. Miejscowość ta dobrze skomunikowana jest z Trójmiastem. Rowerzyści mogą tu dojechać Szybką Koleją Miejską przewożąc rower za darmo. Trasa skierowana jest do rowerzystów, którzy radzą sobie w jeździe w terenie. Ta którą pokonaliśmy wiodła głównie drogami gruntowymi i leśnymi duktami. Gdzieniegdzie wystąpił także grząski piach i nierówności, ale takie już uroki tych lasów. Jeśli wolicie jazdę po asfalcie, lepiej wybrać np.: Żuławy.

Jeśli chcecie wybrać się naszym śladem sugerujemy rower górski, ewentualnie crossowy.

Na trasie naszej eskapady towarzyszyły nam szlaki rowerowe:

>>> Szlak Kamiennych Kręgów
>>> Szlak Hutniczy
>>> Szlak Kaszëbskô Stegna

Dane trasy i ślad gps:

Początek i koniec trasy: Kartuzy
Dystans: 55 km
Czas jazdy z postojami: 7h30min

Ślad GPS oraz mapa wycieczki

Rodzaj podłoża:
Leśne dukty, drogi gruntowe, brukowane, miejscami także asfaltowe.

Polecamy mapę:
Kaszubski Park Krajobrazowy 1:50 tys. wyd.EkoKapioGALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz

Dziękujemy wszystkim za udział w naszych wypadach i zapraszamy na kolejne !
Przejrzyj poprzednie nasze eskapady w rejon Jezior Raduńskich:

1) Rowerem bądź pieszo wokół Jezior Raduńskich
2) Wycieczka nad Jeziora Białe i Czarne
3) Wyjątkowy zamek w kaszubskich Łapalicach
4) Kaszuby do góry nogami, czyli wizyta w Szymbarku

Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych

Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jesteśmy aktywni przez cały rok kalendarzowy, niezależnie od pogody. Jeździmy na rowerach, wędrujemy, pływamy na kajakach i wiele innych. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!

>>> WWW: Grupa Rowerowa 3miasto

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3miasto.
Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami.
Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com
Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie (15) 2 zablokowane

 • super klimaty :)

  • 13 3

 • Piękne Kaszuby zwiedzane w super sposób:)

  Panie Krzysztofie, brawa za propagowanie takie sposobu zwiedzania i spędzana czasu! Zdrowo, mądrze i atrakcyjnie. Niedługo dołączy bitumiczny odcinek na obwodnicy Kartuz, który można wpleść w ramy jakiejś szerszej trasy, ciesząc się, że przy dużym ruchu samochodowym można bezpiecznie jechać rowerem i przy okazji rzucić na nową drogę dla rowerów fachowym okiem.

  • 11 3

 • Szok, piękne kaszuby ,a co tam

  robią głodujące psy na łańcuchach w brudnych ,podartych budach , gdy zamarzną zimą , bądz upieką się latem w słońcu ,wtedy pada zdanie .(pies to tylko pies nie ten to będzie inny. ,brak słów. . Oczywiście kaszubi 1OO% w kościele ,bo jakby inaczej.

  • 8 9

 • Ewa, takie rzeczy nie tylko na Kaszubach

  a wszędzie na zapyziałych wsiach, czy to na Kaszubach, Kociewiu czy Podkarpaciu. Nie ma znaczenia skąd się jest, ma znaczenie kim się jest. Nie każdy Kaszub jest wieśniakiem i nie każdy też prostakiem, ty zaś mało o ludziach wiesz, bo za mało podróżujesz i rozmawiasz.

  • 9 0

 • Opinia do filmu

  Zobacz film Rodzinne pamiątki państwa Szymichowskich

  Aż tak śmierdzi?

  • 0 2

 • Opinia do filmu

  Zobacz film Rodzinne pamiątki państwa Szymichowskich

  O wiele lepszy jest

  Skansen Bielickowo w Kawlach Dolnych koło Przodkowa :)

  • 0 6

 • Szok!

  Nie mierz wszystkich swoją miarą!

  • 0 5

 • Opinia do filmu

  Zobacz film Rodzinne pamiątki państwa Szymichowskich

  Co to w ogóle za porównanie?

  Porównywanie skansenów powstałych z rodzinnych pamiątek to totalna bzdura. Jak w ogóle można coś takiego powiedzieć. Każdy z nich jest inny, i to nie tylko pod kątem rozmiaru. Każdy ma swoje historie i właścicieli, którzy ciekawie je opowiadają.
  ps. Dzięki za podsunięcie tematu, niebawem się tam wybierzemy, może jeszcze tej jesieni ;)

  • 6 3

 • Opinia do filmu

  Zobacz film Rodzinne pamiątki państwa Szymichowskich

  ps. skoro znacie podobne perełki na Kaszubach

  rozwińcie ten temat dorzucając swoje propozycje "ciekawych zakamarków" Kaszub.

  • 5 3

 • Opinia do filmu

  Zobacz film Rodzinne pamiątki państwa Szymichowskich

  Jezioro Patulskie

  Pierszczewko leży nad jeziorem Patulskim, które należy do tzw. "Kółka Radunskiego".

  • 2 5

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Czwartkowa wycieczka rowerowa po pracy
Czwartkowa wycieczka rowerowa po pracy
zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka
wrz 23
czwartek, g. 17:00 - 21:00
Gdańsk Dolne Miasto
Poznaj swój kraj-Activo-Bory Tucholskie
Poznaj swój kraj-Activo-Bory Tucholskie
zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka
wrz 25
sobota, g. 07.45
Rumia, ATS Express
Wycieczka rowerowa przez Kaszuby Północne
Wycieczka rowerowa przez Kaszuby...
zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka
wrz 25
sobota, g. 9:00 - 18:30
Reda

Znajdź trasę rowerową

Ogłoszenia polecane

Forum