rowery

stat

Oznakowane rowery w Trójmieście

Straż Miejska w Gdyni już w maju rozpocznie ewidencję rowerów.
Dotyczyć to będzie tylko nowych, dopiero, co zakupionych jednośladów oraz takich, na które właściciele będą posiadali dokumenty potwierdzające ich zakup, np. kartę gwarancyjną. W innych przypadkach trudno stwierdzić w jaki sposób trafił rower do obecnego właściciela. Pierwszym z hipermarketów, który się na tą akcję zdecydował jest gdyński HIT. Do zakupionego roweru otrzymamy specjalny formularz, do któregom sprzedawca wpisze: marka, kolor, numer karty gwarancyjnej, numer fabryczny i znaki szczególne roweru. Z wypełnionym blankietem trzeba będzie zgłosić się do strażnika miejskiego, który uzupełni formularz o dane właściciela. Całość zostanie wprowadzona do ewidencji. Właściciel pojazdu otrzyma też specjalną naklejkę informującą, że rower znalazł się w rejestrze.

Dobrym pomysłem byłoby również wprowadzenie dodatkowych znaków szczególnych wykonanych za pomocą engrawera. Na razie znakiem rozpoznawczym roweru są głównie numery fabryczne umieszczone na ramie. Czy dzięki ewidencji zmniejszy się liczba kradzionych rowerów w Trójmieście? I czy fakt ich oznakowanie zwiększy popularność jednośladów w Trójmieście?

Jak dotąd trudno o jednoznaczne dane ilościowe, ale z tego co widać na ulicach nie jest to preferowany przez nas środek komunikacji. W zachodnich krajach duża część ludzi jeździ do pracy rowerem, u nas na rowerach w dni powszednie widzi się jedynie młodzież dojeżdżającą do szkoły, czy na uczelnie. Cyklistom nie sprzyja klimat (conajmniej pół roku to deszcze, śnieg i zawierucha), niemożność skorzystania z prysznica w pracy, brak miejsc pod biurem czy w zakładzie pracy, gdzie bezpiecznie można byłoby zostawić rower, brak odpowiedniej ilości ścieżek rowerowych oraz zwyczajnie nasza słaba kondycja i niechęć do pedałowania o siódmej rano.
Też przeżyłeś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę?
Podziel się wrażeniami z innymi, napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie (25)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Porady rowerowe

zobacz więcej »

Szlaki rowerowe

Znajdź trasę rowerową

Turystyka rowerowa

zobacz więcej »