Ostatnia prosta przebudowy Armii Krajowej w Sopocie

Czytelniczka zwróciła uwagę na oznakowanie objazdu dla rowerzystów, które może wprowadzać w błąd.
Czytelniczka zwróciła uwagę na oznakowanie objazdu dla rowerzystów, które może wprowadzać w błąd. fot. Czytelniczka Trojmiasto.pl

- Wydawałoby się, że już parę lat jesteśmy w Europie, a jednak nie do końca. Przebudowa drogi rowerowej wzdłuż ul. Armii Krajowej w Sopocie do Europy jeszcze nie dotarła - pisze do nas w liście czytelniczka Trojmiasto.pl (dane do wiadomości redakcji). Wydaje się, że z miast aglomeracji trójmiejskiej Sopot stawia rowerzystom najwięcej wyzwań logistycznych. Niemniej już za kilka dni miłośnicy dwóch kółek będą mogli korzystać z wyremontowanej nawierzchni wzdłuż ul. Armii Krajowej.Przebudowa ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Armii Krajowej rozpoczęła się 4 maja. Prace na odcinku od al. Niepodległości do ul. Reja obejmują szeroki zakres zadań, tj:

- budowę ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Armii Krajowej o nawierzchni bitumicznej koloru czerwonego o szerokości 2,0-2,5 m na odcinku od al. Niepodległości do ul. Reja (z wyłączeniem zrealizowanego wcześniej odcinka od ul. 23 Marca do wjazdu na osiedle Aquarius),
- przebudowę zniszczonych chodników oraz zjazdów publicznych i indywidualnych,
- frezowanie nawierzchni jezdni i ułożenie nakładki na ul. Armii Krajowej na odcinku od ul. Andersa do ul. Reja (z wyłączeniem odcinka przy skrzyżowaniu z ul. Słowackiego oraz odcinka przy skrzyżowaniu z ul. Kopernika),
- budowę trzech wyniesionych skrzyżowań: ul. Armii Krajowej z ulicami Andersa, Wybickiego oraz Reja,
- budowę wyniesionych przejść dla pieszych na ulicach KochanowskiegoKrasickiego,
- wyposażenie przejść dla pieszych w płytki integracyjne,
- wykonanie oznakowania poziomego i pionowego,
- budowę sieci kanalizacji deszczowej, studni z osadnikami w rejonach wyniesionych skrzyżowań ul. Armii Krajowej z ulicami Andersa, Wybickiego oraz Reja oraz przykanalików wraz z wpustami ulicznymi,
- wykonanie trawników (ok. 750 m kw.).

Całkowity koszt inwestycji to 2,7 mln złotych. Jej pierwszy etap obejmuje budowę ścieżki rowerowej od ul. 23 MarcaMapka do ul. WybickiegoMapka włącznie z wyniesionymi skrzyżowaniami z ul. Andersa i ul. Wybickiego i ma zakończyć się już 30 czerwca.

Rowerzyści czekają na zakończenie pracNa zakończenie remontu z utęsknieniem czekają wszyscy rowerzyści, którzy zwykli poruszać się tą popularną ulicą w Sopocie. Przydatność drogi rowerowej wzdłuż Armii Krajowej jest tym większa, że jest to najbliższa, a przez to najszybsza i najwygodniejsza opcja dojazdu na kultową pętlę Reja od strony Gdyni.

Jak wskazuje czytelniczka Trojmiasto.pl, na obecnie prowadzonym etapie inwestycji oznakowanie objazdu dla rowerzystów pozostawia wiele do życzenia. Mylące jest zwłaszcza kierowanie ich na aleję Niepodległości, na której niezmiennie obowiązuje zakaz poruszania się rowerem.

- Jadąc od strony Gdyni w kierunku Gdańska, za rondem na przecięciu ul. Armii Krajowej i ul. 23 Marca, natykamy się na znak informacyjny, kierujący nas na jezdnię - opisuje czytelniczka. - Zgodnie z oznakowaniem zjeżdżamy na ulicę.

Czytelniczka zwróciła uwagę na oznakowanie objazdu dla rowerzystów, które może wprowadzać w błąd.
Czytelniczka zwróciła uwagę na oznakowanie objazdu dla rowerzystów, które może wprowadzać w błąd. fot. Czytelniczka Trojmiasto.pl

Dojeżdżamy do kolejnego ronda (ul. Armii Krajowej, ul. Sikorskiego) i tu natykamy się na poniższe oznakowanie:

Czytelniczka zwróciła uwagę na oznakowanie objazdu dla rowerzystów, które może wprowadzać w błąd.
Czytelniczka zwróciła uwagę na oznakowanie objazdu dla rowerzystów, które może wprowadzać w błąd. fot. Czytelniczka Trojmiasto.pl

Podążając za znakami, kierujemy się w dół ul. Sikorskiego. Przed skrzyżowaniem z al. Niepodległości widzimy kolejną tabliczkę informującą o objeździe.

Czytelniczka zwróciła uwagę na oznakowanie objazdu dla rowerzystów, które może wprowadzać w błąd.
Czytelniczka zwróciła uwagę na oznakowanie objazdu dla rowerzystów, które może wprowadzać w błąd. fot. Czytelniczka Trojmiasto.pl

Skręcamy zgodnie z oznakowanym objazdem w al. Niepodległości, a tu czeka na nas niespodzianka:

Czytelniczka zwróciła uwagę na oznakowanie objazdu dla rowerzystów, które może wprowadzać w błąd.
Czytelniczka zwróciła uwagę na oznakowanie objazdu dla rowerzystów, które może wprowadzać w błąd. fot. Czytelniczka Trojmiasto.pl

Jeszcze ciekawiej prezentuje się przebudowa w przeciwnym kierunku.
Od wjazdu w ul. Armii Krajowej od strony Gdańska do miejsca rozpoczęcia prac budowlanych nie ma żadnej informacji, która uprzedziłaby rowerzystę o utrudnieniach w ruchu.
Pierwsza tablica informacyjna znajduje się w odległości ok. 30 m od palety z kostką brukową postawionej na drodze rowerowej.


Myślę, że powyższe zdjęcia mówią same za siebie i nie wymagają komentarza.
Ale nie czepiajmy się, my ciągle jesteśmy w drodze do Europy. Dajmy szansę kurortowi Sopot, liczącemu na przyjazd licznych turystów, w tym też rowerzystów. Może do czasu zakończenia przebudowy na stronie internetowej miasta Sopot pojawi się aktualna mapka dróg rowerowych. Z poniższej nie dowiemy się nic na temat przebudowy, a tym bardziej nie wyczytamy z niej trasy objazdu.

Droga jest wciąż przejezdnaJak przekonuje Krzysztof Jałoszyński, sopocki oficer rowerowy, ul. Armii Krajowej jest wciąż przejezdna dla rowerzystów.

- Nie są to, rzecz jasna, komfortowe warunki, ale przejazd jest cały czas możliwy - mówi Jałoszyński. - Podczas gdy brygady pracują na miejscu, przedostanie się rowerem jest utrudnione; w godzinach pozaroboczych nie powinno być z tym większego problemu. Dobra informacja jest taka, że prace idą zgodnie z harmonogramem i powinny zakończyć się 30 czerwca, tak jak to było zakładane.
Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie (53) 1 zablokowana

 • przecież ten remont będzie dalej od jesieni

  i znowu wam rozkopiem

  • 4 9

 • (6)

  Rowerzyści zawsze mają problem....
  Nikt nie wspomni o zmniejszonej liczbie miejsc parkingowych na ul. Armii Krajowej

  • 20 40

  • A po cholerę (2)

   wieziesz tam swój tyłek smrodzącym samochodem? Nie lubisz, czy masz siły by podjechać do Sopot rowerem, to jedź SKM'ką. Samochód zaś zostaw pod domem by sąsiedzi wiedzieli, że z ciebie nie byle kto i owszem automobil posiadasz.

   • 8 7

   • Głupi jesteś

    • 1 5

   • a czemu myślisz w kategoriach wożenia tyłka do Sopotu, w tej okolicy są stare kamienice bez możliwości zrobienia parkingu i na tych zlikwidowanych miejscach parkowali mieszkańcy często schorowani

    • 3 1

  • co za głupoty wypisujesz, ścieżka juz tam była tylko teraz ją zrobią na nowo

   a miejsca te co były to będą

   • 4 2

  • szczodre oferowanie miejsc do parkowania samochodów w mieście

   prowadzi do ich nadmiaru, na czym wszyscy cierpią, również użytkownicy samochodów. Tylko restrykcyjna polityka parkingowa oraz dbanie przede wszystkim o komfort i bezpieczeństwo osób poruszających się pieszo, rowerami lub urządzeniami transportu osobistego takimi jak np. hulajnogi elektryczne, w tym komfort i bezpieczeństwo osób chcących dotrzeć przy ich pomocy do stacji i przystanków SKM i innych środków transportu publicznego może przyczynić się skutecznie do poprawy jakości życia w mieście. Posiadanie samochodu nie stwarza automatycznie prawa do parkowania go za darmo w dowolnym miejscu publicznym ani w pobliżu domu.

   • 2 1

  • chyba blachosmrodziaze...

   wiecznie spompowani ale to od niedotlenienia mozgu...

   • 3 1

 • Kompletny i**ota wymyślił kiedyś tam drogę rowerową (6)

  Wzdłuż drogi w większości jednokierunkowej, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości 50 , a miejscami 30. W normalnych krajach, wszędzie gdzie to jest możliwe, w miastach wpuszcza się rowery na ulice. Po tej drodze rowerowej chodzą piesi, biegają dzieci, jest tam uczelnia, szkoła i przedszkole i takie poprowadzenie drogi rowerowej jest właśnie niebezpieczne! Największy absurd rowerowy w Sopocie to właśnie droga rowerowa na Armii Krajowej.

  • 33 5

  • sam jesteś kompletym i**otą

   jak można po drodze rowerowej pozawalać dzieciom chodzić przecież jest chodnik

   • 0 10

  • pytanie, na które trzeba szukać odpowiedzi brzmi mniej więcej tak: (3)

   czy po remoncie warunki ruchu wszystkich rodzajów użytkowników rowerów i urządzeń transportu osobistego (takich jak np. hulajnogi) oraz pieszych ulegną poprawie czy nie. Według mnie owszem, założenie, że np. 11 letnie dziewczynki z kartą rowerową będą się czuły bezpiecznie poruszając się po jezdni przebudowanej ulicy Armii Krajowej (w świetle prawa mają one obowiązek korzystania z niej jeśli obok nie ma drogi dla rowerów) można włożyć między bajki. Miasto powinno zapewniać warunki do poruszania się ludzi chcących wybrać rower jako środek transportu, a nie myśleć głównie o trenujących do triathlonu lub innych kolarzy.

   • 1 6

   • Ja jako rowerzysta komunikacyjny, nie żaden trenujący (2)

    stwierdzam że to nie nadaje się do komunikacyjnego przemieszcania.

    To już pas nadmorski sie do tego bardziej nadaje. mimo ze to niby trasa rekreacyjna.

    Jadac z gdanska do gdyni zawsze wybieram grunwaldzką/powstancow warszawy. ewentualnie jak mi sie nie spieszy to pas nadmorski. Armii krajowej nigdy. szkoda czasu i zdrowia.

    • 5 1

    • jeżeli są osoby korzystające z tego udogodnienia do jazdy rowerem (1)

     to znaczy, że ono się nadaje do komunikacyjnego przemieszczania się. Cokolwiek jest, jest możliwe. To proste przysłowie powszechnie znane w Wielkiej Brytanii.

     • 0 0

     • są osoby a to dobre pojedź jezdnią pajacu to będą cię próbowali zabić samochodowe sk..syństwo zrobiło sobie z tej osiedlówki baj pas dla Niepodległości i chcą jechac tak samo szybko nie widziałeś tego nigdy?

      • 0 0

  • tam nie ma nawet 50

   jest ograniczenie do 40kmh, a moejscami do 30kmh.....

   swoją drogą różowy pasek na chodniku to nie jest żadna droga dla rowerów. coś takiego nie spełnia definicji drogi dla rowerów.

   • 3 1

 • Polikwidowali miejsca postojowe (7)

  brawo. trzeba byc kompletnym i**otą żeby wpaść na taki pomysł. Nie ma jak się pod domem zatrzymać. Brawo dla i**oty który to wymyślił

  • 14 22

  • tam była ścirżka i jest a miejsca postojowe też jak były to będą (1)

   • 1 3

   • zlikwidowali 14 miejsc parkingowych proszę sprawdzić

    • 2 1

  • dobrze zarządzanie miasto jeśli poważnie traktuje zasadę zrównoważonego rozwoju

   zapisaną w konstytucji, powinno prowadzić politykę stopniowego redukowania liczby miejsc do parkowania samochodów w pobliżu centrum miasta, w którym jest ich wyraźny nadmiar, na czym wszyscy cierpią. Nawet ci, którzy świadomie lub nieświadomie cierpią na samochodozę.

   • 3 2

  • To nie zatrzymuj się pod domem (3)

   Przejście 100m pieszo to ujma czy wyzwanie kondycyjne?

   • 5 4

   • a gdzie mam się zatrzymać? na stacji benzynowej na niepodkległości?

    • 3 1

   • (1)

    ale tam nie ma się gdzie zatrzymać ! każda uliczka w okolicy była zawalona już wcześniej i bynajmniej nie przez turystów

    • 2 1

    • to znaczy, że w okolicy jest wiele miejsc do parkowania

     zwykle są one zajęte. Wniosek: w Sopocie problemem mieszkańców jest nadmiar samochodów.

     • 0 0

 • "Prace na odcinku od al. Niepodległości do ul. Reja ...." (2)

  wcale tak nie jest, bo od ronda z ul 23 marca do połowy długości ulicy Armii Krajowej (nie chce mi się sprawdzać dokładnie ale daleko jeszcze bardzo do Reja)

  • 5 2

  • "kultową pętlę Reja" bez przesady, pętla jak pętla nie ma w niej nic kultowego (1)

   o znaki objazdu to są dla aut a nie dla rowerzystów, pani nie wie o co chodzi najwyraźniej

   • 6 2

   • Moze dla ciebie nie ma ale dla mnie gdzie się wychowalem i wyrosłem to ma i to duze.

    • 0 0

 • Rowery na tory

  a samochody na ulice.

  • 4 9

 • Przebudowa ulicy Armii Krajowej (1)

  Najbardziej martwi starszych mieszkańców brak miejsc postojowych. Wiele osób korzysta z dowozów róznych produktów szczególnie pożywienia zarówno dostarczanych przez rodziny , firmy dostawcze lub po prostu sąsiadów .Jeżeli teraz trzeba będzie nosić je z daleka to dobra wola moze skończyć się.
  Starsze osoby korzystają na co dzień z opieki medycznej zarówno lekarskiej jak i pielęgniarskiej.
  Rodzice odwożą dzieci do przedszkola i do żłobka. Czy te aspekty zostały pominięte przy projektowaniu przebudowy?

  • 11 5

  • wielu starszych mieszkańców najbardziej martwi nadmiar samochodów

   Miejsc postojowych dla nich jest w Sopocie bardzo dużo, w warunkach nadmiaru samochodów są one najczęściej zajęte (zwłaszcza jeśli nie są płatne, ale przecież ktoś ponosi koszty ich utrzymania - wszyscy mieszkańcy się na nie zrzucają). Dlatego warto poprawiać warunki korzystania z rowerów i chodzenia pieszo po Sopocie i do stacji SKM by wyjechać poza to miasto.

   • 0 0

 • Zapewne pierwszy sekretarz... (2)

  ...i jego sopocki proletaryat będą teraz piać z zachwytu.

  • 10 6

  • No chyba tylko oni (1)

   rowerzysci czekają na jej likwidacje i możliwosc poruszania się normalnie jezdnią jak w cywilizowanym miescie.

   • 5 1

   • wiele rowerzystek nie jest gotowych ani skłonnych do jazdy po jezdni rowerem

    w dobrze zarządzanych miastach jest ich więcej niż rowerzystów

    • 0 0

 • dajcie sobie juz spokoj z tymi esami floresami na chodniku (1)

  Cały świat się z nich śmieje

  • 10 2

  • wiele osób z nich korzysta

   nie wszyscy mają doświadczenie w jeżdżeniu po jezdni. Nie wszyscy mieszkańcy to szosowcy.

   • 0 0

 • Stara (3)

  Stara scieżka rowerowa była zła? Jeździłem, żyłem i żyje.

  • 7 4

  • Tak, była zła (2)

   Najgorsze było to przeskakiwanie z jezdni na chodnik i z powrotem po bardzo ciasnych i wymierzonych prostymi liniami, nie łukami, zakrętach. Do tego trzeba było uważać, żeby się nie wywalić na kilkucentymetrowym krawężniku, który praktycznie wszędzie tam był, a trzeba było na niego wjeżdżać pod sporym kątem, dalekim od kąta prostego. Nie polecam.

   • 1 4

   • nowa wcale nie lepsza co gorsze (1)

    • 3 1

    • tym złowróżbniej brzmi tytuł:

     jedną jedyną prostą na AK niebawem skończą
     zostaną im krzywe, czyli 99% ulicy

     sopot. wstyd.

     • 1 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

CYKLO Pelplin - wyścig szosowy
CYKLO Pelplin - wyścig szosowy
zawody / wyścigi
sie 1
niedziela, g. 10:00
Pelplin
Poznaj swój kraj-Activo-rowerowa-Kaszuby
Poznaj swój kraj-Activo-rowerowa-Kaszuby
zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka
sie 7
sobota, g. 07.45
Rumia, ATS Express
Sprint Triathlon Gdynia
Sprint Triathlon Gdynia
zawody / wyścigi
sie 7
sobota, g. 8:00
Gdynia, Plaża Gdynia Śródmieście

Znajdź trasę rowerową

Forum