Oddaj rower dla potrzebujących dzieci. Trwa ogólnopolska akcja

Załoga mechaników rowerowych z Gdańska czeka na kolejne rowery, które po naprawieniu trafią do potrzebujących dzieci.
Załoga mechaników rowerowych z Gdańska czeka na kolejne rowery, które po naprawieniu trafią do potrzebujących dzieci. fot. Oddaj Rower / Facebook

Jeśli w naszych piwnicach, ogródkach lub na balkonach od miesięcy stoją zapomniane już rowery, teraz pojawia się szansa, aby mogły jeszcze komuś posłużyć. Do 18 grudnia trwa ogólnopolska akcja Oddaj Rower, w ramach której używane jednoślady zostaną odrestaurowane i przekazane potrzebującym dzieciom. W Trójmieście w akcji bierze udział gdański sklep Wysepka.

Czy masz rower, który możesz przekazać potrzebującym?

tak 70%
nie, ale chętnie wpłacę pieniądze na tę akcję 6%
nie i nie będę angażować się w tę akcję 24%
zakończona Łącznie głosów: 494

Tegoroczna inicjatywa jest już czwartą edycją akcji, jednak dopiero po raz pierwszy ma ona zasięg ogólnopolski. Do tej pory udało się przejąć i rozdysponować aż 264 jednoślady, w tym aż 112 w ubiegłym roku. Tylko od nas zależy, czy trwająca akcja ponownie będzie rekordową. Jeśli posiadamy rowery, które przestały nas zadowalać, z których wyrosły nasze dzieci lub które po prostu zostały przez nas odłożone w kąt - teraz możemy podarować im nowe życie. I wiele, wiele radości nowym właścicielom.

Wszyscy razem możemy zrobić dzieciom odjazdowe święta.
Wszyscy razem możemy zrobić dzieciom odjazdowe święta. fot. Oddaj Rower / Facebook

Na czym polega akcja?Rowery przejmowane od osób prywatnych - uszkodzone czy zapomniane - są starannie naprawiane przez profesjonalistów i przygotowywane tak, aby mogły posłużyć jeszcze przez lata. Następnie są przekazywane w ręce potrzebujących dzieci w placówkach opiekuńczych, szkołach specjalnych czy hospicjach.

Po 10 dniach, w piątek 13 listopada, udało się zebrać 38 rowerów z całej Polski. To dobry wynik, ale może być jeszcze lepiej.

Do naprawy, ale nie na złomJeżeli mamy wątpliwości co do tego, czy nasz dawno nie używany rower nadaje się do przekazania w ramach akcji, nie bójmy się pytać. Z usterkami, oznakami zużycia czy wymianą części specjaliści poradzą sobie w mig, jednak nikt nie jest cudotwórcą.

- Jeśli Twój rower jest trochę niesprawny i wypłowiały, naprawimy go - apelują organizatorzy na stronie akcji. - Jeśli jednak nadaje się tylko na złom, nie sprawi też radości żadnemu dziecku. Nie masz pewności, czy rower nadaje się do akcji? Skontaktuj się z nami, a pomożemy to ustalić.
W Trójmieście w akcji bierze udział sklep Wysepka, znajdujący się w gdańskiej Hali Olivia przy al. Grunwaldzkiej 470Mapka. To właśnie tam można przyprowadzić rower. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, napiszmy lub zadzwońmy do sklepu - na pewno znajdzie się rozwiązanie.

Pamiętajmy, aby przed przyprowadzeniem roweru do sklepu, zgłosić go do akcji poprzez formularz na stronie oddajrower.pl. W przeciwnym wypadku sklep nie będzie mógł przyjąć naszego jednośladu.

W tym roku pierwszym darczyńcą na Pomorzu był Olaf, który przekazał swój rower do sklepu Wysepka.
W tym roku pierwszym darczyńcą na Pomorzu był Olaf, który przekazał swój rower do sklepu Wysepka. fot. Oddaj Rower / Facebook

Wszyscy mogą pomócKażdy z nas może wziąć udział w akcji, dzięki której dzieci i młodzież zyskają wiele radości i wspaniałych wspomnień, a może i pasję na całe życie. Nawet jeżeli nie mamy roweru, który moglibyśmy przekazać na ten cel, możemy dołączyć się do inicjatywy na inne sposoby. Jednym z nich jest dołożenie się do zbiórki funduszy uruchomionej na portalu wspieram.to. Ważne, a całkiem darmowe, jest także udostępnianie informacji na temat akcji. Im więcej osób dowie się o tym przedsięwzięciu, tym więcej rowerów trafi do młodych rowerzystów.

Rowery są zbierane do 18 grudnia, a w dniach 15-24 grudnia będą rozdawane wybranym placówkom. O szczegółach akcji można dowiedzieć się na stronie oddajrower.pl.
Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie (98) ponad 10 zablokowanych

 • Rozdawnictwo zawsze jest złe

  Oglądałem na YT relację o tym jak biedne rodziny podostawały kupę prezentów i żywności w odezwie na apel o pomoc. Ludzie przyjeżdzali z samochodami żarcia, zabawek itp. Jak się można domyślać, zapasy szybko się skończyły, zabawki popsuły i dzieci pytają, kiedy wujkowie znowu im przywiozą zabawki ijedzenie. A tu nie ma. Zero pomocy. I pojawiają się depresje, kłotnie i jeszcze większe rozbicie niż było wczesniej.
  Podsumowanie - dawać wędkę a nie marchewkę. Umożliwiać zarobek, dawac pracę, stwarzać perspektywy. NIE dawać, często lecząc swoje sumienie i kompleksy.

  • 106 17

 • Problem w tym, że czasem wędek jest więcej niż ryb.

  Patrz ile mamy np. setek fizyków jądrowych a ile dla nich miejsc pracy.

  • 3 15

 • To niech się przebranżowią na fizyków kwantowych.

  Tak polecał wiceminister finansów.

  • 21 1

 • Daj linka do tej relacji, chetnie obejrze

  • 3 2

 • Jest jak z kompami dla dzieci? Musi miec system operacyjny pakiet office i najlepeij byc nowka sztuka?

  • 35 9

 • Nie można wszystkiego rozdawać

  Ludzie przyzwyczają się że ktoś coś im da, nie będą pracować tylko będą oczekiwać. Nie potrzebna, krzywdząca akcja. Rower używany każdy może sobie kupić używany za grosze.

  • 49 17

 • Dobry pomysł.

  Tak zrobie na wiosne.

  • 11 11

 • A może "sprzedaj rower"?

  Chociażby za symboliczną kwotę? Dlaczego jest taka moda na rozdawnictwo? Nie lubimy tego wśród rządzących, dlaczego jest inaczej jeśli chodzi o mikro skalę?

  Może i brzmi brutalnie, ale jestem za promowaniem edukacji finansowej, a już szczególnie wśród grupy najmniej majętnych. Inaczej będzie tylko "dajmy / zbiórka / crowdfunding" itd.

  Na koniec wyrośnie taki Berni Sanders i będzie potwarzał:

  "I am once again asking for your finacial support".

  • 54 12

 • Kto teraz oddaje kiedy można sprzedać na olx?

  • 21 11

 • Ok, tylko dużo osób, którym taka pomoc nie przysługuje, korzysta i wykorzystuje na Maxa sytuację. Może lepiej sprzedać im taki rower za jakąś symboliczną kwotę lub za równowartość kosztów naprawy.

  • 20 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

CYKLO Pelplin - wyścig szosowy
CYKLO Pelplin - wyścig szosowy
zawody / wyścigi
sie 1
niedziela, g. 10:00
Pelplin
Poznaj swój kraj-Activo-rowerowa-Kaszuby
Poznaj swój kraj-Activo-rowerowa-Kaszuby
zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka
sie 7
sobota, g. 07.45
Rumia, ATS Express
Sprint Triathlon Gdynia
Sprint Triathlon Gdynia
zawody / wyścigi
sie 7
sobota, g. 8:00
Gdynia, Plaża Gdynia Śródmieście

Znajdź trasę rowerową

Forum