• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Objazdowy festiwal rowerowo-filmowy KINOMOBILNY

  • Kalendarz
    15 lipca - 7 sierpnia 2009
  • Lokalizacja
    Gdańsk Pogranicze polskon
  • Bilety
kwi 15-17

poniedziałek - środa, godz. 17:00

bilety 24 zł
ulgowy 19 zł
sie 2-4

piątek - niedziela

Gdańsk Sopot Gdynia
bilety 59 - 189 zł
Kup bilet
Objazdowy festiwal rowerowo-filmowy KINOMOBILNY
Objazdowy festiwal rowerowo-filmowy KINOMOBILNY
Objazdowy festiwal rowerowo-filmowy

KINOMOBILNY

15 lipca - 9 sierpnia 2009 r.

Zapraszamy do udziału wszystkie chętne osoby. Wystarczy mieć rower i dobre chęci, by przeżyć niezapomniane wakacje razem z nami !!!!

Do naszego festiwalu można się dołączyć w dowolnym momencie!

Więcej na www.kinomobilny.org

"Kinomobilny" jest niemiecko-polskim projektem filmowym, który latem 2009 roku wyruszy w drogę z Görlitz do Świnoujścia nad Morzem Bałtyckim. Przez trzy tygodnie jeżdżące kino podróżować będzie zygzakiem wzdłuż niemiecko-polskiej granicy, po obu jej stronach, organizując z okazji 20-go jubileuszu upadku muru Berlińskiego oraz przemian politycznych w Polsce wieczory filmowe na wolnym powietrzu.

W przyczepie kempingowej modelu Intercamp Oase znajdują się sprzęt kinowy i mobilna kuchnia, dzięki którym wiejskie place i miejsca publiczne można bez większego wysiłku zamienić w pełne atmosfery kino na wolnym powietrzu. Pokazy filmowe wyświetlane są za każdym razem na zmianę po niemiecku i po polsku. W ten sposób zgodnie z tradycją kina w drodze "Kinomobilny" dociera ze swoimi filmami bezpośrednio do widzów i do różnorodnej europejskiej publiczności.

Ideą wspólnego niemiecko-polskiego projektu jest przekraczanie granic nie tylko w geograficznym ale również metaforycznym sensie oraz budowanie mostów poprzez medium filmu. Niemiecko-polski program filmowy pozwala w atrakcyjny sposób spojrzeć na dzień codzienny w kraju sąsiedzkim, pokazuje stereotypy, zajmuje się wspólną socjalistyczną przeszłością i zadziwia swoim lekkim humorem.

Pierwsze imprezy związane z trasą organizowane są 15 lipca w Berlinie i Gdańsku. W Gdańsku zapraszamy na godz. 21.00 na ul. Długi targ 39/40 pod biuro koordynujące starania Gdańska o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Niemiecka i polska grupa "Kinomobilny" spotykają się potem 17 lipca w Görlitz, aby stamtąd rozpocząć wspólną trasę. Ostatni jej postój ma miejsce 7 sierpnia w Świnoujściu nad Morzem Bałtyckim. W tym przekraczającym granice projekcie duża część organizatorów jadąc na rowerach zaprasza do wspólnej podróży na różnych jej etapach oraz do przyłączenia się do grupy "Kinomobilny".

Kinomobilny
Kinomobilny
Historia:

Na skutek rozszerzenia strefy Szengen o dziewięć państw członkowskich Unii Europejskiej granica na Odrze i Nysie uzyskała nową jakość. Zniesienie kontroli granicznej pod koniec 2007 roku otworzyło nowy rozdział w stosunkach niemiecko-polskich. Granica pomiędzy Polską a Niemcami była przez lata przedmiotem upolitycznionej dysputy. W czasie istnienia Republiki Weimarskiej wschodnia granica Niemiec wyznaczona w traktacie Wersalskim nazywana była "krwawiącą granicą". Po II wojnie światowej DDR i Rzeczpospolita Polska celebrowały na "pokojowej granicy na Odrze i Nysie" stojącą na pierwszym planie przyjaźń. Za to w zachodnich Niemczech toczono gorące dysputy o uznanie granicy niemiecko-polskiej na Odrze i Nysie. Dopiero Traktat 2+4 i Układ o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 1991 roku rozwiązały ten problem. We wszystkich dyskusjach obie strony rzadko zdawały sobie sprawę z tego, że właśnie niemieckie słowo "granica" stanowi łącze między sąsiadami: jest to jedno z niewielu polskich słów zapożyczonych w języku niemieckim. W tym sensie nasza trasa stanowi projekt przekraczający granicę, który znajduje się raz po jednej, raz po drugiej jej stronie, aby poprzez swój program filmowy stworzyć element łączący ludzi po obu stronach Odry i Nysy.

Na program filmowy składają się m.in. takie polskie filmy jak: "Kino objazdowe" , "Miasto ucieczki", "Miasto płynie" i kilkanaście innych polskich i niemieckich produkcji (Pełna lista w załączniku).

Informacje o polskich filmach:

"Miasto ucieczki" reż. Wojciech Kasperski
Polska 2006, 17 min.
Produkcja: Fundacja Art-House, PWSFTviT

Film oparty na prawdziwych wydarzeniach z 8 maja 2004 r. Kibice klubu piłkarskiego rozpętują zadymę w miasteczku studenckim. Policja strzela do nich z ostrej amunicji. Film pokazuje kulisy tych wydarzeń poprzez głównych bohaterów, zagorzałych kibiców, którzy muszą zdecydować, co jest dla nich ważniejsze - zadyma czy przyjaciele.

"Miasto płynie" reż Balbina Bruszewska
Polska 2009, 17 min.
Produkcja: Studio filmowe Se-Ma-For

Słodko-gorzka refleksja na temat życia w Polsce. Młodzi i starzy opowiadają o poszukiwaniu miłości, nocy poślubnej, mundurkach szkolnych, obowiązkach premiera, zapinaniu pasów, religii i władzy. Bogaty kolaż wypowiedzi, rozmów, utworów muzycznych i materiałów reporterskich. Film porusza najbardziej newralgiczne dla społeczeństwa tematy, takie jak bezrobocie i bieda, strajki rolników, pseudokibice i przestępczość. Natomiast w warstwie obrazowej główną bohaterką jest Łódź, jej mieszkańcy i postpeerelowskie krajobrazy.

Organizacja:

Już w 2008 roku obie zaprzyjaźnione organizacje współpracowały przy projekcie bałtyckim zainicjowanym przez Moviemiento e.V. Pływały one na jachcie przez Bałtyk od Rostoku po Petersburg z festiwalem filmowym i projektem promującym ochronę środowiska pod wspólną nazwą Moving Baltic Sea. Pomysł na nowy wspólny projekt powstał podczas warsztatu zajmującego się planami na przyszłość, który miał miejsce na spotkaniu podsumowującym projekt i został on wspólnie opracowany w następnych miesiącach.

Moviemiento e.V., festiwal wyjątkowy poprzez swój wędrowny charakter, organizuje od 2003 roku trasy filmów krótkometrażowych obejmujące Europę.

Kulturalny Kolektyw Uniwersytetu Gdańskiego organizuje w Polsce od 2004 roku liczne projekty kulturalne, które zajmują się tematami politycznymi, socjalnymi i ekologicznymi.

Kontakt:
Team leader:
Julia Schneeweiss julia@moviemiento.org

Koordynujący trasę w Niemczech
Matthias Laminski matthias@moviemiento.org

Koordynujący trasę w Polsce
Tomasz Dziemianczuk dziemian@ug.gda.pl

Kontakt dla prasy w Niemczech
Misja Gossens misja@moviemiento.org

Kontakt do prasy w Polsce:
Emilia Drewa
pr-ack@ug.gda.pl

Koordynacja filmowa w Niemczech
Julia Schneeweiss julia@moviemiento.org

Koordynacja filmowa w Polsce
Marek Kraska marek.krassus@gmail.com

Wsparcie finansowe:
Projekt finansowany ze środków programu UE "Młodzież w działaniu" oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Organizatorzy wspierają kandydaturę Gdańska jako Europejskiej Stolicy Kultury 2016

Opinie

Wydarzenia

Porady rowerowe

zobacz więcej »

Szlaki rowerowe

Znajdź trasę rowerową

Turystyka rowerowa

zobacz więcej »