Nowe liczniki rowerowe w Gdańsku. Milion rowerzystów w pasie nadmorskim

Najnowszy artukuł na ten temat Wiślana Trasa Rowerowa niebieska jak rzeka
Jednym z nowych miejsc pomiarów ruchu jest rejon zespołu biurowców Alchemia.
Jednym z nowych miejsc pomiarów ruchu jest rejon zespołu biurowców Alchemia. fot. arch. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

W październiku Gdańsk rozpoczął automatyczne zliczanie rowerzystów w kolejnych miejscach - na al. AdamowiczaMapka oraz al. Grunwaldzkiej w OliwieMapka. Pomiar dokonywany jest już łącznie w 29 lokalizacjach na terenie całego miasta. Na początku miesiąca odnotowano też milionowego rowerzystę w tym roku na nadmorskiej drodze rowerowej, która jest najpopularniejszym szlakiem w Gdańsku.Czy powinno być więcej punktów pomiaru ruchu rowerowego?

tak, to bardzo dobrze narzędzie statystyczne 41%
tak, ale w dzielnicach, gdzie brakuje takich pomiarów 16%
nie, to zupełnie zbędny wydatek 43%
zakończona Łącznie głosów: 351
Zakup, montaż i kalibracja dwóch nowych urządzeń do automatycznego zliczania rowerzystów kosztowała Gdańsk ok. 52 tys. zł. Specjalne pętle indukcyjne wykrywające rowerzystów wmontowano już w nawierzchnię dróg rowerowych:

Nie są to nowe lokalizacje, ponieważ już wcześniej w tym miejscu dokonywano pomiarów z wykorzystaniem liczników. Starsze urządzenia postanowiono jednak przenieść w nowe lokalizacje:

- Montażowi liczników nie będą towarzyszyły totemy z wyświetlaczami. Dane pomiarowe są już prezentowane na stronie RowerowyGdansk.pl - mówi Joanna Bieganowska z Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
W przypadku al. Grunwaldzkiej dane z licznika będą połączone z istniejącym pomiarem dokonywanym na drodze rowerowej po stronie Uniwersytetu Gdańskiego. W przypadku al. Adamowicza jest to jedyny pomiar na tej drodze - od momentu montażu odnotowano tam ponad 17 tys. rowerzystów.Pan Bogusław z Wrzeszcza - milionowy rowerzysta w pasie nadmorskim.
Pan Bogusław z Wrzeszcza - milionowy rowerzysta w pasie nadmorskim. fot. Rowerowy Gdańsk

Milion przejazdów nadmorską drogą rowerową3 października po raz pierwszy przekroczono 1 mln rowerzystów odnotowanych w ciągu jednego roku w pasie nadmorskim. To jednocześnie najpopularniejszy odcinek infrastruktury rowerowej w Gdańsku, co potwierdzają zarówno liczniki, jak i inne pomiary ruchu rowerowego np. przy okazji zmagań rowerowych lub serwisach rejestrujących aktywność fizyczną użytkowników.

Milionowym rowerzystą, wytypowanym przez urzędników na podstawie bieżących pomiarów z pętli indukcyjnej i obecności bezpośrednio w terenie, został pan Bogusław z Wrzeszcza, który tego dnia wybrał się z małżonką w przejażdżkę na trasie Wrzeszcz - falochron w Brzeźnie - Sopot - Wrzeszcz (ok. 30 km). W nagrodę otrzymał torbę rowerową, blokadę typu U-lock oraz zestaw lampek do roweru.

Statystyki ruchu rowerowego w pasie nadmorskim. W kwietniu 2020 r. doskonale widoczny jest spadek ruchu spowodowany obostrzeniami związanymi z epidemią koronawirusa.
Statystyki ruchu rowerowego w pasie nadmorskim. W kwietniu 2020 r. doskonale widoczny jest spadek ruchu spowodowany obostrzeniami związanymi z epidemią koronawirusa. mat. Rowerowy Gdańsk

Epidemia koronawirusa znacznie wpływa na ruch rowerzystówW bieżącym roku najwięcej przejazdów rowerami w pasie nadmorskim odnotowano w niedzielę 19 lipca - 11 493 przejazdów.

Co warto podkreślić, ograniczenia związane z epidemią koronawirusa miały bardzo duże przełożenie na ruch rowerowy - po 19 kwietnia, kiedy złagodzono ograniczenia, ruch rowerowy w pasie nadmorskim wzrósł aż dziesięciokrotnie.

Czytaj też:

Hucisko: chodniki także dla rowerzystów

Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie (74) 1 zablokowana

 • kiedy w Gdyni powstaną nowe liczniki np na Dąbrowie

  i tablice które na bieżąco pokazują ilość rowerzystów , lubię jeździć na rowerze ulicą Zwyciestwa i patrzeć ile jest codziennie przejazdów a nowe tablice jeszcze bardziej mnie zachęcą do jazdy w tamtych okolicach .

  • 8 25

 • Mnie ciekawi , dlaczego liczba rowerzystów na ulicy Wielkopolskiej zmniejszył się porównując rok poprzedni o 40 tysięcy , wszystkie liczniki w Gdyni miały więcej przejazdów porównując rok poprzedni , a tylko na Wielkopolskiej jest mniej ? Czyżby źle zliczał liczbę rowerzystów ? Trójmiasto pl możecie zbadać sprawę ?

  • 5 7

 • Nie można lepiej wydać tych pieniędzy

  Np. Na zamontowanie płyt z kampinoskiej na łączniku omijającym szlaban na hokejowej?

  • 9 34

 • Eureka! Od kwietnia ruch wzrósł 10x w najlepszej do jazdy lokalizacj.

  I to przez coronawirusa! Nie tam przez zmiane pory roku, czy tam pogody i temperatury. I jeszcze umieralność spadła, i ludzie już nie chorują. Dzięki ci covid19.

  • 7 10

 • Uzasadniona inwestycja

  Podobnie jak rydwan

  • 23 20

 • Lepiej było wydać te pieniądze na lampki i odblaski dla rowerzystów

  • 22 13

 • Kiedy w Gdańsku drogi rowerowe jednokierunkowe wzdłuż głównych arterii

  I likwidacja ciągów rowerowo-pieszych na Trakcie Konnym czy Marynarki Polskiej.

  • 27 5

 • Dokładnie - zniknąłby problem Piramowicza i innych wyjazdów na główne drogi.

  • 5 3

 • Za późno.

  Teren już został zagrabiony na parking.

  • 2 6

 • na Trakcie konnym parking ma 3,5 m szerokości, więc spokojnie można go zwęzić do 2m i wytyczyć drogę rowerową. Koszt niewielki a poprawa znacząca.

  • 10 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

7 km dla rowerów
7 km dla rowerów
dni otwarte
paź 23
sobota, g. 12:00
Gdańsk

Znajdź trasę rowerową

Ogłoszenia polecane

Forum