• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Miasto przyjazne rowerom - ważne sprawy

Kamil Gołębiowski
20 września 2018 (artykuł sprzed 4 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Kandydaci w wyborach o polityce rowerowej
"Walka z trzema schodami" - kiedyś tytuł akcji dostosowującej miasta do potrzeb osób niepełnosprawnych, dziś dobry opis sytuacji rowerzystów w Trójmieście. "Walka z trzema schodami" - kiedyś tytuł akcji dostosowującej miasta do potrzeb osób niepełnosprawnych, dziś dobry opis sytuacji rowerzystów w Trójmieście.

Miasto zdrowej mobilności to miasto oparte na poruszaniu się pieszo, rowerem oraz komunikacją publiczną. By mieszkańcy chcieli jednak w ten sposób się poruszać, trzeba im stworzyć dobre warunki. Jak pod tym względem prezentuje się Gdańsk? Najpierw omówiliśmy główne trasy, potem opisaliśmy kwestie infrastruktury lokalnej, tymczasowej, bieżącego utrzymania, przejazdów i stojaków rowerowych, dziś wspomnimy o uspokojeniu ruchu zmotoryzowanego, rowerze publicznym, udziale mieszkańców i polityce rowerowej miasta.Tempo rozwoju ruchu rowerowego w Gdańsku w ciągu ostatnich pięciu lat było:

Rower jest wygodnym i szybkim środkiem komunikacji na odległość 2-5 km, a elektryczny nawet do 10 km. Dlaczego więc w jednym mieście jest on wykorzystywany chętnie, a w innym rowerzyści mają łatkę dziwaków? W rowerowym rankingu dużych miast Gdańsk wylądował na ostatnim miejscu. Choć ta ocena jest krzywdząca, to trzeba przyznać, że w tym mieście jest wciąż wiele do zrobienia, by więcej osób zostawiło auto i zaczęło korzystać z dwóch kółek.

Zobacz także:
Skąd wziął się rowerowy sukces Kopenhagi

Trzy najważniejsze sposoby na miasto, w którym komunikacja rowerowa może odnieść sukces:

 1. Infrastruktura rowerowa
 2. Uspokojenie ruchu samochodów
 3. Rower publiczny

Dziś kończymy redakcyjną część cyklu, omawiając dwa ostatnie punkty i kilka pozostałych kwestii, by w następnych odcinkach oddać głos tym kandydatom na urząd prezydenta Gdańska, którzy będą chcieli przedstawić swoje pomysły na przyspieszenie tempa rozwoju roweryzacji Gdańska.

Ul. Grobla IV w Gdańsku. Rozcięcia ulic w ramach uspokojenia ruchu trzeba robić umiejętnie. Donice ustawione są zbyt daleko w głąb uspokojonego odcinka ulicy, przez co oba wjazdy są zastawione przez samochody blokujące ruch rowerowy i pieszy. Na zdjęciu widać, jak mieszkańcy muszą objeżdżać je chodnikiem. Ul. Grobla IV w Gdańsku. Rozcięcia ulic w ramach uspokojenia ruchu trzeba robić umiejętnie. Donice ustawione są zbyt daleko w głąb uspokojonego odcinka ulicy, przez co oba wjazdy są zastawione przez samochody blokujące ruch rowerowy i pieszy. Na zdjęciu widać, jak mieszkańcy muszą objeżdżać je chodnikiem.

Uspokojenie ruchu samochodówTen wątek ma długą tradycję. W 2004 roku obniżono dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym z 60 do 50 km/h, a w 2010 wprowadzono w Gdańsku pierwszą strefę Tempo 30. Teraz obejmują one ok. 60 proc. ulic, a w najbliższych latach prezydent proponuje objąć nimi wszystkie ulice lokalne i dojazdowe.

Uspokojenie ruchu to jednak nie tylko postawienie znaków. Ulice lokalne należy zwężać, zmniejszyć liczbę miejsc parkingowych, atrakcyjnie zagospodarować, posadzić zieleń, niektóre zamknąć dla ruchu samochodowego, czego świetnym przykładem jest ostatnio choćby ul. Stągiewna. Dodatkowo należy rozcinać lokalne ulice dla samochodów, zachowując przejazd dla rowerzystów i pieszych i tworzyć osiedlowe pętle prawoskrętne, by kierowcy mogli poruszać się bezkolizyjnie dzięki redukcji liczby skrzyżowań równorzędnych. Takie podejście proponuje Marcin Hyła ze stowarzyszenia "Miasta dla Rowerów". Na ul. Grobla IV zobacz na mapie Gdańska w Śródmieściu i na ul. Straganiarskiej zobacz na mapie Gdańska są podobne przykłady.

Niewidzialna infrastrukturaPod tą nieco enigmatyczną definicją kryją się "rozwiązania infrastrukturalne i organizacyjne, które pośrednio wspierają ruch rowerowy, choć samej infrastruktury rowerowej nie stanowią. To przykładowo progi zwalniające, szykany i inne rozwiązania uspokajające ruch i ujednolicające prędkości pojazdów na poziomie zbliżonym do prędkości rowerzysty. To również skrzyżowania o możliwie minimalnej powierzchni i podniesionej tarczy, małe ronda z jednym pasem ruchu, a także ograniczająca ruch samochodowy polityka parkingowa, systemy poboru opłat za wjazd do centrum miasta i inne ograniczenia ruchu samochodowego" - czytamy w strategii STeR - System Tras Rowerowych dla Gdańska. W tej materii Gdańsk ma wciąż spore braki, to temat na osobny tekst.

Ul. Mikołaja Reja na wysokości Instytutu Energetyki. To klasyczny przykład brakującej rowerowej infrastruktury niewidzialnej. Łączniki należy prowadzić tak, jak ludzie chcą chodzić, czyli na skróty, a nie pod kątem prostym dookoła. Trzeba obniżyć krawężnik i dopuścić ruch rowerów. Takie "drobiazgi" potrafią irytować mieszkańców dzielnic przez dziesiątki lat. W Gdańsku są ich tysiące. Kiedy doczekamy się programu systematycznego usuwania takich oczywistych zadr na ciele mobilności pieszych, niepełnosprawnych i rowerzystów? Ul. Mikołaja Reja na wysokości Instytutu Energetyki. To klasyczny przykład brakującej rowerowej infrastruktury niewidzialnej. Łączniki należy prowadzić tak, jak ludzie chcą chodzić, czyli na skróty, a nie pod kątem prostym dookoła. Trzeba obniżyć krawężnik i dopuścić ruch rowerów. Takie "drobiazgi" potrafią irytować mieszkańców dzielnic przez dziesiątki lat. W Gdańsku są ich tysiące. Kiedy doczekamy się programu systematycznego usuwania takich oczywistych zadr na ciele mobilności pieszych, niepełnosprawnych i rowerzystów?

Rower MetropolitalnyJedną z największych luk w rowerowej mobilności Trójmiasta jest brak roweru metropolitalnego. To na szczęście już niebawem się zmieni. Pierwsze stacje Mevo pojawią się już niebawem. Duży, składający się z ok. 4 tysięcy pojazdów, jeden z pierwszych w Polsce systemów czwartej generacji, niezależny od stacji postojowych, w całości oparty na rowerach ze wspomaganiem elektrycznym. Choć wpływ Mevo na intensywność ruchu rowerowego specjaliści szacują na ok. 1 proc. wzrostu, to trzymamy kciuki za jak najlepszy rezultat.

Inicjatywy mieszkańców są pomijanePomysły infrastrukturalne pojawiały się też w Budżecie Obywatelskim. Bywały jednak blokowane przez urzędników pod pretekstami formalnymi. Typową wymówką było: "ale my już mamy na to projekt". Urzędniczy projekt dotyczący Wałów Jagiellońskich był pretekstem odmowy dopuszczenia pieszo-rowerowej rozbudowy wąskiego chodnika na wysokości Biowaya zobacz na mapie Gdańska do głosowania w BO. W międzyczasie urzędniczy projekt utracił ważność i trzeba będzie robić go od nowa, a brakującej drogi rowerowej jak nie było, tak nie ma.

Aktywiści Rowerowej Metropolii twierdzą, że urzędnicy gdańskiego magistratu ocenzurowali dziesiątki projektów na podstawie widzimisię. Aktywiści Rowerowej Metropolii twierdzą, że urzędnicy gdańskiego magistratu ocenzurowali dziesiątki projektów na podstawie widzimisię.
Lekceważona rola Rad Dzielnic

Niedawno plan budowy Drogi Zielonej przedstawił na Przymorzu wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk. Co symptomatyczne, na prezentację nie zaproszono Rady Dzielnicy Przymorze Małe ani Przymorze Wielkie, których ten ważny projekt dotyka szczególnie i bezpośrednio.

Krok w przód, krok w tyłW Gdańsku drogi rowerowe nie tylko się buduje, ale czasem też likwiduje. Zapytaliśmy władze, dlaczego została przerwana droga rowerowa w ul. Nowolipie i kto podjął oraz uzgadniał taką decyzję. Wielokrotnie pytali nas o to również czytelnicy. Po sześciu tygodniach otrzymaliśmy lakoniczną (nie-)odpowiedź.

- Trwa przebudowa skrętu z ul. Nowolipie. Jest to wciąż plac budowy i trwają ustalenia odnośnie dalszych prac w ramach tej inwestycji - pisze Alicja Bittner z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Przerwana droga rowerowa nie wygląda na plac budowy ani na prowizorkę. Wjazd dotyczy osiedla "Morenova", budowanego przez firmę Robyg.

Kuleje dialog z mieszkańcamiGdański Urząd Miasta słabo albo w ogóle nie współpracuje ze środowiskami bliskimi mobilności aktywnej. O eksperymentach rowerowych na przystankach ul. Bulońskiej użytkownicy dowiedzieli się po fakcie. Brak też współtwórczego udziału społeczników w organizowanych przez miasto ogólnopolskich imprezach o mobilności. Nie chodzi wyłącznie o Rowerową Metropolię. Tematyką mobilności zajmują się również FRAG, Inicjatywa Miasto, Instytut Metropolitalny i kilka innych podmiotów.

Ul. Nowolipie. Przerywanie dróg rowerowych zaczęło być nowym gdańskim "standardem". Od dwóch miesięcy magistrat nie chce wytłumaczyć gdańszczanom, kto i dlaczego rozebrał istniejącą drogę rowerową, powstałą za środki z UE. Ul. Nowolipie. Przerywanie dróg rowerowych zaczęło być nowym gdańskim "standardem". Od dwóch miesięcy magistrat nie chce wytłumaczyć gdańszczanom, kto i dlaczego rozebrał istniejącą drogę rowerową, powstałą za środki z UE.

Urzędnicy od rowerów pełni niemocyPracowity, ale dość bezzębny Referat Mobilności Aktywnej nie posiada własnego budżetu i nie wybiera inwestycji do zrobienia, choć ma wpływ na jakość ich wykonania. Jego pracownicy są miejskimi urzędnikami, więc trudno się dziwić, że nie wspierają miejskich aktywistów rowerowych, od lat krytycznych wobec postawy władz miasta w sprawach rowerowych.

- Ani poprawa warunków korzystania z roweru ani promocja korzystania z niego nie były jak dotąd traktowane priorytetowo. Miasto Gdańsk nie dysponuje też wydzielonym budżetem na działania prowadzące do rozwoju ruchu rowerowego oprócz wydatków planowanych w ramach konkretnych projektów infrastrukturalnych oraz, od roku 2010, kwot zapisanych w budżecie Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku - można przeczytać w rowerowym audycie Gdańska (BYPAD), przeprowadzonym już 8 lat temu.
W praktyce niewiele się zmieniło. Brak priorytetu zastąpił priorytet pozorowany, który istnieje w dokumentach, ale często nie jest realizowany. Na doinwestowanie mobilności rowerowej i zamknięcie luk inwestycyjnych potrzeba dodatkowego budżetu, rocznie powiedzmy ok. 10-20 mln zł, będącego w dyspozycji urzędników rowerowych. Czy to dużo? To rząd wielkości jednej setnej kosztów tunelu pod Martwą Wisłą lub pod Pachołkiem.

Promocja ruchu rowerowego mało skuteczna

Organizowane akcje promocyjne cieszą się frekwencją, trzymamy kciuki za ich rozwój. Nie przekładają się one jednak na codzienny ruch rowerowy. Może zaprocentują za kilka lat, ale jeśli nadal będzie szybciej dojechać do celu samochodem, to dawni uczniowie będą mieli niewielką motywację, by kontynuować korzystanie z roweru.

Strategia inwestycji budzi wątpliwościDrogi rowerowe buduje się głównie przy okazji dużych remontów dróg samochodowych, wykonywanych na danym odcinku co ok. 20-40 lat. Tyle poczekamy na skompletowanie sieci rowerowej w mieście, jeśli nie przyspieszymy. Sieć samochodowa dawno jest kompletna, a rowerowa ma rażące luki, tak jak na Spacerowej i Słowackiego. Dlatego dróg rowerowych powinno przybywać szybciej. Warto budować też skróty rowerowo-piesze, na przykład pod linią SKM. To rozwiązanie tańsze od samochodowego i zwiększa atrakcyjność mobilności aktywnej.

Spójrzmy na tunele pod linią SKM. Pomorska, Piastowska, Kołobrzeska, Popiełuszki, kluczowe dla rozwoju mobilności rowerowej. Od lat znane, od lat nie zrobione. W ostatniej kadencji wykonano jedynie łącznik pod wiaduktem na Hallera, ale... z Budżetu Obywatelskiego 2016, z projektu autorstwa Rowerowej Metropolii, czyli jeszcze przed wprowadzeniem de facto urzędniczego prawa weta dla pomysłów dotyczących infrastruktury.

Ul. Jana z Kolna - niepołączony z niczym odcinek drogi rowerowej przed biurowcem C200. Ul. Jana z Kolna - niepołączony z niczym odcinek drogi rowerowej przed biurowcem C200.
"Szesnastka" usprawiedliwieniem dla bezczynności

Tzw. "16", to umowa miasta z deweloperem, na podstawie której musi on zainwestować w układ drogowy lub przestrzeń publiczną wokół swojej inwestycji. Gdańsk bardzo sprawnie zdobywa te pieniądze od deweloperów, za co mu chwała. Ale ten medal ma też drugą stronę: miasto ma bowiem usprawiedliwienie dla braku działania na własną rękę. "Po co mamy zbudować tutaj drogę rowerową, skoro za dwa lata zrobi to deweloper". Tak powstał na ul. Jana z Kolna krótki, niepołączony z niczym miniodcinek drogi rowerowej przy biurowcu C200. Aby drogę rowerową wybudowali na swój koszt deweloperzy, poczekamy, aż ostatnia przyległa do ulicy inwestycja będzie zakończona. To może trwać lata. Akurat na ul. Jana z Kolna tempo jest dobre, buduje się kolejny budynek - C300, a u zbiegu z ul. Popiełuszki kompleks firmy Cavatina. Jednak nawet po zakończeniu tych inwestycji zostanie luka. Czy taka zwłoka się opłaca? Kiedy ostatnio główną drogę samochodową budowano przez 15 lat odcinkami po sto metrów?

Niewystarczająca integracja z transportem zbiorowymRower odciąża ulice samochodowe i wzmacnia atrakcyjność komunikacji publicznej. Aby spełniał swoją rolę, należy poprawić możliwości:
 • dojazdu na przystanek lub węzeł przesiadkowy
 • wygodnego zaparkowania na parkingu rowerowym
 • wypożyczenia lub oddania roweru metropolitalnego
 • wprowadzenia roweru na peron prowadnicą na schodach oraz windą
 • przewiezienia transportem zbiorowym, szczególnie koleją
 • przejazdu przez stację na drugą stronę torów lub ulicy

Potrzeba wykonania dodatkowych przebić pieszo-rowerowych pod/nad magistralą kolejową SKM i PKP. Również stacje są albo nieprzystosowane, albo tylko słabo przystosowane do potrzeb rowerzystów. Standard integracji między różnymi środkami transportu przy (prze)budowie węzłów przesiadkowych, choć daleko mu do ideału, jest dziś lepszy niż kiedyś. Każdy przystanek komunikacji zbiorowej jest i może być węzłem przesiadkowym, choćby na mniejszą skalę, pomiędzy piechotą, rowerem i komunikacją zbiorową. Pod każdym z kilkuset gdańskich przystanków autobusowych i tramwajowych warto zainstalować parking rowerowy. Takiego zadania nawet nie rozpoczęto realizować. Sam przewóz rowerów w pociągach PKM jest mocno problematyczny. Zasadnicze trudności występują wciąż w przewozie rowerów w autobusach i tramwajach, nawet w niewielkiej, koniecznej czasami ilości.

Stacja SKM Przymorze - Uniwersytet. Aby rowery i komunikacja publiczna funkcjonowały wspólnie, trzeba je dobrze połączyć. Tu w jednym z najbardziej newralgicznych miejsc od lat jest ciasno. Wygodnie mają tylko kierowcy. Stacja SKM Przymorze - Uniwersytet. Aby rowery i komunikacja publiczna funkcjonowały wspólnie, trzeba je dobrze połączyć. Tu w jednym z najbardziej newralgicznych miejsc od lat jest ciasno. Wygodnie mają tylko kierowcy.

Opinie (87)

 • czas na generalne wietrzenie w UM i ZDiZ

  Ludzie, którzy tam zasiadają, kiedyś może mieli i pomysły i odwagę na bezpośrednie rozmowy z rowerowymi społecznikami, teraz widać tylko przestraszone twarze czasem wychylające się zza murów oblężonej twierdzy. Do tego niecne postępki jak cenzura i machlojki przy BO. Wygląda to słabo.

  • 30 7

 • Kolejny wyborczy produkcyjniak. Rozwolnienie słowne sięga zenitu. (1)

  • 15 22

  • Nie umiałbyś tyle słów na raz napisać, prawda?

   • 4 5

 • Może by zacząc od wspólnego taniego biletu na cała komunikacje miejską na obszarze "duzej metropolii" (4)

  a potem bedziemy równać schodki, OK?

  • 27 4

  • pewnie, wspólny bilet potrzebny, ale (3)

   to nie o tym jest artykuł! tylko o milionie drobnych i mniej nowych i starych drobnych błędów popełnianych i powtarzanych przez um, drmg, zdiZ. Ostatnimi czasy w jakiś cudowny sposób jest ich coraz więcej i więcej, zamiast mniej.

   • 6 2

   • W np. Berlinie nie ma pod kazda stacja metra "parkingow przesiadkowych" a rowery (2)

    wiesza sie na plotach i latarniach. Ale komunikacja miejska jest tak tania i znakomita ze nikt nie zwraca uwagi na takie pierdoły jak krzywy schodek. W slad za tanią , dostepną i dobrze zorganizowana komunikacją miejską idzie zmiana nawyków transportowych mieszkancow. Mieszkancy porzucają auta na rzecz komunikacji zbiorowej i/lub roweru. U nas na sile probuje sie wykreowac mode na stojaczek rowerowy przy kazdym sklepiku nie dotykajac najwazniejszej sprawy czyli sprawnej i taniej komumikacji miejskiej

    • 5 1

    • najważniejszą sprawą w mieście są działania na rzecz komfortu i bezpieczeństwa ruchu pieszych

     przy okazji korzystają użytkownicy rowerów i komunikacji miejskiej.

     Co mi z budowy kolejnej linii tramwajowej na peryferiach Gdańska, gdy nie mam możliwości bezpiecznego dotarcia na przystanek tramwaju, który widzę że nadjeżdża, a cykl świateł jest nastawiony na maksymalizację przepustowości samochodów?

     Kolejny tramwaj mam za 13 minut jak dobrze pójdzie - dlaczego mam je tracić gdy jaśnie panowie jadą sobie swoimi brykami by stanąć w kolejnym korku przy kolejnym skrzyżowaniu?

     Nie dziwię się, że udział przejazdów komunikacją miejską maleje mimo szumnych deklaracji wielu obecnych decydentów o priorytecie komunikacji miejskiej.

     • 7 1

    • Jak dla mnie

     Pakuj sie

     • 0 0

 • Brawo! Kolejny rzeczowy, konkretny artykuł (2)

  Niech się ludziom otworzą oczy, dosyć już propagandy o "rowerowej stolicy Polski" za którą nie idą konkretne działania.

  • 33 10

  • rzeczywiście najważniejsze....temat zastępczy (1)

   A kogo to obchodzi? Najważniejsza jest komunikacja miejska w dużych aglomeracjach....Jedynie rozbudowa sieci tramwajowych jest w stanie rozwiązać problem transportu w mieście....

   • 1 5

   • w żadnym mieście rozbudowa sieci komunikacji tramwajowej nie rozwiązała problemu transportu w mieście

    o ile równolegle nie podejmowano działań na rzecz poprawy warunków bezpieczeństwa i komfortu ruchu pieszych i rowerzystów.

    Miliony wydano w Gdańsku na kolejne linie tramwajowe, podczas gdy nadal bezpieczne dotarcie do przystanku po pokonaniu 4 pasów (dwóch do jazdy na wprost, jednego do skrętu w lewo i jednego do skrętu w prawo) jest w warunkach kształtowania faz zmiany świateł pod maksymalizację przepustowości pojazdów praktycznie niemożliwe.

    • 3 2

 • gdyby nie aktywiści społeczni (1)

  przejazdy rowerowe przez jezdnie nie były by "na czerwono", bo ZDiZ szkoda było na farbę.
  A są to najbardziej niebezpieczne miejsca w wydzielonej infrastrukturze ścieżek i innych ciągów.
  Ogólnie widać, ze obecnie Gdańsk nie ma strategii. Owszem, niekiedy powstaje ciekawa infrastruktura, ale jest też opisane zwijanie ścieżek i widać marazm w rozwiazywaniu trudnych problemów - typu co zrobić na przeciwko dawnego Żaka, itp

  • 19 5

  • Gdańsk ma strategię, tylko nie jest ona realizowana z odpowiednią determinacją

   Mieszkańcy nadal nie są informowani na temat jej struktury, a wiele decyzji inwestycyjnych można uznać że jest sprzecznych z jej zapisami.

   • 0 1

 • (11)

  Weźcie te swoje rajtuzy i skończcie z rowerową propagandą...
  Rower jako rekreacja - jasne. Jako środek transportu - nigdy.

  • 20 44

  • Co to znaczy rekreacja rowerowa? (2)

   • 8 3

   • rodzinny wyjazd na niedzielną mszę (1)

    • 7 1

    • do kościoła na rowerze to chyba grzech

     • 6 2

  • Zrozum (2)

   Jeśli rower stanie się ogólnym środkiem transportu to będzie więcej miejsca na drodze. Mniej korków. Czy Ty tego nie kumasz?!

   • 27 5

   • nigdy się takim nie stanie (1)

    bo nie mieszkamy a Afryce, mamy zimy, deszcze (nie każdy pracuje na budowie)
    ludzie dojeżdżają do pracy po 50 km, jeżdżą po 4 osoby np. wraz z dziećmi ...
    rower odpada!

    • 5 21

    • Co ty za głupoty gadasz! we wszystkich miastach liczacych się w Euripie o podobnym do nas klimacie rower i komunikacja miejska jest codziennością. Tam tylko barany jeżdżą autami i za to słono płaca. A co do Gdańska, ja się nie skarże, mieszkam na Mila Baltica wszędzie mam łatwy dojazd rowerem. Jeden problem jaki jest to kierowcy aut, którzy nienawidzą nas - rowerzystów!

     • 14 4

  • a ja mieszkam w centrum i rowerem mam szybciej i wygodniej.

   i co, zabronisz mi?

   • 16 2

  • Prowokator naslany przez wiadomo kogo (1)

   • 4 1

   • Przez kogo?

    • 1 0

  • pisz o swoich preferencjach, nie ograniczaj nikomu prawa do wyboru sposobu docierania do pracy

   lub szkoły.

   Jaki jest sens dowożenia samochodem dzieci do szkoły oddalonej od domu o mniej niż 3 km, gdy rowerem przeciętny nastolatek dotrze tam w 10 minut i wyjdzie mu to na zdrowie?

   40 procent ruchu w szczycie porannym to właśnie takie niepotrzebne podróże samochodami.

   • 10 2

  • dlaczego? bo ty tak mówisz?

   • 5 2

 • Mam przekonanie graniczące z pewnością, że rower na 1 zdjęciu nie posiada obowiązkowego dzwonka. (3)

  • 6 3

  • i co z tego?

   rower nie robi nikomu krzywdy.

   Niekiedy zdarzają się nieodpowiedzialni rowerzyści, ale szkody wyrządzane przez nich to pomijalny margines w stosunku do szkód realnie wyrządzanym wszystkim przez nieodpowiedzialnych kierowców.

   • 4 6

  • a samochód na ostatnim zdjęciu stoi na chodniku

   i co teraz? licytacja kto jest gorszy? najlepiej ka każdy będzie patrzył na siebie i pooprawiał swoje błędy

   • 8 2

  • Nie musi mieć dzwonka

   każdy rower musi być wyposażony w: dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku,

   u mnie za dzwonek robią hamulce :D

   • 6 2

 • znowu nagonka na kierowców! (4)

  uspokojenie ruchu samochodów - niedługo chyba będziemy jeździć 10 km/h ?!
  A już likwidacja miejsc parkingowych to jakieś kuriozum!
  Może od razu strzelać do kierowców i po sprawie.

  • 15 13

  • No jest to pewna opcja warta rozważenia, ale na razie skupmy się na wypróbowanych już sposobach.

   • 7 4

  • maxi driver z miniwyobraźnią: masz kłopoty z percepcją rzeczywistości (1)

   nadmiar samochodów, z którym mamy do czynienia w Gdańsku, powoduje, że w godzinach szczytu na głównych arteriach ruch jest spowolniony do mniej niż 10 km/h (prędkość pieszego to ok. 6 km/h, a często piechotą łatwiej dotrzeć z dworca PKP do przystanku Hucisko niż dojechać tam samochodem).

   Jak na razie to wielu kierowców chciałoby strzelać do innych kierowców, a "strzelanie" do rowerzysty własnym samochodem miało niedawno miejsce w Gdańsku na Osowej.

   To właśnie gloryfikowanie kowbojskich postaw, które niezręcznie reprezentujesz powoduje, że na drogach i parkingach trwa nieustanna walka o miejsce. Rowerzyści dadzą sobie radę, byle im za bardzo nie przeszkadzać. Problemem nie jest likwidowanie miejsc parkingowych, ale domaganie się budowania ich za publiczne pieniądze w celu pozyskania prywatnych korzyści przez ludzi, którzy na hasło typu: "samochód nie jest jedynym sposobem poruszania się po mieście" nie potrafią spokojnie odpowiadać.

   Wyjdź na spacer lub wyjedź sobie na przejażdżkę rowerem w czasie wolnym, może coś skojarzysz.

   • 9 3

   • Zwłaszcza jak widzę obcislogacich... Ostatnio jeden taki mi się prawie w samochód wpie... Bo stwierdził że on jednak ulica pojedzie. Nauczcie się najpierw szanować na drodze pieszych oraz pójdzcie na kursy doszkalające z zakresu kodeksu ruchu drogowego.

    • 3 4

  • A w strefach 30 jezdzicie 29? Otoz nie, pedzicie 60 i wiecej

   • 3 2

 • jak zwykle na portalu trójmiasto.pl Pan Redaktor pisze tylko o drogach rowerowych w Gdańsku. (6)

  • 6 3

  • Bo w Gdańsku jest o co walczyć, tzn. jest na tyle dużo, że nie można tego zaprzepaścić ,tylko łączyć, poprawiać i uzupełniać o nowe fragmenty.

   W pozostałych miastach Trójmiasta to należy zacząć od podstaw...

   • 10 0

  • Pan redaktor napisał fragment o niewidzialnej infrastrukturze rowerowej (1)

   czyli o uspokajaniu i redukcji ruchu, ale na zdjęciu pokazał brak w widzialnej infrastrukturze.

   Mam wrażenie, że jeszcze wiele wody upłynie, aż osoby piszące na tematy rowerowe i ich czytelnicy zaczną ogarniać wyobraźnią realne problemy ruchu pieszych i rowerzystów w mieście.

   • 1 1

   • Bo to zależy od miejsca....

    Są miejsca gdzie wydzielona infrastruktura jest zbędna, wręcz przeszkadza wszystkim w innych konieczna.

    • 2 0

  • Ewidentnie pan redaktor o niczym innym nie umie.

   Na szczęście reszta redakcji trzyma dobry poziom i oczywiście kiedyś się pozbędą "hamulcowego".

   • 4 1

  • w Gdyni ich nie ma

   to o czym pisać?

   • 2 0

  • Szczurek płaci szczurek wymaga:)

   • 0 0

 • No niestety. większość miejsc bez "kombinowania" jest po prostu nieprzejezdna rowerem.

  • 6 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Polish Bike Tour 2023 Wschód 1000 / Maraton Rowerowy Gdańsk - Sanok

zawody / wyścigi

Rowerowy Potop AZS

519 zł
rajd / wędrówka

XXV Jubileuszowy Pomorski Wielki Przejazd Rowerowy (oraz rolkowy, deskorolkowy, hulajnogowy...) (4 opinie)

zlot, rajd / wędrówka

Znajdź trasę rowerową

Forum