Na drodze dla rowerów z prędkością pieszego. Pomyłka w rozporządzeniu?

Według treści nowego rozporządzenia na drodze pieszo-rowerowej rowerzysta ma poruszać się... z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego.
Według treści nowego rozporządzenia na drodze pieszo-rowerowej rowerzysta ma poruszać się... z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego. fot. martinlisner/123rf.com

300 zł mandatu dla rowerzysty, który na drodze dla rowerów i pieszych porusza się z wyższą prędkością niż prędkość pieszego? Wszystko wskazuje na to, że w najnowsze rozporządzenie dot. wysokości grzywien wkradła się kuriozalna pomyłka.Czy zapoznałe(a)ś się ze zmianami dot. stawek mandatów w 2022 roku?

Zobacz wyniki (465)
Pisaliśmy niedawno o zmianach w wysokości mandatów dla kierowców, zarówno tych poruszających się autem, jak i rowerami. Nowe przepisy wywołują kontrowersje: pośród zapisów dotyczących rowerzystów znajduje się m.in. informacja o możliwości ukarania mandatem w wysokości 1500 zł osoby poruszającej się rowerem bez uprawnień. Dotyczy to osób w wieku 10-18 lat, które, by jeździć rowerem po drogach publicznych, muszą wylegitymować się kartą rowerową.

Ale to nie wszystko, bowiem w treści rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r., opublikowanego w Dzienniku Ustaw, znajduje się zapis, który najpewniej jest pomyłką. Chodzi o punkt 136 na stronie 9 dokumentu, w którym czytamy, że:

Naruszenie przez kierującego rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego, korzystającego z chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów i pieszych, obowiązku[: 1)] poruszania się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego [grozi karą grzywny w wysokości] 300 zł.

W praktyce oznaczałoby to, że na każdej drodze, która jest ciągiem pieszo-rowerowym - a takie są w Trójmieście liczniejsze niż drogi dla rowerów sensu stricto - rowerzyści muszą jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, czyli około 5 km/godz.

1500 zł mandatu dla rowerzysty? Nowe stawki dotyczą także ichPomyłka w legislacji?Pomyłkę w rozporządzeniu zauważył Marcin Hyła, wiceprezes zarządu stowarzyszenia Miasta dla Rowerów:- Sugerujemy absolutnie nie przyjmować mandatów (300 zł) za jazdę po drodze dla rowerów i pieszych z prędkością "większą niż prędkość pieszego" - zaznacza autor. - W rozporządzeniu mandatowym jest błąd (albo - powiedzmy - skrót myślowy): przywołany przepis art. 33 ust. 6 i art. 33a ustawy Prawo o ruchu drogowym odnosi się wyłącznie do chodnika i drogi dla pieszych, NIE do drogi dla rowerów i pieszych.

Taryfikator mandatów na 2022 r. ma lukiZ treścią ustawy Prawo o ruchu drogowym można zapoznać się tutaj.
Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (124)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

MTB Maraton Luzino
MTB Maraton Luzino
zawody / wyścigi
mar 27
niedziela
Luzino
MTB Maraton Szemud
MTB Maraton Szemud
zawody / wyścigi
kwi 10
niedziela
Szemud
MTB Maraton Łęczyce
MTB Maraton Łęczyce
zawody / wyścigi
maj 8
niedziela
Łęczyce

Znajdź trasę rowerową

Ogłoszenia polecane

Forum