• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Mój pierwszy rower górski. Jaki wybrać?

Krzysztof Kochanowicz
13 kwietnia 2016 (artykuł sprzed 6 lat) 
Opinie (108)
Najnowszy artykuł na ten temat Sposoby na przechowywanie roweru zimą

Koniec zimy to początek sezonu dla wielu rowerzystów. To także optymalny czas dla tych, którzy dopiero zamierzają rozpocząć przygodę z rowerem. Jednym z najpopularniejszych rodzajów jednośladów są w naszym kraju od lat rowery górskie (mountain bike - MTB). Oferta producentów jest aktualnie bardzo zróżnicowana. Na co zatem warto zwracać szczególną uwagę przy wyborze pierwszego roweru górskiego?Sklepy rowerowe oferują wiele typów rowerów MTB. Decydując się na zakup pierwszego jednośladu tego rodzaju, powinno się zaznajomić z kilkoma podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi m.in. materiałów, rozmiarów oraz poszczególnych elementów roweru, aby mieć szerszy obraz specyfiki modeli górskich.

Przeznaczenie:

Podstawą przy wyborze pierwszego roweru górskiego powinno być jasne sprecyzowanie oczekiwań i celów. Przymierzając się do zakupu, trzeba więc odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jazda rowerem ma być formą rekreacji czy raczej metodą na zwiększenie poziomu adrenaliny.

Jak wyjaśnia Ireneusz Miśkowiecfirmy Taurus, będącej m.in. oficjalnym dystrybutorem rowerów marek Kreidler i BMC, rowerowa oferta jest obecnie bardzo mocno zróżnicowana i wyspecjalizowana.

Rynek rowerowy wyraźnie zmienił się w ciągu ostatniej dekady. Obecnie dostępna jest bardzo szeroka gama różnorakich rowerów górskich - od modeli czysto rekreacyjnych do ściśle wyspecjalizowanych np. pod kątem zjazdów czy pokonywania wyrafinowanych przeszkód. Podobnie jest z cenami. Z jednej strony mamy więc ciężkie konstrukcje stalowe za kilkaset złotych, a na drugim krańcu ultralekkie rowery kosztujące nawet powyżej 50 tys. zł, które wyposażono w najnowsze technologie i które stworzono do startów w wyścigach na najwyższym światowym poziomie. Taka sytuacja sprawia, że klient może dokładnie, biorąc pod uwagę swoje cele i oczywiście także możliwości finansowe, dobrać optymalny dla siebie sprzęt - mówi Ireneusz Miśkowiec.
Najważniejszy element:

Najbardziej istotnym elementem każdego roweru jest jego rama, czyli "rowerowy kręgosłup". To także część, za którą odpowiada z reguły bezpośrednio dana marka rowerowa. Pozostałe elementy często produkowane są przez inne firmy - tak jest np. z osprzętem japońskiej firmy Shimano, dominującego na świecie producenta części rowerowych, którego hamulce, przerzutki i inne komponenty spotkać można w większości modeli dostępnych w sklepach.

Rama jest elementem najważniejszym i to przede wszystkim na nią trzeba zwracać największą uwagę. Wynika to z bardzo prostej zależności. Po prostu zdecydowanie łatwiej jest wymienić jakiś komponent niż samą ramę. Jeżeli więc mamy dobrej jakości, lekką ramę o konstrukcji odpowiadającej naszemu stylowi jazdy i wymaganiom, to prawdopodobnie posłuży nam przez długi czas, a na jej podstawie możemy później doskonalić nasz sprzęt, wymieniając np. koła i opony czy inne komponenty. Dlatego warto przed zakupem roweru dowiedzieć się, z jakiego materiału wykonano ramę, jakich technologii użyto i - co także istotne - dowiedzieć się, jaką opinią/renomą cieszy się dany producent - radzi ekspert firmy Taurus.
Jak zaznacza Ireneusz Miśkowiec, reszta podzespołów odgrywa proporcjonalnie nieco mniejszą rolę i to właśnie rama powinna być elementem mającym największy wpływ na decyzję o wyborze roweru.

Jaki rower kupić - nowy czy używany?

Co mówi nam geometria?

Jednym z najbardziej istotnych czynników, które warto brać pod uwagę przy zakupie roweru MTB, jest geometria ramy. Tym terminem najczęściej określa się szereg szczegółowych danych dotyczących konstrukcji rowerowej ramy - mowa głównie o długościach poszczególnych rur oraz kątach między nimi.

Geometria ma szczególnie duże znaczenie dla rowerowych pasjonatów. Niektóre z wartości mają jednak praktyczne znaczenie również dla osób dopiero rozpoczynających przygodę z rowerami. Dobrym przykładem jest długość górnej rury, która odgrywa kluczową rolę w kontekście pozycji kolarza. Jeśli rura jest stosunkowo długa, to kierujący znajduje się w bardziej pochylonej pozycji - im zatem górna rura dłuższa, tym bardziej dany rower jest nastawiony na sportowy styl jazdy. W podobnym kontekście przydatne mogą być także informacje dotyczące wysokości kierownicy. W tym przypadku obowiązuje zasada mówiąca, że im niżej położona jest kierownica, tym pozycja rowerzysty jest bardziej sportowa - wskazuje Ireneusz Miśkowiec.
Materiały i wykonanie:

Współcześnie konstruktorzy górskich jednośladów często stawiają na aluminium i karbon, chociaż w najtańszych konstrukcjach dominuje nadal ciężka stal. Jak się jednak okazuje, także w obrębie danego rodzaju materiału widać dużą różnorodność, która też może mieć spore znaczenie dla kupujących.

Optymalnym rozwiązaniem dla początkujących rowerzystów górskich wydaje się rower aluminiowy - ceny takich rowerów są rozsądne, a ich masa z reguły również jest w miarę niska. Rowery wykonane z karbonu są oczywiście lżejsze, ale równocześnie zazwyczaj wyraźnie droższe. Zaznaczyć trzeba, że wykorzystywane są różne rodzaje poszczególnych materiałów i mogą one znacznie różnić się od siebie m.in. pod względem wytrzymałości, sztywności oraz wagi. Oznacza to, że warto sprawdzić, z jakim w danym przypadku konkretnie materiałem mamy do czynienia. - tłumaczy ekspert firmy Taurus.
Warto zwracać też uwagę na wykonanie ramy (np. jakość łączenia poszczególnych rur) i na to, czy w jej tworzeniu wykorzystano jakieś specjalne technologie (np. hydroformowanie).

26, 27,5 czy 29 cali?

Przez lata standardem w rowerowej branży były rowery górskie z kołami o wielkości 26 cali. Obecnie jednak także i pod tym względem doszło do sporego zróżnicowania. Tradycyjne koła 26" zostały już niemal wyparte przez modele wyposażone w koła o wielkości 27,5 oraz 29 cali.

W ofertach przeważającej części producentów dominują rowery z kołami 27,5 i 29 cali. Większe koła pozwalają na osiąganie większej prędkości, ale osoby o niższym wzroście - w granicach ok. 160 cm - na rowerze z takimi kołami mogą czuć pewien dyskomfort. Dlatego ciekawym rozwiązaniem może być właśnie opcja pośrednia, czyli koła w rozmiarze 27,5 cala - podkreśla Ireneusz Miśkowiec.
Co istotne, większość rowerów dostępna jest z ramami w kilku rozmiarach, dzięki czemu osoby o różnym wzroście i różnej długości nóg bez większych problemów znajdą odpowiedni dla siebie rozmiar.

Przeczytaj także: Test górala o kołach 26 cali i 29 cali

 • Rower górski BMC trailfox 03 X1
 • Rower górski Kreidler Stud 29er Carbon Team Replica XT_2x10
 • Rower górski BMC teamelite 01 XT 01
 • Rower górski BMC teamelite 01 XX1
 • Rower górski Kreidler Mustang 26er 2.0 Acera 21


Zdaniem eksperta firmy Taurus, podstawą przy wyborze modelu MTB powinno być dokładne określenie potrzeb oraz tego, w jaki najczęściej sposób używany będzie rower. Potem można zastanowić się nad dobraniem sprzętu, który byłby w danym przypadku najbardziej optymalny.

Przeczytaj także: Jak przygotować rower do nowego sezonu

Inne ciekawostki znajdziesz w dziale: Porad Rowerowych

Opinie (108) 10 zablokowanych

 • na pewno nie z marketu typu oszą itp

  to buble na kolkach, lepiej doplacic klikaset pln i pojsc do normalnego sklepu rowerowego gdzie stoi 100 rowerow a sprzedawca ma o nich wiedze i pomoze nam w wyborze stosownym do naszych potrzeb.

  • 44 4

 • A jeśli się już nie ma z czego dołożyć, to lepiej kupić firmowy, rasowy rower za kilka stów - ale używany. Przejedzie każdego makrokesza dziesięciokrotnie, o ile nie był topiony w bagnie czy morzu.

  • 19 3

 • Rowery mtb to tylko do sportowej jazdy po TPK. Bo innych gór u nas nie ma

  Zamiast ślepo kupować górale kupcie coś normalnego, czym da się wygodnie jeździć po mieście, ma błotniki, można tym podjechać do sklepu, pracy, kina itd.
  Gwarantuję że na wycieczki po TPK też da radę, a przynajmniej nie będziecie wyglądać skuleni i wpatrzeni w przednie koło tyko jechali wygodnie i z godnością.
  Nie każdy musi być Mają Włoszczowską :-)
  Nie dawajcie sobie wciskać górali jeśli nie jezdzicie sportowo.

  • 43 13

 • "najbardziej optymalny"

  Ja to widzę na końcu artykułu to oczy mi krwawią...
  Brakuje tylko akwenu wodnego pokonywanego przez cofanie do tyłu. :-D

  • 20 1

 • Kupić najdroższy na jaki stać - przy założeniu, że faktycznie ma być MTB i będzie się na nim jeździć.

  • 3 5

 • Mój pierwszy rower "górski" kosztował 100 USD

  I był kupiony w markecie. Ale w USA i przywieziony do Polski. To był rok 1991. Nawet nie wiecie, jakie wzbudzał zainteresowanie. Kilka razy słyszałem złowrogie okrzyki "E, oddawaj rower!" Na początku stanowił rodzynek, wcześniej w Polsce nieznany. Zadawaliśmy szyku z kumplem, który podówczas pozyskał polskiego "górala" - rower marki Mustang. "Taki Mustang nie boi się galopu po wertepach", była taka reklama w TV. Reklamy też były wtedy nowością... Ale się pozmieniało przez 25 lat.

  • 16 0

 • sprawa prosta

  Dobrze dobrać rozmiar ramy, nie patrzeć na osprzęt typu przerzutki, kasety etc tylko brać rower z dobrym amorkiem pod główkę ramy taper..

  Reszta to sprawy groszowe.

  Niestety producenci mydlą oczy przerzutką Deore z dziadoską sprężyną w amorze...

  • 2 7

 • są wystarczające zeby ułożyć trase...

  20-30 km bez pętli i spalić na niej łydę..
  Nachylenia po 25% przy matemblewie i nie tylko, góry to nie są ale byś się nie spodziewał jak można pojedzić przy Rumii/Redzie

  • 7 1

 • Dokładnie tak. W pełni popieram.

  Rower typowo górski nadaje się faktycznie do jeżdżenia sportowego. A nie np. do dojazdów do pracy. Oczywiście też można, ale po co się męczyć. Można kupić rower trekingowy lub crossowy.

  • 11 2

 • Poza tym sama tylna przerzutka to nie wszystko...

  często sprzedawcy rowerów w specyfikacji roweru piszą, że ma osprzęt Shimano Deore, a tak naprawdę ma tylko tylną przerzutkę. Reszta to podstawowe podzespoły i totalny chłam tam gdzie ludzkie oko nie widzi, czyli piasty, koła, wkład suportu itp. Ludzie, nie dajcie się nabrać tymi chwytami marketingowymi. Zamiast nowego niekiedy warto kupić używany!

  • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

MTB Maraton Trąbki Wielkie

zawody / wyścigi

Rowermania 2022

festyn, zajęcia rekreacyjne

MTB Maraton Peplin

zawody / wyścigi

Znajdź trasę rowerową

Ogłoszenia polecane

Forum