rowery

Marta Kamińska z Teamu Przymorze MTB Trójmiasto góruje na Kujawia XC

artykuł czytelnika
Marta Kamińska w drodze po zwycięstwo w I edycji Kujawia XC 2012.
Marta Kamińska w drodze po zwycięstwo w I edycji Kujawia XC 2012.

W niedzielę 25 marca odbył się pierwszy wyścig z cyklu Kujawia XC, w Myślęcinku pod Bydgoszczą. Impreza ta jest organizowana od kilku lat i przyciąga coraz większą liczbę kolarzy, nie tylko z okolic, ale i również z Trójmiasta. Na starcie stawiło się ponad 100 zawodników. Trasa na terenie Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku oceniana była jako ciekawa, wymagająca i techniczna. Nie zabrakło wyboistych i stromych zjazdów, a także długich, wyczerpujących wzniesień. Dominowała atmosfera pikniku rodzinnego wywołana towarzyszącą impreza dla dzieci."Czar dwóch kółek Myślęcinek" jest największym w Polsce parkiem miejskim. Choć sprawia wrażenie dzikiego i dziewiczego w skład jego infrastruktury wchodzi zoo, ogród fauny polskiej oraz całoroczne centrum sportu i rekreacji. Wspaniałe leśne ścieżki Myślęcinka idealnie nadawały się na zorganizowanie zawodów Cross Country.

Relacja zawodników z Przymorze MTB Team Trójmiasto:

Impreza trwała od godziny 10 do 17. Zawody podzielono na kilka kategorii. Starty odbywały się w sposób łączony o wyznaczonych godzinach. Trasa została oparta o około 4 kilometrowe okrążenia. W najsilniejszej kat. "Elita mężczyzn" zobaczyliśmy rywalizację czołowych trójmiejskich zawodników takich jak: Przemek Elbertowski, Robert Banach, Krzysztof Brzuzek i inni. Wśród kobiet nie zabrakło Anny Świrkowicz i Marty Kamińskiej.

Oznakowanie trasy było bardzo dobre, wykluczono możliwość błądzenia po lesie. Zawodnicy przejeżdżali przez bardzo ciekawie ukształtowany teren. Okrążenie zawierało wszystko czego życzy sobie zawodnik. Niektóre odcinki trasy były prowadzone przez tor dla DH. To świadczy o wysokim poziomie trudności zawodów. Jeśli ktoś czuje się mocny technicznie lub chce poćwiczyć ten element kolarskiego rzemiosła - ten wyścig jest dla niego. Nie brakowało stromych krótkich technicznych zjazdów gdzie trzeba było się wykazać techniką i opanowaniem jak również długich podjazdów gdzie główną rolę odrywała tzw. wytrzymałość siłowa.

Zawody w Myślęcinku cieszyły się również sporym zainteresowaniem wśród zawodników Trójmiasta
Zawody w Myślęcinku cieszyły się również sporym zainteresowaniem wśród zawodników Trójmiasta


Pętla pozwoliła też zaczerpnąć oddechu i skorzystać z bidonu w kilku płaskich miejscach. Po chwili jednak zawsze pojawiał się kolejny podjazd, korzenie, hopy i jeszcze raz korzenie oraz wszelkiego rodzaju nierówności. Chciało by się żeby więcej takich tras było w okolicach Trójmiasta, przygotowanie trasy świetne. Uważamy, że warto zaliczyć taką imprezę szczególnie pod względem ukształtowania terenu na trasie.

Wyniki grupy Przymorze MTB Team Trójmiasto:

KOBIETY masters

1. Marta Kamińska
2. Joanna Gackowska
3. Dorota Knioła

MĘŻCZYŹNI elita

1. Przemysław Ebertowski
2. Robert Banach
3. Sebastian Swat
...
29. Piotr Habaj
...
35. Przemysław Łokaj
...
43. Adam Świeca

Nasza ocena imprezy:

Plusy:
- Wyznaczone miejsce parkingowe dla samochodów
- Oznakowanie trasy
- Poziom zawodów
- Ukształtowanie terenu

Minusy:
- Brak automatycznego pomiaru czasu w postaci nadajników
- Brak sygnału dźwiękowego w trakcie ostatniego okrążenia

Profil trasy
Profil trasy mat. Przymorze MTB Team Trójmiasto


Tego typu zawody mogą gościć dowolnego rowerzystę. Organizatorzy pomyśleli o zawodnikach w każdym wieku. Trasa choć trudna była bezpieczna. Jest to impreza przede wszystkim dla amatorów dwóch kółek, startować mogą wszyscy bez ograniczeń. Czekamy na kolejną edycję.

Relacja pochodzi ze strony:
Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.
Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie.

Opinie (13) 1 zablokowana

 • Prawdziwe XC (1)

  Świetna trasa, to prawdziwe XC, warto pojechać :-)
  część trasy prowadzona przez tor DH robiła wrażenie, można technikę poćwiczyć.

  • 2 1

  • METROPOLIA

   Zapraszam na 4metropolia maraton mtb również w Bydgoszczy 29 kwietnia. Trasa też ciekawa. info na rowerowabrzoza.pl

   • 3 0

 • W kolarstwie powinny być kategorie wagowe.... (8)

  Sam uwielbiam jeździć na rowerze. Jeżdżę 4-6 razy w tygodniu po 40-60km. Chętnie bym też spróbował rywalizacji z innymi. Problem jest jeden...masa ciała. Ważę ok. 95 kg i nie jest to sadło. 182 wzrostu, 111 klatka, 86 pas. Do grubasów nie należę.Ale do rzeczy... Oczywiście w kolarstwie wygrywa pierwszy na mecie. Tak samo w skokach narciarskich, ten który najdalej "zaleciał". Ale już w boksie ...mamy kategorie wagowe, podobnie w podnoszeniu ciężarów. Ktoś powie...no tak ale tam wiele zależy od wagi. Hmmmm...to ja odpowiem, że mamy też kategorie wagowe w wioślarstwie. I tu zaczynamy docierać do sedna. Kolarstwo MTB, gdzie absolutnie 80% sukcesu zależy od uwarunkowań genetycznych: nie ma takiej siły, żeby pod górkę zawodnik o wadze 90kg miał takie same szanse jak zawodnik 60kg. Mało tego, zawodnik 60kg może "wylajtować" rower na maxa; ten sam rower pod dynamicznym kolesiem 95kg zamieni się w banana przykład: kółka. na ztr-ach. Stąd lekki naturalnie zawodnik ma a priori przewagę wagi i masy roweru niezależną od treningu i pracy. Czy to oznacza, że rywalizacja jest niesprawiedliwa??? Otóż nie. Z niesprawiedliwością mamy do czynienia wtedy, gdy dla jednych stosujemy inną ocenę niż dla innych, przy ustalonych regułach. Pytanie zatem, czy czy obecne reguły sprzyjają wszechstronnej rywalizacji? NIEEEEEE. Nigdy nie będę w stanie w obecnych regułach rywalizować np. z P. Ebertowaskim. On jest naturalnie lekki. Ale.....gwarantuję, że gdybym stanął z nim do wyścigu ze startu zatrzymanego na 500m to nie miałby szans. Tu sprawę załatwiłby stosunek max mocy do masy i odporność na zakwaszenie.
  REASUMUJĄC: zawody dla chudych i lekkich. I tyle......szkoda.

  • 3 8

  • JO (2)

   same chude zdechlaki

   • 0 4

   • hehe zazdrośnik z grubą d... (1)

    jw

    • 1 1

    • roxiku rozejrzyj się dookoła......

     nie każdy kto nie jest chudy ma grubą d......
     są ludzie lepiej umięśnieni - wcale nie kulturyści i po prostu mocno zbudowani

     • 2 0

  • masz rację :)

   chyba się znamy

   • 1 1

  • LOL

   tak to jest, jak ktoś trenuje jedną dyscyplinę (kulturystykę?),a chciałby aby dano mu szanse w rywalizacji z trenującymi gimnastykę artystyczną :D

   • 3 1

  • dieta (1)

   To, że Ebertowski wygląda jak wygląda nie spadło mu z nieba. On wykonuje katorżniczą prace i bardzo uważa na to co je. To jest wysiłek, którego ktoś może się podjąć lub nie. Przy swoim wzroście nie musisz ważyć 95 kg, tylko 80 km, a to jest do zrobienia. Myślę, że łatwiej będzie zrzucić lekką nadwagę lub zmienić dyscyplinę niż doprowadzić do podziału na kat. wagowe. Jest też inne wyjście - startować na płaskich maratonach i odpuścić sobie XC. Tam akurat Ebertowski ma mniejsze szanse niż lepiej zbudowani kolarze.

   • 2 2

   • ty chyba nie wiesz o czym pisze......sz

    ja żebym wyglądał i ważył jak ebertowski musiałbym zrzucić z 15kg masy mięśniowej

    • 0 1

  • to nie sumo

   kolarstwo to nie sporty Sumo :-) jak jesteś gruby to pora wybrać inną dyscyplinę ale na pewno nie kolarstwo

   • 0 0

 • przejaskrawiasz......

  są po prostu dyscypliny gdzie decydujące znaczenie dla rywalizacji ma budowa i masa ciała. Są dyscypliny gdzie ten wpływ jest minimalny: piłka nożna, bieganie, pływanie. Kolarstwo jest gdzieś w środku. W XC MTB waga ma decydujące znaczenie. Dlatego mogliby zrobić podział na lekkich i ciężkich w granicy np. 75 kg. Mogłoby być ciekawie.

  • 1 3

 • tak tak, może jeszcze zrobią podział na tych, którym chce się trenować i na tych co jeżdżą mało?

  • 8 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Porady rowerowe

zobacz więcej »

Szlaki rowerowe

Znajdź trasę rowerową

Turystyka rowerowa

zobacz więcej »