Leśne trasy rowerowe: pasmo wzgórz Pachołka
Trójmiejski Park Krajobrazowy to miejsce wypoczynku i różnorodnych aktywności naszych mieszkańców. Bliskość lasu od osiedli i dzielnic sprawia, że korzystamy z jego duktów i ścieżek niemalże codziennie. Na tutejszych szlakach spotykają się miłośnicy turystyki pieszej, rowerowej, a także konnej. Oznakowanych tras jest sporo, ale tym razem skupimy się na propozycjach, które pomogą wam odnaleźć najciekawsze zakamarki przyrodnicze i krajoznawcze.
Proponowane przez nas trasy skierowane będą do osób początkujących oraz o średniej aktywności ruchowej, nie wyczynowców. Drugi artykuł skupia się na paśmie wzgórz Pachołka, które przekraczają 100 m n.p.m. Pierwsza trasa zatacza pętlę i wiedzie głównie szerokimi drogami krawędziowymi, druga jest znacznie trudniejsza, gdyż pokonuje zdecydowanie więcej wzniesień, zarówno w górę, jak i w dół.
Pasmo wzgórz Pachołka
Rozciąga się między Doliną Rynarzewskiego Potoku w Gdańsku Oliwie a Doliną Świemirowską w Sopocie. Wzgórze Pachołek, na którym znajduje się wieża widokowa, liczy nieco ponad sto metrów wysokości i jak się okazuje, wcale nie jest najwyższym szczytem w tej okolicy. W linii wzniesień, które górują nad ul. Czyżewskiego, przewyższa je licząca 106,4 m n.p.m. Góra Joanna. Jednak i ona nie jest najwyższa z lokalnych szczytów. Najwyżej położonym punktem jest bezimienne wzniesienie, które skrywa się w leśnej gęstwinie nieopodal Borodzieja. Liczy ono 152,2 m n.p.m.
Ciekawostki historyczne na naszych trasach
- o Wzgórzu Pachołek:
W 1798 r. na zlecenie opata komendatariusza oliwskiego klasztoru Karola von Hohenzollern-Hechningen powstał na szczycie wzniesienia drewniany pawilon widokowy, który w 1882 r. zastąpiono nową murowaną wieżą o konstrukcji z żelaza (zniszczoną w 1945). Później platformę odbudowano i wielokrotnie remontowano. Obecnie liczy ona 15 metrów wysokości i nadal cieszy się sporą odwiedzalnością. W zeszłym roku przycięto nieco korony drzew i widoki rozpościerają się, tak jak przed laty, na dachy stylowych rezydencji starej Oliwy. Nieco dalej widać gdańskie dzielnice z licznymi wieżowcami, aż w końcu i Zatokę Gdańską.
- o Głazie Esperantystów:
W Sopocie Świemirowie u stóp wzniesień skrywa się historyczna ciekawostka związana ze społecznością esperanto. Na małej polanie zobaczyć można pamiątkowy głaz oraz młody dąb, który posadzono na znak międzynarodowej przyjaźni podczas Światowego Kongresu Esperantystów, w 1927 r. Ideą tamtych czasów było stworzenie nowego, łatwego w nauce międzynarodowego języka, który połączy narody. Języka esperanto nauczano w jednej z sopockich szkół. Niestety, mimo wieloletnich starań, język został wyparty przez angielski, niemiecki i coraz modniejszy hiszpański.
Proponowane trasy rowerowe:
Proponowane przez nas trasy wycieczek rowerowych można pokonać także pieszo.
Pierwsza jest dość krótka, skierowana do początkującego rowerzysty bądź rodzin z dziećmi. Nie ma na niej żadnych stromizn, jednak aby rozpocząć wycieczkę w tak mocno pofałdowanym terenie, trzeba wspiąć się na pewną wysokość, aby w dalszej jej części cieszyć się z płynnej jazdy. Po zjechaniu do najniższego punktu trasy, trzeba ponownie wspiąć się do góry, więc nie liczcie, że to trasa pozbawiona wzniesień, jak nad morzem. Drogi bądź leśne dukty są w miarę szerokie, jednak jak to w lesie, bywają też przewężenia, a gdzieniegdzie także nierówności i wystające korzenie.
Druga, dłuższa trasa jest znacznie bardziej wymagająca przede wszystkim pod kątem nachylenia zjazdów i podjazdów. Pamiętajcie, że wzniesienia pasma Pachołka mają ok. 100 m wysokości, dlatego też trasa jest dość interwałowa. Raz do pokonania mamy szybki zjazd, jednak za chwilę albo długi i mozolny, albo krótszy i stromy podjazd. Tu z pewnością nie raz zagrzeje się wam łydka. Trasa zawiera także kilka odcinków technicznych, wymagających dobrej równowagi. Mowa tu o tzw. single trackach, czyli wąskich, niekiedy krętych ścieżkach wspinających się pod wzniesienia, trawersujących między wzgórzami bądź opadających do malowniczych dolin.
Osobiście nie mam na tyle pary w nogach ani tak mocnych nerwów, aby pokonać je wszystkie bez zsiadania z siodełka. Jednak nikomu chyba korona z głowy nie spadnie, jeśli trzeba będzie wziąć rower na plecy?
W miejscu początkowym zaproponowanych przez nas tras rozpoczyna się także:
1. Trasa krótka, dla początkujących
- Początek i koniec trasy: Gdańsk Oliwa / parking leśny na końcu ul. Tatrzańskiej
- Czas przejazdu trasy wraz z przerwami: 1-2 godziny
- Długość trasy: 7,6 km
- Trudność trasy: łatwa / po drodze kilka wzniesień
- Nawierzchnia: leśne drogi i dukty, stary chodnik na zjeździe z Pachołka
- Rekomendowany rower do przebycia trasy: górski
>>> Mapa i ślad gps trasy krótkiej
2. Trasa długa dla średnio zaawansowanych
- Początek i koniec trasy: Gdańsk Oliwa / parking leśny na końcu ul. Tatrzańskiej
- Czas przejazdu trasy wraz z przerwami: 2-3 godziny
- Długość trasy: 15,2 km
- Trudność trasy: średnia / po drodze kilka stromych wzniesień
- Nawierzchnia: leśne drogi i dukty, stary chodnik na zjeździe z Pachołka
- Rekomendowany rower do przebycia trasy: górski
>>> Mapa i ślad gps trasy długiej
Trasy ułożyliśmy na podstawie mapy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego o skali: 1:25 tys. wydawnictwa Kartograficznego Eko-Kapio.pl.
Inne miejsca, gdzie rozpocząć można powyższe trasy:
- Sopot Świemirowo, parking przy zbiorniku retencyjnym

- Sopot, parking leśny za zjazdem na Borodziej

Ostatnim razem opisałem leśne okolice Gdańska Osowy i Gdyni Źródła Marii:
Przeczytaj także:
Kolejne trasy w przygotowaniu ;)
Parametry trasy
- Region Trójmiasto i okolice
- Długość trasy 15 km
- Poziom trudności średni
Znajdź trasę rowerową
Miejsca
Opinie (62)
-
2019-03-24 11:37
Wreszcie cos dziennikarsko opisanego
Poprosze o kolejne trasy. Moze się zmotywuję.
- 16 6
-
2019-03-24 11:39
Niestety Nadleśnictwo Gdańsk
Zdewastował TPK. Leśnicy zamienili wąskie ścieżki stworzone 200lat temu w szerokie drogi, podcieli zbocza, wysypali na nie gruz i wycinają na potęgę zdrowe drzewa, które mogły spokojnie jeszcze żyć. CO gorsze skutki takiej "gospodarki" odczujemy przy większych opadach, gdy poraz kolejny miasto zaleje woda
- 51 12
-
2019-03-24 11:41
Taki chojrak
To przejedź drugą trasę we wtorek 26 marca, Mevo, od 8 km z wyładowaną baterią.
Chyba jednak korona z głowy spadnie, jeśli trzeba będzie wziąć rower na plecy ;-)
A poważnie, ciekawa seria artykułów, mamy pod nosem super trasy, bez oczekiwania, że miasto wybuduje ścieżkę. Jeździłem tam nieraz i się męczyłem, choć z przyjemnością.
Moje spostrzeżenia - czym lżejszy rower (i rowerzysta) tym większa frajda.- 8 7
-
2019-03-24 13:50
Żarty żartami ale dla mevo tereny leśne są w strefie niedozwolonej. Tak wykazuje mapa na ich stronie.
- 9 1
-
2019-03-24 15:07
Nie bales się, że ci ukradną rower jak wchodziłeś na wieżę?
- 5 4
-
2019-03-24 15:59
Gospodarka leśna nie polega na wycinaniu chorych drzew!
Chore drzewa, bądź zbyt stare drzewa są bezużyteczne, poza tym przerzedzenie lasu jest bardziej potrzebne niż uprawa zgnilizny. Poczytaj trochę, może będziesz mądrzejszy.
- 10 14
-
2019-03-24 18:19
Właśnie to samo chciałem napisać
Nowi dziennikarze na tym dziale zasypują nas tylko jakimiś tekstami, jak tylko nie wychodzić na rower. Albo trenować, trenować i trenować i też tylko w sieciowych klubach fitness. Byle katarek i tylko siedzieć w domu. Nowe pokolenie dziennikarskie.
- 9 0
-
2019-03-24 18:43
To nie nowe pokolenie dziennikarskie a pójście na łatwiznę
Innymi słowy przeredagowany tekst: poczytał(a) czyjeś, trochę dodał(a) swojego, zdjęcia oczywiście nie własne, bo to już albo za drogie, albo umiejętności brak. Na tym portalu prawdziwych terenowych artykułów jest już coraz mniej ;(
- 4 1
-
2019-03-24 18:47
Panie Krzysztofie dziękuję za kolejny artykuł, porządny artykuł !
Cieszę się że wznowił pan serię artykułów o trasach rowerowych w obrębie dzielnic i osiedli dla początkujących i średniozaawansowanych rowerzystów. Własne materiały wideo i zdjęcia, to się ceni u prawdziwych dziennikarzy. Aż odechciało mi się ostatnio zaglądać na dział rowery widząc tą "treningową papkę".
- 7 1
-
2019-03-24 18:48
Znając Pana Krzysztofa, to pewnie wszedł na górę z rowerem na plecach :)
- 4 2
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.