Wdzydzki Park Krajobrazowy zjechaliśmy już wzdłuż, wszerz i w poprzek, dlatego tym razem postanowiliśmy zagłębić się w malowniczych terenach na południe od Kościerzyny. Nasza trasa zatoczyła pętlę wśród malowniczych jezior, łąk i pół Pojezierza Kaszubskiego. Na koniec naszej wycieczki odwiedziliśmy unikatowe w skali światowej - kościerskie Muzeum Akordeonu.
Parametry trasy
- Region woj. pomorskie
- Długość trasy 73 km
- Poziom trudności łatwy
Tym razem udaliśmy się w malownicze tereny Kościerzyny. I choć trasę na wycieczkę rowerową ułożyliśmy palcem po mapie, w rzeczywistości okazała się ona całkiem miłą przejażdżką godną polecenia. Wiadomo, że przy układaniu trasy na podstawie mapy w nieznajomym terenie, mogą pojawić się różne niespodzianki. O dziwo tym razem nie zdarzyło nam się zsiadać z siodełka, wszystkie drogi na mapie istniały także w terenie, a przejazd drogami asfaltowymi ograniczał się do możliwego minimum... taki już urok naszych wycieczek, z dala od szos i cywilizacji.
Pojezierze Kaszubskie to obszar, który zaskakuje za każdym razem kiedy realizujemy kolejne wypady rowerowe. Niezliczona sieć dróg, polnych i leśnych duktów, które wiją się pośród dziesiątek przepięknych jezior, lasów, łąk i pól, stanowią ogromny potencjał nie tylko dla wypadów na dwóch kółkach, ale także innych form turystyki i rekreacji. Odległość Trójmiasta od leśnych, kaszubskich krajobrazów jest dodatkową zachętą do aktywnego spędzania wolnego czasu.
Na koniec naszej wycieczki odwiedziliśmy kościerskie Muzeum Akordeonu.
Muzeum Akordeonu w Kościerzynie, to jedyny taki obiekt w Polsce. Nie bez powodu powstało w samym sercu Kaszub. Muzyka akordeonowa ma tu długą tradycję, a sam instrument doczekał się żargonowych określeń tj: świnia, kwecz czy kaloryfer. Instrument ten na stałe zagościł w szeregach kaszubskich kapeli.
Muzeum otwarte zostało 16 listopada 2010 roku, jako oddział Muzeum Ziemi Kościerskiej im. dra Jerzego Knyby m.in. dzięki inicjatywie Pawła Nowaka - akordeonisty i kolekcjonera, którego zbiory częściowo zobaczyć możemy w kościerskiej galerii.
Kolekcja akordeonów, znajdująca się w muzeum jest efektem pasji poszukiwawczej i kolekcjonerskiej Pawła Nowaka, tworzącego swój zbiór od 1999 roku. Pierwszym akordeonem, który znalazł się w jego posiadaniu był podarowany w 1999 roku przez jego wuja Jakuba Kellera akordeon Tatry. W ciągu kolejnych dwóch lat Nowak otrzymał i nabył kilka kolejnych instrumentów, m. in. zabytkowy akordeon Hohner Carmen II. Początkowo akordeony miały stanowić jedynie ozdobę mieszkania, ale jak to z kolekcjami bywa... rozrosła się do ogromnych rozmiarów. Obecnie liczy blisko 200 instrumentów! Prezentowane w muzeum akordeony to zachwycające kunsztem wykonania unikaty, nie tylko o dużej wartości historycznej. Muzeum zaprasza odwiedzających w świat muzyki akordeonowej, która towarzyszy gościom podczas zwiedzania. Ponadto można posłuchać dźwięku instrumentów oraz ich historii ze specjalnie przygotowanych przewodników multimedialnych. Każdy też może spróbować swoich sił w grze na akordeonie.
> Zajrzyj na stronę internetową Muzeum Akordeonu
Zdjęcia z wycieczki rowerowej:
Pojezierze Kaszubskie, na południe od Kościerzyny
fot. Krzysztof Kochanowicz
- Początek i koniec trasy: Kościerzyna / Rynek Miejski
- Czas przejazdu szlaku wraz z przerwami: 8 godzin
- Długość trasy: 73 km
- Suma przewyższeń: 612 m
- Trudność trasy: łatwa / po drodze kilka wzniesień
- Nawierzchnia: drogi asfaltowe, gruntowe, leśne i polne dukty
- Rekomendowany rower do przebycia trasy: górski lub trekkingowy
Trasę ułożyliśmy na podstawie mapy pt. Nadleśnictwo Kościerzyna,
o skali: 1:50 tys. Wydawnictwa Kartograficznego Eko-Kapio.pl
-Mapa i ślad gps szlaku
Polecane przez nas szlaki rowerowe w obrębie powiatu kościerskiego:
- Szlak Józefa Wybickiego
- Pętla wokół Jezior Wdzydzkich
- Rowerowy szlak przyrodniczy Pętla Przytarnia
- Rowerowy szlak przyrodniczy Pętla Schodno
- Rowerowy szlak przyrodniczy Pętla Lipno
- Rowerowy szlak rodzinny Pętla Czarlina
- Szlak Kaszubskich Drzymalitów
Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jesteśmy aktywni przez cały rok kalendarzowy, niezależnie od pogody. Jeździmy na rowerach, wędrujemy, pływamy na kajakach i wiele innych. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej.
Dołącz do nas indywidualnie, w gronie znajomych bądź z rodziną!
- Grupa Rowerowa 3miasto
O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3miasto.
Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami.
Kontakt e-mail: gr3miasto.info@gmail.com
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.