• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Lasy nadmorskie idealne na niepogodę

Krzysztof Kochanowicz
21 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (39)
Przy niepewnej pogodzie ważne jest, by na wycieczkę wybrać miejsce, w którym nawierzchnia nie będzie grząska. Przy niepewnej pogodzie ważne jest, by na wycieczkę wybrać miejsce, w którym nawierzchnia nie będzie grząska.

Wśród rowerzystów i innych aktywistów przyjęło się mówić, że nie ma złej pogody do uprawiania różnych sportów. Źle, bądź nieadekwatnie do aury można być tylko ubranym. W dobie różnorodnych sprzętów i odzieży technicznej wystarczą już tylko dobre chęci. Jeśli jednak podłoże jest mokre, pełne resztek śniegu czy błota, to najlepiej wybrać obszar tzw. sandrów, czyli piachów, które w marcu i kwietniu są dobrze zagęszczone, a wszelka woda po opadach deszczu jest szybko wchłaniana, jak w gąbkę. W Trójmieście bądź w najbliższej okolicy najlepszymi obszarami do jazdy terenowej są np. lasy nadmorskie Górek Zachodnich i Wschodnich. W dzisiejszym materiale przedstawiamy bardzo ciekawą trasę przez wiecznie zielone bory Wyspy Sobieszewskiej - pisze Krzysztof Kochanowicz z Grupy Rekreacyjnej 3miasto.Przygotuj swój rower do sezonu! Przygotuj swój rower do sezonu!

26,5-kilometrowa trasa w formie pętli wiedzie w górnej, zalesionej części Wyspy Sobieszewskiej, między plażą a rezerwatami przyrody: Ptasi Raj i Mewia Łacha. Tutejsze wiecznie zielone bory nadmorskie są idealne na każdą porę roku. Obszary o podłożu sandrowym, czyli piaszczystym, szybko chłoną wodę, przez co w tutejszych lasach nie ma żadnego błota, jak w przypadku Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. To idealny rejon na wypady późną jesienią, zimą i wczesną wiosną - szczególnie gdy wokół jest szaro, buro i ponuro.Proponowana przez nas trasa skupia się na leśnych, miejscami dość wąskich i wymagających duktach oraz ścieżkach, które potocznie zwane są "singlami". Liczne krótkie i strome podjazdy, a także szybkie zjazdy z pewnością wymagają od rowerzysty sporo umiejętności technicznych, dlatego też odradzamy tę trasę osobom początkującym.

W południowej części trasy ścieżki są bardzo kręte i mamy do pokonania wiele wzniesień, w tym podjazd pod najwyższe wzgórze wyspy - liczącą 32 m n.p.m. Górę Orlą. W północnej części, bliżej plaży, miejscami jazdę utrudnia piach, ale zawsze można odskoczyć w górne części zalesionych wydm, pokonując dość interwałową trasę, to w górę, to w dół. Wybór więc należy do was.

Wokół Wyspy Sobieszewskiej prowadzi też ciekawy, turystyczny szlak rowerowy, który w nowej odsłonie opiszemy w innym naszym artykule, bliżej lata. Opiszemy też, którędy najlepiej przedostać się na bursztynową wyspę i co zobaczyć przy okazji rodzinnej wycieczki połączonej z wypoczynkiem.Parametry przebytej trasy/ślad GPS:
 • Początek i koniec trasy: Górki Wschodnie, parking leśny na końcu ul. Nadwiślańskiej
 • Dystans: 26,5 km
 • Czas przejazdu z przerwami: 3,5 godziny
 • Podłoże: leśne dukty i ścieżki
 • Najwyższy szczyt: Góra Orla, 32 m n.p.m.
 • Poziom trudności: średni/w sam raz na szybki trening MTB


Ślad GPS i mapa pokonanej trasy

 • Wiecznie zielone bory Wyspy Sobieszewskiej to idealne miejsce na wiosenną wycieczkę.


Wyspę Sobieszewską odwiedzaliśmy na wiele sposobów, zobacz nasze relacje:

1. Zimowy, rowerowy wypad do ujścia królowej polskich rzek
2. Wędrówka od Rezerwatu Mewiej Łachy po Ptasi Raj
3. Wędrówka pieszym szlakiem Wyspy Sobieszewskiej

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych

Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: popołudniami po pracy oraz w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jesteśmy aktywni przez cały rok kalendarzowy, niezależnie od pogody. Zwiedzamy miasto, wędrujemy, jeździmy na rowerach, pływamy na kajakach. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!
>>> Odwiedź nasz kalendarz wydarzeń na Portalu Trojmiasto.pl

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (39)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Rowerowy Rajd AZS

1149 zł
rajd / wędrówka

MH Automatyka MTB Pomerania Maraton - Gniew

80 - 115 zł
zawody / wyścigi

Luta Cup Bike Polo Tournament

turniej

Znajdź trasę rowerową

Forum