• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kurhany z epoki brązu na Kaszubach

Krzysztof Kochanowicz
5 maja 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 

Głównym celem ostatniej naszej przejażdżki rowerowej było jedno z największych cmentarzysk kurhanowych na Kaszubach. Według najnowsze badań prowadzonych przez pracowników Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, groby pochodzą nawet sprzed 1200 roku p.n.e., a najważniejszy eksponowany obiekt to kurhan kultury łużyckiej. Chcąc zapoznać się z ich ciekawą historią warto poświęcić kilka chwil udając się wytyczoną archeologiczną ścieżką dydaktyczną, która rozpoczyna się w Leśnictwie Uniradze.



Czym jest kurhan?

Kurhan jest rodzajem mogiły w kształcie kopca, stożkowego nasypu, pod którym pochowano ciało zmarłego lub jego spopielone szczątki. Grobowce te mogą mieć różną średnicę i wysokość. Bywało że do ich budowy oprócz ziemi wykorzystywano również drewno i kamień. Zwyczaj sypania kurhanów był powszechny w Europie Środkowej przede wszystkim od neolitu do epoki żelaza. W okresie wpływów rzymskich i we wczesnym średniowieczu tego rodzaju pochówki były już rzadkie, ale na Pojezierzu Kaszubskim występuje ich o wiele więcej niż w innych rejonach Polski.

Wytyczona archeologiczna ścieżka dydaktyczna w Leśnictwie Uniradze:

Na ścieżce znajdują się trzy przystanki prezentujące groby z różnych okresów. Zdaniem badaczy, to tylko kilka przykładów kurhanów, spośród tysięcy innych, dotąd niezbadanych jeszcze miejsc. Archeolodzy badając tutejsze ziemie dowiedli, że w okolicach jezior raduńskich znajdowało się wyraźne skupisko osadnicze. Najważniejszym eksponowanym tutejszym obiektem jest kurhan kultury łużyckiej (1200-550 lat p.n.e.). Wzdłuż ścieżki zaznaczono także grób płaski skrzynkowy wiązany z kulturą pomorską, która wywodziła się od grupy kaszubskiej kultury łużyckiej (500-125 lat p.n.e.). Ciekawy jest też kamienno-ziemny kurhan z wczesnego średniowiecza (X-XI w.)

Na trasie naszej wycieczki zapoznaliśmy się także z Ziemią Pirsna:

Przedzierając się przez rozległe nad jeziorami raduńskimi Wzgórza Szymbarskie docieramy także nad malownicze Jezioro Zamkowisko. Nieopodal jego brzegu leży głaz przypominający, że przy zbiorniku znajdował się niegdyś główny gród tzw. Ziemi Pirsna. Grodzisko wznosi się 25 m ponad taflą wody. Na jego spłaszczony wierzch, będący dawniej majdanem grodu, prowadzi kręta ścieżka. Warownia została zniszczona prawdopodobnie w czasie walk Świętopełka II Wielkiego z jego braćmi Raciborem i Samborem w pierwszej połowie XIII wieku.

Ziemia Pirsna w dokumentach pojawia się jako "Terra Pirsna". W XIII wieku jej obszar obejmował prawie 600 km kw. w okolicach dzisiejszej Kościerzyny, a na północ sięgał do jezior raduńskich. Intrygująca nazwa może pochodzić od suchej jak pierść ziemi bądź od nazwiska Pierzcha, z którego to rodu mogli pochodzić założyciele Pierszczewa. Pierwotnie centrum Pirsny znajdowało się w grodzie nad Jeziorem Zamkowisko. Gdy jednak książę Świętopełk II podporządkował sobie kolejne terytoria w Borach Tucholskich, zdecydowano o przeniesieniu głównego grodu do Kościerzyny.



GALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz [GR3miasto]

Kaszuby na rowerze:

Kaszuby to rejon, który zaskakuje za każdym razem kiedy realizujemy kolejne wypady. Niezliczona sieć dróg, szlaków, duktów i potencjalnych wariantów tras zachęca nie tylko do wypadów na dwóch kółkach, ale także innych form turystyki i rekreacji. Z Trójmiasta wydostać się można na wiele sposobów: o własnych siłach, bądź skorzystać np.: z transportu kolejowego. Planując jednodniową wycieczkę po kaszubskich bezdrożach najlepiej jednak ułożyć trasę, którą rozpoczniemy i zakończymy w tym samym miejscu, np.: z Kartuz. Blisko stąd nad najpiękniejsze rzeki, jeziora i w zielone płuca Kaszub!

Wycieczka, której trasa przebiega nad urokliwymi jeziorami oraz mokradłami, to nie tylko propozycja na upalne lato, kiedy to marzymy o schłodzeniu ciała w wodzie, czy wylegiwaniu się na plaży. Trasa jest na tyle uniwersalna, że można pokonać ją o dowolnej porze roku. Większość dróg, którymi prowadzi, to gruntówki, rzadko uczęszczane przez samochody. Pod kątem sumy przewyższeń, to z pewnością wspaniały kąsek dla rowerzystów przygotowujących się do startów w maratonach MTB.

Pokonana przez nas trasa:

Ułożona przez nas trasa zatacza pętlę, z początkiem i końcem w Kartuzach. Miejscowość ta dobrze skomunikowana jest z Trójmiastem. Rowerzyści mogą tu dojechać Szybką Koleją Miejską przewożąc rower za darmo. Trasa skierowana jest do rowerzystów, którzy radzą sobie w jeździe w terenie. Ta którą pokonaliśmy wiodła głównie drogami gruntowymi i leśnymi duktami. Gdzieniegdzie wystąpił także grząski piach i nierówności, ale takie już uroki tych lasów. Jeśli wolicie jazdę po asfalcie, lepiej wybrać np.: Żuławy.

Jeśli chcecie wybrać się naszym śladem sugerujemy rower górski, ewentualnie crossowy.

Na trasie naszej eskapady towarzyszyły nam szlaki rowerowe:

>>>Szlak Kamiennych Kręgów
>>>Szlak Hutniczy
>>> Szlak Kaszëbskô Stegna

Dane trasy i ślad gps:

Początek i koniec trasy: Kartuzy
Dystans: 53 km
Czas jazdy z postojami: 8 godzin (w tym przerwa na obiad)

>>>Ślad GPS oraz mapa wycieczki

Rodzaj podłoża:

Leśne dukty, drogi gruntowe, brukowane, miejscami także asfaltowe.
Polecamy mapę:
Kaszubski Park Krajobrazowy 1:50 tys. wyd.EkoKapio

W ostatnim czasie odwiedziliśmy także cmentarzysko kurhanowe w Lewinku:

Tutejsze kurhany są okrągłe i prostokątne, w tych ostatnich znaleziono komory grobowe pojedynczych osób, a w nich nóż, ostrogę, tarczę i mecz, co oznacza, że została tam pochowana ówczesna elita, bo takie przedmioty to symbole władzy, na które mógł sobie pozwolić lokalny władca, w dodatku są one charakterystyczne dla Wikingów. Jedyna zagadka, której uczeni jeszcze nie rozwiązali to kwestia, gdzie był ówczesny ośrodek władzy, którego elitę pochowano w Lewinie.

Zobacz naszą wideo relację z wędrówki:


Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jesteśmy aktywni przez cały rok kalendarzowy, niezależnie od pogody. Jeździmy na rowerach, wędrujemy, pływamy na kajakach i wiele innych. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3miasto. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami.

Organizator Rajdu:

Krzysztof Kochanowicz
Grupa Rowerowa 3miasto
mail: gr3miasto@gmail.com

Parametry trasy

  • Region woj. pomorskie
  • Długość trasy 53 km
  • Poziom trudności średni

Znajdź trasę rowerową

Wydarzenia

Opinie (34) 2 zablokowane

  • Może do niektórych dotrze, że historia Polski nie zaczęła się od chrztu (19)

    ale zaczęła się długo, długo wcześniej

    • 36 9

    • I co w związku z tym? (3)

      • 4 13

      • (1)

        I w związku z tym nasza historia jest dużo bogatsza i rozleglejsza, niż uczą w szkole. Dla niektórych tradycje i historie mają znaczenie.

        • 25 2

        • kultura łużycka to niekoniecznie historia Polski

          • 0 1

      • W Polsce przetrwało bardzo wiele przedchrześcijańskich zwyczajów i wierzeń, nawet do czasów współczesnych. To część naszej tożsamości kulturowej. Warto chyba wiedzieć, skąd to się wzięło.

        • 21 1

    • Ależ to wszyscy wiedzą... (7)

      Fakt jest taki, że Polanie przeszli na chrześcijaństwo, bo woleli religię opartą na miłości bliźniego a nie gusła. Dziś w XXI wieku widać że postąpili mądrze. Nie wiem jak neopoganie mogą czcić np. Peruna - mam oddawać cześć gniazdku elektrycznemu?
      Słowianie niestety nie znali pisma, stąd relacje o ich kulturze i obyczajach są raczej skąpe. Niestety, poziom nauki u Słowian stał raczej nisko, niewiele przetrwało do naszych czasów, rozwój państwa przyspieszył dzięki chrześcijaństwu - oprócz nauki pisania przywieziono także chemię, budownictwo, rzeźbiarstwo, malarstwo a także ekonomię ....

      • 9 25

      • Mieli pismo nieoznaczone, podobnie jak Duńczycy i Szwedzi. Pomorze było solą w oku Mieszka i późniejszych władców. Chrześcijaństwo nie przyniosło żadnej religii miłości - widziałeś, czym było robicie dzielnicowe? Przymusowe chrzty Pomorzan i Litwinów? 9 tyś głów Sasów ściętych na rozkaz biskupów?

        Perun to moc. Możesz próbować Go zdyskredytować, ale spójrz teraz z drugiej strony: Ty w takim razie wierzysz, że kawałek andruta zamienia się w ciało twojego boga, a wino w jego krew. Kanibalistyczne gusła, co nie? Miło słuchać takich rzeczy?

        • 23 5

      • (3)

        Sugestię, że chrześcijaństwo przyniosło "chemię, budownictwo, rzeźbiarstwo, malarstwo a także ekonomię" skomentuję tylko drwiącym uśmieszkiem :D

        • 16 4

        • (2)

          No ale przyniosło. Nie ma co obrażać się na fakty.

          • 2 4

          • Przyniosło stosy (1)

            Chrześcijanie nie lubili kobiet.

            • 5 1

            • Za to muzułmanie je uwielbiają

              Pier......cie hipolicie od rzeczy. O czym jest ta dyskusja? O rowerach czy o waszych dewiacjach?

              • 2 0

      • Mieszko przeszedł na chrześcijanstwo z powodów geopolitycznych, a nie religijnych. Miłosierdzie chrześcijaństwa nie miało z tą decyzją nic wspólnego.

        • 30 2

      • Chyba zartujesz. Przez pierwsze wieki, ludnosc dalej zyla wg. swoich dawnych wierzen a chrzescijanscy rzeznicy sila krzewili ta "religie milosci".
        Niszczone dawne zagajniki, gdzie ludzie mieli swoje miejsca religijne, obcinali za kare konczyny, zabijali itd.
        Poczytaj sobie o buntach ludnosci.
        O tym jak nie chcieli przyjmowac religii, gdzie trzeba lozyc na utrzymanie kaplana nieroba, ktory na dodatek ma obsesje na punkcie patriarchatu. Woleli stare wierzenia, gdzie szamani/kaplani jak kazdy inny musieli zapracowac na swoje utrzymanie a jak byli wredni wobec swojego ludu, to mogli zostac nawet wygnani.
        Co bylo lepsze?

        • 4 0

    • hisama (5)

      podobno mamy 10 tys lat i pochodzimy od pierwszych ludzi z rej bliskiego wschodu

      • 4 4

      • (1)

        Kolejny demagog
        Półprawda to tez kłamstwo

        • 3 2

        • Pochodzimy ze stepów Azji

          W końcu i język jest indoeuropejski.

          • 0 0

      • (2)

        OK 70% luności nosi główne genetyczne markery ludów indoeuropejskich. Reszta to Syberia, Azja środkowa, zachodnia i południowa, Kaukaz, Bliski Wschód oraz Afryka w tej kolejności.

        • 1 0

        • na koncu (1)

          zapomniałeś o Amerykach :)

          • 0 0

          • Masz na myśli, że cześć Syberian wróciła z Ameryki? No jo, masz rację!

            • 0 0

    • tylko wtedy kolego to nie była żadna Polska tylko ludy Słowiańskie. Mitomanom i innym piewcom potęgi Prasłowian stanowcze NIE:)

      • 4 1

  • Zadruga (1)

    Fascynująca historia. Potem przyszło chrześcijaństwo i wszystko pierdyknęło.

    • 19 10

    • A potem przyszedłeś ty i było jeszcze gorzej.

      • 10 7

  • Jeden z nich jest w Gdyni przy ulicy Morskiej za salonem Morska Motors, 15 metrów za budynkiem

    • 0 0

  • KIlka zarośniętych mchem kamieni (2)

    wielka mi atrakcja :)

    • 1 18

    • Zostań lepiej przed telewizorem, tu jest twoje miejsce! (1)

      Takie atrakcje nie dla idiotów

      • 7 0

      • Atrakcje? ;)

        • 1 4

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Kurhany sprzed tysiąca lat na Kaszubach

    ale z ciebie nieuk

    • 2 1

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Kurhany sprzed tysiąca lat na Kaszubach

    Ale nowina,..... (1)

    A, tu 10 lat temu.... http://rowerem.pomorze.pl/wycieczka-do-kurhanow-w-uniradze-i-do-wesior-2008/

    • 2 3

    • Opinia do filmu

      Zobacz film Kurhany sprzed tysiąca lat na Kaszubach

      I co z tego że byłeś tam kilkanaście lat temu?

      Wycieczki, podróże do tych samych miejsc praktykowane są dopóki dany obiekt istnieje. Tak samo mogę stwierdzić, że mój dziadek, był tam 20 lat przed Tobą.
      ps. Słaba reklama swojego bloga, podobnie jak i jego treść.

      • 5 1

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Kurhany sprzed tysiąca lat na Kaszubach

    Stop promocji neopoganozmu!!! (1)

    Zasypac, zaorac, zasypac sola i woda swiecona a nastepnie postawiac kaplice lub krzyz.

    • 1 10

    • Opinia do filmu

      Zobacz film Kurhany sprzed tysiąca lat na Kaszubach

      Ty jestes

      Ty jesteś.........przez takich jak Ty ludzie cywilizację się cofały.

      • 0 0

  • Takich resztek kurchanów na Pomorzu jest więcej. Choćby na terenie nadleśnictwa Cewice

    • 0 0

  • Kurchany

    Chwaszczyno Tuchom Kielno Kaszuby naszpikowane są takimi zapomnianymi miejscami i nikt nie ma funduszy ani woli do podjęcia prac nad tym. Więcej wydaje się na zbieranie łusek pozostałych po II Wojnie światowej.

    • 0 0

  • Gdynia Oksywie to przecież też miejsce gdzie mieściła się jedna z najstarszych osad regionu (z tego samego okresu).

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

MH Automatyka MTB Pomerania Maraton - Kwidzyn - Miłosna (1 opinia)

(1 opinia)
80 - 115 zł
zawody / wyścigi

Nocny Duathlon - Airport Gdańsk

zawody / wyścigi

Cross Duathlon Gdańsk

89 zł
bieg, zawody / wyścigi

Znajdź trasę rowerową

Forum