• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Krótkowidz na rowerze. Wybrać okulary czy soczewki?

Joanna Skutkiewicz
17 stycznia 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Na rower w okularach czy soczewkach? Wybierajmy w zależności od wygody i stanu zdrowia oczu. Na rower w okularach czy soczewkach? Wybierajmy w zależności od wygody i stanu zdrowia oczu.

Na rowerze warto jeździć w okularach. Chronią one nasze oczy przed ciałami obcymi i drażniącym działaniem wiatru. Dla osób z wadą wzroku są wręcz niezbędnym elementem wyposażenia. Czy okulary korekcyjne przeszkadzają w jeździe i jakie są dla nich alternatywy?


Czy jeździsz na rowerze w okularach korekcyjnych?


Od wielu lat okulary są uznawane za modny element garderoby. Dobrze dobrane mogą dodawać nam stylu, uroku lub powagi. Przede wszystkim jednak korygują nasze wady wzroku, a w przypadku jazdy na rowerze chronią oczy przed różnymi obiektami latającymi lub odpryskującymi spod kół.

Okulary korekcyjne nie zawsze są wygodne podczas jazdy na rowerze. Ich szkła parują, opryskują się deszczem, a w razie upadku mogą spaść nam z nosa lub, co gorsza, nas zranić. Receptą na to ostatnie jest wybieranie szkieł i oprawek z bezpiecznych pod tym kątem materiałów.

Czytaj też: Laserowa korekcja wzroku - zabieg, koszty, wskazania

- Nie ma przeciwwskazań do jazdy rowerem w okularach korekcyjnych - mówi lek. med. Elżbieta Gotalska, okulista z poradni okulistycznej Visus w Gdańsku. - Soczewka do takich okularów powinna być organiczna, nie mineralna. Taka soczewka nie zbije się w czasie ewentualnego upadku. Rekomendowana jest powłoka na soczewce typu Transitions przystosowująca się do warunków oświetleniowych (UV 400). Oprawka okularowa powinna być z tworzywa, np. Miraflex dla dzieci, która nie spowoduje zranienia skóry w czasie upadku.

Okulary korekcyjne, ale sportoweKorekcję w okularach możemy uzyskać też na inne sposoby. Zarówno w salonach optycznych, jak i w sklepach sportowych da się zamówić okulary typowo sportowe ze szkłami korekcyjnymi wykonywanymi na zamówienie lub rozejrzeć się za modelem okularów, do którego da się wpiąć wkładkę ze szkłami korekcyjnymi. Drugie z tych rozwiązań może okazać się bardziej uniwersalne: w przypadku konieczności zmiany mocy korekcji wymieniamy tylko wkładkę, a nie całe szkła. Możemy również korzystać z tej samej pary okularów, nosząc soczewki kontaktowe.

- W przypadku rekreacyjnej jazdy na rowerze, okulary korekcyjne w niczym nie przeszkadzają - mówi dr n.med. Maciej Gawęcki, okulista z poradni okulistycznej Dobry Wzrok w Gdańsku. - Osoby uprawiające kolarstwo jako sport chwalą sobie także soczewki kontaktowe. W przeciwieństwie do okularów, szkła kontaktowe nie zaparowują i nie powodują ryzyka urazu przy ewentualnym upadku. Ci, którzy nie są przekonani do soczewek, mogą także sprawić sobie okulary typowo sportowe z korekcyjną wkładką lub specjalne gogle korekcyjne na grubej gumce. Dobre zakłady optyczne dają możliwość zamówienia akcesoriów tego typu.
Sprawa nieco się komplikuje, jeśli na rowerze szukamy ekstremalnych wrażeń, a nasza ulubiona odmiana dyscyplina to kolarstwo zjazdowe. W kaskach typu full-face zwyczajnie nie ma miejsca na okulary.

- Okulary korekcyjne są zdecydowanie niewygodne podczas jazdy na rowerze szczególnie w przypadku kasków "pełnych", zjazdowych - mówi dr n. med. Mateusz Koberda, chirurg okulista, specjalista chorób oczu z ArtLife w Gdańsku. - Konieczna jest wtedy korekcja okularowa sportowa lub soczewki kontaktowe. Dodatkowo w razie wypadku powstają dodatkowe obrażenia twarzy w wyniku połamania się oprawek okularowych.
Okulary na rower to nie tylko kwestia stylu, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Okulary na rower to nie tylko kwestia stylu, ale przede wszystkim bezpieczeństwa.

Kontakty dla rowerzystySoczewki kontaktowe są popularnym, łatwo dostępnym i stosunkowo bezpiecznym narzędziem do korekcji wzroku. Sprawdzają się również wśród rowerzystów, zarówno rekreacyjnych, jak i wyczynowych.

- Nowoczesne soczewki kontaktowe, zwłaszcza jednodniowe, są rekomendowane dla ludzi uprawiających sport - mówi lek. med. Gotalska. - Są to soczewki silikonowo-hydrożelowe. Materiał ten zapewnia zarówno dopływ tlenu do rogówki, jak i odpowiednie nawilżenie oka. Soczewkami można wyrównać praktycznie wszystkie wady wzroku, również astygmatyzm i starczowzroczność.
To, o czym bezwzględnie należy pamiętać, to dbanie o higienę w użytkowaniu soczewek kontaktowych. Nie należy przekraczać ich terminu przydatności - dwutygodniowe soczewki wyrzucamy po upływie 14 dni od momentu otwarcia oryginalnego opakowania, nawet jeśli tydzień przeleżały nieużywane. Przed użyciem, szkła kontaktowe należy przepłukać specjalnym płynem i - oczywiście - manewrować przy nich wyłącznie czystymi, umytymi dłońmi.

Co ciekawe, choć większość z nas może bez obaw nosić soczewki na co dzień, istnieją osobnicze przeciwwskazania do używania szkieł kontaktowych. Jak przekonują specjaliści, należy także poważnie zastanowić się nad noszeniem soczewek przy uprawianiu sportów wodnych.

- Dobrym rozwiązaniem dla osób uprawiających sport, zwłaszcza dyscypliny kontaktowe, są soczewki kontaktowe - mówi lek. Magdalena Hubert, specjalista chorób oczu z kliniki Blikpol w Sopocie. - Podczas badania, przed aplikacją pierwszych soczewek, okulista wyklucza schorzenia, które są przeciwwskazaniem do stosowania tej metody korekcji wzroku - to np. obniżone czucie rogówkowe, zmiany spojówki, rogówki. Odbywa się wówczas rozmowa, podczas której omawiane są ograniczenia stosowania soczewek kontaktowych. Nie zaleca się np. pływania w soczewkach, gdyż stwarza to ryzyko infekcji rogówki Acanthamoeba - schorzenia bardzo trudnego w leczeniu, często kończącego się utratą przezierności rogówki.

Laserowa korekcja wzroku zamiast okularówJeśli parujące okulary doprowadzają nas do szewskiej pasji, w soczewkach jest ciągle niewygodnie i chcemy rozwiązać dylemat soczewkowo-okularowy raz na zawsze, możemy zastanowić się nad laserową korekcją wady wzroku. Warunkiem jest ukończenie 21 roku życia i stabilna wada wzroku przez ostatni rok. Aby zakwalifikować się do zabiegu, musimy być w ogólnie dobrym stanie zdrowia.

- Laserowa korekcja wzroku to procedura bardzo popularna na całym świecie - mówi dr Gawęcki. - Należy jednak pamiętać o tym, że to zabieg niejako kosmetyczny: likwiduje konieczność noszenia okularów, ale nie konsekwencje wady wzroku. Jeśli z naszą wadą wiąże się na przykład cieńsza siatkówka oka, zabieg korekcji nie zlikwiduje tego problemu.

Miejsca

Opinie (28) 4 zablokowane

 • Ankieta

  Nie, bo nie lubię, dlatego jeżdżę w soczekach kontaktowych.

  Te wasze ankiety to naprawdę są bardzo inteligentnie tworzone, co jedna to lepsze. To już praktycznie znak rozpoznawczy tego portalu.

  • 17 4

 • samochód (2)

  • 1 7

  • oraz biała łaska ślepowrona

   • 0 0

  • Skoroszyt

   • 1 0

 • Najlepiej gogle

  Nie macie już ambitniejszych tematów?

  • 1 4

 • W okularach jezdzi sie na rowerze nawet bez wady wzroku własnie dla bezpieczeństwa i wygody!! (4)

  Mamy pokolenie gimbusów wiec trzeba im tłumaczyć wszystko .Okulary przede wszystkim chronią oczy!!Chronią przed wiatrem zimnem deszczem, przed kamykami ,pyłem itp. Parowanie to bzdura już 40 lat temu można było kupić preparaty przeciw parowaniu ,a obecnie szkła które nie parują. Soczewki kontaktowe nie maja za to żadnych zalet na rowerze ! Po pierwsze ich noszenie jest szkodliwe dla oka !!Maja tylko jedno zadanie efekt wyglądu dla tych co im się nie podoba jak wyglądają w okularach w 90% przeznaczone dla kobiet!!

  • 2 8

  • (1)

   Bredzisz, mając soczewki możesz założyć okulary przeciwsłoneczne, czyli jest to zaleta na rowerze.
   Wywrotka ma rowerze w okularach korekcyjnych niesportowych może się tragicznie skończyć

   • 6 4

   • "Tragizujesz" ;-)

    Jeżdżę w okularach korekcyjnych od wielu lat.
    Miałem kilka upadków, mniej poważnych, od ślizgów na asfalcie, do trochę bardziej poważnych. Jedynie oprawki dorobiły się szlifu. Soczewki w okularach wbrew pozorom są naprawdę wytrzymałe.
    Może się mylę, ale wydaje mi się, że "kontakty" na oczach przy silnym przeciążeniu, (np uderzenie głową o asfalt, czy otwarcie poduszki powietrznej w samochodzie) może szybciej uszkodzić rogówkę, albo zrobić większe spustoszenie.

    Poza tym, dostępne są oprawki korekcyjne z nakładkami przecwsłonecznymi np. na magnes ;-)
    Pozdr.

    • 3 1

  • Gdybys miał mózg to bys wiedziałze mamy 21 wiek i bezproblemu mozesz kupic okulary przeciwsłonecne korekcyjne (1)

   I jeszcze jedno ,gdybać każdy głupi potrafi jak ty. Żaden rowerzysta nigdy niemiał żadnej szkody ani nie był skaleczony prze okulary w wypadku. Żeby okulary co zrobiły musiał bys dostać w oko i mieć szklane okulary, których obecnie nikt nie nosi .

   • 4 2

   • Żaden rowerzysta nigdy niemiał żadnej szkody ani nie był skaleczony prze okulary w wypadku - rzekł Pan Wszechwiedzący.
    Ach, jeszcze gdybyś miał mózg, wiedziałbyś, że wada wzroku u niektórych stale postępuje i taniej jest wymieniać soczewki kontaktowe niż szkła w okularach.

    • 1 0

 • (1)

  Eksperci nie mają nic do powiedzenia i wszyscy nawołują do soczewek, ja nie lubię soczewek i nosił ich nie będę. Żaden z tych ekspertów nie daje prostego przykładu - tak mamy okulary sportowe, takie i siake, kosztują tyle. Ma ktoś jakieś doświadczenia w tym? Szukam okularów do grania w piłkę, biegania i przeciwsłonecznych do jazdy samochodem

  • 3 2

  • Ok
   Przerabiałem sam temat
   Jeżdżę na rowerze - głównie MTB.
   Mam okulary progear - jestem zadowolony, założyłem do nich soczewki przezierne - pewnie jest opcja by włożyć do nich co tam chcesz bo progear to oprawki.
   Wymyślone właśnie pod takie zastosowania.
   Tanie nie to nie wyjdzie, ale zwykłe porządne też tanie nie są.

   • 1 0

 • (5)

  O ile wada nie jest bardzo duża to krótkowidz nie powinien nosić okularów podczas jazdy rowerem.

  Niestety obecnie ludzie zbyt dużo czasu spędzają patrząc blisko (np w monitor komputera, telefonu albo w książkę) a zbyt mało na patrzenie w dal. Prowadzi to do tego, że stopniowo stajemy się krótkowidzami.

  Ruch na świerzym powietrzu to dobra okazja do tego aby poćwiczyć też oczy, pozwoli to choć trochę poprawić wzrok w przyszłości. Zwłaszcza jazda na rowerze jest dobrym ćwiczeniem na oczy, prawie cały czas patrzymy w dal i dużo się rozglądamy bo musimy śledzić co dzieje się do okoła, a jednocześnie nie potrzebujemy widzieć małych detali więc możemy okularów nie zakładać i pozwolić aby oczy działały w naturalny sposób i mięśnie oka musiały się trochę wysilić przy patrzeniu.

  Ćwiczenia oczu są szczególnie ważne w czasie gdy człowiek jeszcze rośnie - brak odpowiedniej aktywności spowoduje, że gałka oczna będzie miała niewłaściwy kształt = wada wzroku na całe życie.
  Z kolei u starszych osób które nie ćwiczą oczu dochodzi do zwiotczenia/osłabienia mięśni oka i problemów z akomodacją.

  • 3 7

  • kopiuj wklej z intenetu

   gratuluję

   • 1 0

  • Kazdy taki głupek jak ty nie przeoczy zadnej okazji by sie głupota pochwalic tak okulary sa wszcegulnosci potrzebne dla (1)

   zakładają je tez motocykliści i nawet na hulajnogach Tak samo jak na narty wszyscy z tego samego powodu do ochrony cymbale!!

   • 1 0

   • Nie przeoczyłeś okazji i się pochwaliłeś

    Kulturą i erudycją. "wszczegulności" ortografią. Nazwij się jak tam chcesz, masz większy zasób inwektyw.

    • 0 0

  • Niektórzy za dużo patrzą w książki, a niektórzy za mało

   jeden napisał "na świerzym powietrzu".

   • 0 0

  • świerzy ???!!!

   polecam najpierw przeczytać zawartość przed skopiowaniem z innego źródła ;-)

   • 0 0

 • A przy starczowzroczności nie widzi się licznika i navi

  Po wymianie soczewek w ogóle traci się zdolność akomodacji. Pozostaje hydrotac

  • 0 0

 • visus

  im to nie wieżę

  • 0 2

 • Krótkowidz?

  To proste, na rowerze w pinglach? No way! Lepiej bez, w sumie jadąc w zgięciu napisz się głównie na to co zaraz przed kołem więc widzisz wszystko dokładnie.

  • 0 0

 • Większość ped**arzy ma wadę wzroku. (2)

  Nie widzą, że czerwone światło, że chodnik, że jednokierunkowa, że przejście, że zakaz...

  • 6 10

  • Ja zo to codziennie czytam jak idioci twojego pokroju nie radzą sobie z samochodem na obwodnicy albo jak jest trochę śniegu. Więc idź leczyć kompleksy gdzieś indziej łbiebwz szkoły.

   • 6 7

  • To ci sami co autem na czerwonym jada bno obok jest zielona strzalka

   • 1 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Polish Bike Tour 2023 Wschód 1000 / Maraton Rowerowy Gdańsk - Sanok

zawody / wyścigi

Rowerowy Potop AZS

519 zł
rajd / wędrówka

CST MTB Gdynia Maraton 2023

80 - 120 zł
zawody / wyścigi

Znajdź trasę rowerową

Forum