Kociewie Szlakiem, dla miłośników MTB

Początek szlaku znajduje się przy Leśniczówce Szpęgawsk (gm. Starogard Gdański)
Początek szlaku znajduje się przy Leśniczówce Szpęgawsk (gm. Starogard Gdański) fot. Krzysztof Kochanowicz

Kociewie Szlakiem to znakowana trasa skierowana do miłośników MTB. 36 km szlak kluczy przez liczne wzniesienia górujące nad malowniczymi jeziorami i torfowiskami Lasu Szpęgawskiego. Trasa stanowi podstawę treningową dla odbywającego się co roku wyścigu kolarstwa górskiego, dlatego też dla bezpieczeństwa została wyznakowana tylko w jednym kierunku. Nie oznacza to jednak, że można tu pędzić ile sił w nogach bez większego zastanowienia. W wielu miejscach, gdzie trasa krzyżuje się z innymi znakowanymi szlakami turystycznymi: rowerowymi, pieszymi, a także konnymi, należy zachować ostrożność. Wybierając się więc na szybką przejażdżkę, należy mieć oczy dookoła głowy. Trasa rozpoczyna się spod Leśniczówki Szpęgawsk w gminie Starogard Gdański.Parametry trasy

 • Region woj. pomorskie
 • Długość trasy 36 km
 • Poziom trudności średni
Trasy rowerowe


Trasa nie jest trudna, ale bardzo urozmaicona:

- Przemysław Ebertowski, jeden z czołowych zawodników trójmiejskiego światka kolarstwa górskiego, który wielokrotnie startował na kociewskiej trasie zawodów, określił ten szlak jako bardzo urozmaicony. Trasa pokonuje bowiem wiele wzniesień przeróżnymi drogami: od szerokich leśnych duktów, po wąskie, najeżone korzeniami ścieżki wymajające od kolarza dobrej techniki i skupienia. Nawierzchnia też jest bardzo różna: przeważają szutry, ale zdarzają się także grząskie piachy i błoto. Sporadycznie występuje także asfalt i bruk. Trasa jest dość interwałowa i zwrotna. Pokonujemy wiele długich, męczących podjazdów i zjazdów i kiedy mamy już tego wszystkiego trochę dość, wysiłek rekompensują piękne widoki w postaci licznych akwenów. Na trasie mijamy jeziora: Jamertal, Żygowickie, Zduńskie i Szpęgawskie.
Ciekawostka z kart historii

Trasa przebiega nieopodal polany, na której znajdował się niegdyś gród Juranda ze Spychowa. I choć postać rycerza jest fikcyjna, stworzona przez Henryka Sienkiewicza na potrzeby powieści historycznej "Krzyżacy", to gród faktycznie istniał. Został on zbudowany w 1959 r. w ramach kręconych scen do filmu, które miały miejsce wśród malowniczych krajobrazów Kociewia. Drewniany Gród Juranda wzniesiono nad jeziorem nazywanym Jamertal. Miejsce istnienia obiektu nadal znajduje się na wielu mapach turystycznych stąd też pomysł by z nim się zapoznać. Obecnie po obiekcie nie pozostały żadne ślady, ale warto udać się nad kameralne jezioro i odpocząć nieco od cywilizacji.


Oznakowanie szlaku i infrastruktura:Trasa Kociewie Szlakiem oznakowana kolorem niebieskim obfituje w liczne drogowskazy, jednak tylko jednokierunkowe, co podyktowane jest bezpieczeństwem jazdy. Na trasie często bowiem trenują miłośnicy kolarstwa górskiego przygotowując się do zawodów. Kociewie Szlakiem MTB wykorzystywana jest także pod kątem maratonu kolarstwa górskiego, który co roku odbywa w połowie maja.

>>> Obejrzyj naszą wideo relację z ostatniej edycji Maratonu Kociewie Szlakiem MTB

Miejscami szlak jest słabo oznakowany, brakuje potwierdzeń skrętu, przez co nie do końca wiadomo, którędy jechać. W ostatnim czasie bardzo zaniedbana została też nawierzchnia szlaku. Powstałe głębokie koleiny znacznie utrudniają przejazd, co zniechęca potencjalnych rowerzystów do odbycia przejażdżki w tych okolicach.

W miejscu początkowym trasy znajdują się ławy i stoły oraz mapy z wyznakowanymi trasami rowerowymi w Nadleśnictwie Starogard Gdański. Las Szpęgawski to tylko skrawek tego ciekawego obszaru bogatego w przepiękne jeziora oraz liczne pomniki przyrody ożywionej.GALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz

Parametry trasy:

-Dystans trasy Kociewie Szlakiem: 36 km
-Czas jazdy z postojami: 4 godziny
-Suma przewyższeń na szlaku: 700 m
-Miejsce rozpoczęcia i zakończenia szlaku: parking przy Leśniczówce Szpęgawsk
-Z Trójmiasta, dojazd samochodem zajmuje niespełna godzinę.

mat. Open Street Map

>>>Mapa naszej trasy i ślad GPSOgólna ocena szlaku: 4/5

Spod Leśniczówki Szpęgawsk rozpoczyna się także pętla krótkiej trasy dla rodzin z dziećmi.
Szlak rekreacyjny liczy 5 km i został oznakowany w terenie kolorem zielonym.

Kociewie, to przepiękny region pod kątem wszelakiej turystyki: rowerowej, pieszej, konnej, a także wodnej. W przyszłym roku zamierzamy przejechać je wszystkie.
Póki co przejrzeć je można na stronie LOT Kociewia.
Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie (15)

 • Spychów - resztki SĄ (4)

  Pozostaly resztki pali po grobli i zasadniczym "grodzie" :)

  • 2 3

  • hmmm... (3)

   A ja słyszałem, że te resztki pali, które widać na jeziorze nie mają nic wspólnego z tym grodem. Gród wg znanych mi źródeł historycznych znajdował się nieco dalej. Pale na jeziorze podobno związane są z dawną osadą rybacką, ale ile w tym wszystkim prawdy, nie wiem. Na mapach i w przewodnikach turystycznych miejsce ruin grodu też zaznaczone są nieco wyżej, na polanie.

   • 3 0

   • przecież to postać literacka, fikcyjna! (2)

    • 0 4

    • Owszem, co ująłem zresztą w moim tekście jako ciekawostkę ;) (1)

     Niemniej jednak gród został zbudowany do celów filmowych "Krzyżacy"

     • 3 0

     • Podtrzymuje swoje zdanie

      Hmm... Ja tam mieszkalem - 3 km od Jamertala. I wiem co mowie, gdy twierdze, ze pale na jeziorze pochodza z filmu :)
      Co prawda nie pamietam samego grodu, ale inni pamietaja. A ja bawilem sie jeszcze na resztkach. Dzis juz nie ma nic, poza wspomnieniami. I minusami pod moim komentarzem do tekstu :)

      • 0 2

 • Sporo fajnych miejscówek pokazują na fanpejdżu na FB Ocypel - perła Kociewia (taki sam jest witacz jak się wjeżdża do tej wsi).

  • 0 4

 • Przewyższenie (5)

  Przewyższenie na trasie to maks 400 metrów.

  • 3 6

  • Na jakiej podstawie stwierdzasz, że przewyższenie to max.400 m? (4)

   Robiąc przejazd tym szlakiem, kierownicę mojego roweru uzupełniał Gramin GPSMap 64ST. To kombajn pomiarowy pod kątem wszelkich danych z trasy, nie jakieś tam endomondo w smartfonie, więc dane nie są wyssane z palca.

   • 6 1

   • (3)

    A jakie urządzenie pomiarowe? Smartfon? Bo moje pomiary robił wysokościomerz barometryczny z licznika Garmin Edge 520, wcześniej też sprawdzałem na Edge 500 i nidgy nie wyszło więcej jak 450 metrów. Te 700 metrów które podajesz to grubo przesadzone dane...

    • 1 5

    • Garmin Edge to zabawka dla sportowców, a nie urządzenie do pomiaru ;) (2)

     Garmin Edge to urządzenia do nieco innych pomiarów, dedykowane bardziej sportowcom, niż projektantom terenowym ;) Garmin GPSMaps 64ST, którym dokonałem pomiaru ma znacznie większą dokładność pomiaru a wysokościomierz barometryczny i 3-osiowy kompas to w tym urządzeniu standard.

     Poza tym mowa tu nie o samym przewyższeniu, a sumie przewyższeń, czyli zjazdów i podjazdów razem!

     • 4 3

     • To by się zgadzało z sumą przewyższeń, ok 350 pod górkę ;)

      • 3 1

     • Nie nazywałbym Edge'a zabawką

      Jaka niby różnica w pomiarze barometrycznym może być między tymi dwoma urządzeniami? Barometr to barometr, różnice mogą być rzędu kilku metrów. Co ma kompas do pomiaru wysokości? Ciśnięcie po tańszym urządzeniu tylko dlatego, że masz drogiego super ekstra wypasionego profesjonalnego garmina nie jest profesjonalnym podejściem do tematu i świadczy o braku wiedzy w pomiarach przewyższeń i wysokości. Nawet smartfon z barometrem będzie miał zbliżone wyniki jesli chodzi o wysokość. Jedynym atutem pro garmina może być antena gps, co może skutkować nieco mniejszym błędem pomiarowym (rzędu 1-2m).

      • 0 0

 • Las Szpęgawski to jedno z ładniejszych miejsc na Kociewiu

  Liczne strumienie i bagniska mają swój urok. Do tego blisko i łatwy dojazd z trójmiasta. Polecam dojazd pociągiem i spacer Swarożyn - Szpęgawsk. Najlepiej bez żadnych szlaków tylko z mapą w ręku!

  • 8 0

 • super trasa

  jechałem ta trasa w tym roku oczywiście zawody i muszę przyznać ze to jedna z lepszych tras jakich jechałem nie zarznąłem się na zawodach a była bardzo urozmaicona .polecam wszystkim

  • 5 0

 • Super trasa

  Mam tylko nadzieje ze przeniesiecie sie wraz ze swoimi zapedami kolarskimi z drog miejskich wlasnie tam....

  • 1 11

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wtorkowe, wieczorne kręcenie z GR3miasto
Wtorkowe, wieczorne kręcenie z GR3miasto
zajęcia rekreacyjne
sty 18
wtorek, g. 18:00 - 21:00
Gdańsk Oliwa
Sopot Supersprint Triathlon
Sopot Supersprint Triathlon
bieg, zawody / wyścigi
wrz 17
sobota
Sopot, Molo w Sopocie

Znajdź trasę rowerową

Ogłoszenia polecane

Forum