Kaszëbskô Stegna, szlak rowerowy w Gminie Stężyca

Migawki z zimowej wycieczki szlakiem rowerowym w Gminie Stężyca
Migawki z zimowej wycieczki szlakiem rowerowym w Gminie Stężyca fot. Piotr Książek [LubimyRowery.pl]

Kaszëbskô Stegna, to szlak rowerowy w Gminie Stężyca. Wiedzie on przez malownicze tereny Kaszubskiego Parku Krajobrazowego z Szymbarka do Stężycy licząc około 18 km. Szlak wytyczony jest dość dobrze, choć jego oznakowane znacznie odbiega od standardowego. Trasa w większości prowadzi drogami gruntowymi, z dala od ruchu samochodowego i mimo, że niejednokrotnie pokonuje dość strome wzniesienia, świetnie nadaje się na rodzinną wycieczkę. Jak widać ze zdjęć, szlak pokonać można także i zimą.Oznakowanie szlaku i jego kierunkowość:

Szlak Rowerowy Kaszëbskô Stegna jest oznakowany w obu kierunkach, co z pewnością ułatwia poruszanie się. Zdarza się jednak, szczególnie przed skrzyżowaniami, że brakuje odpowiednich wskazówek, przez co nie zawsze wiadomo, dokąd dalej jechać. Jak przedstawiamy na zdjęciach, oznakowanie niestety jest dość chaotyczne, znacznie odbiegające od standardowego PTTK. W większości mamy do czynienia z drogowskazami malowanymi w kolorze czerwonym, choć miejscami wzbogacone jest ono metalowymi tabliczkami z emblematem w kolorze czarnym, co nieco dezorientuje. Z biegiem kilometrów, gdy na tabliczkach oprócz kierunku jazdy pojawia się także nazwa szlaku, wszystko staje się jasne, że to nadal ta sama trasa.

Na szlaku prócz tradycyjnego oznakowania, stoją także tablice informujące o okolicznych ciekawostkach oraz mapy pokazujące, gdzie obecnie się znajdujemy. Przy najciekawszych miejscach na trasie zaplanowano także miejsca odpoczynku, które na mapach oznaczono za pomocą niebieskich trójkątów z sylwetką rowerzysty i nazwą przystanku. W tych miejscach znajdują się stoły, ławki, a także stojaki na rowery.

Niestety trasa nie jest aż tak intuicyjna, by móc ją swobodnie pokonać bez wyjmowania mapy, bądź spoglądania na urządzenie nawigacyjne. Miejmy jednak nadzieję, że w kolejnych latach stan obecnego oznakowania zostanie poprawiony i utrzymany przez gminę, a rowerzyści poruszający się nim podobnie jak my dopiszą pozytywne opinie.

Nawierzchnia szlaku i bezpieczeństwo:

Szlak Rowerowy Kaszëbskô Stegna wiedzie głównie szerokimi i ubitymi leśnymi duktami oraz drogami gruntowymi, z dala od wzmożonego ruchu samochodowego, które jak najbardziej nadają się do turystyki rowerowej zarówno z sakwami jak i wycieczek rodzinnych z dziećmi. Trasa wiedzie przez malownicze lasy, a także otwarte przestrzenie, serwując podróżującemu przepiękne widoki na tutejsze wzniesienia, mieniące się różnymi barwami pola uprawne, łąki i pastwiska, a także liczne malownicze jeziora wchodzące w tzw. kompleks jezior raduńskich.

Jedyne co nie do końca nam się podoba, to fakt, że szlak prowadzi z jednej miejscowości do drugiej, nie zataczając pętli. Nie jest to jednak problemem dla rowerzysty, który potrafi odnaleźć się na mapie i samodzielnie wytyczyć sobie drogę powrotną. W naszym opisie znajdziecie także dogodną trasę, która umożliwia zrobienie ciekawej pętli dając przykład dla całodniowej wycieczki rowerowej.

Przebieg szlaku i nasze wrażenia:

Wycieczkę szlakiem rozpoczynamy z parkingu przy Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Znajduje się tu także tablica obrazująca cały przebieg trasy wraz z miejscami odpoczynku i atrakcjami po drodze. Jednym z głównych jest skansen, przy którym właśnie stoimy. Na jego terenie znajduje się m.in. Najdłuższa Deska Świata a także słynny dom do góry nogami. Nie chcąc przeciskać się przez tłumy odwiedzających, wizytę warto zaplanować albo poza sezonem, albo w środku tygodnia. Nam jednak obiekt jest dość dobrze znany, dlatego tym razem skupiamy się tylko i wyłącznie na szlaku....zagwozdka z oznakowaniem szlaku:

Analiza tablicy z mapą obrazującą szlak pozwala nam mniej więcej zaplanować jazdę, jednak tuż po wyruszeniu zaskakuje nas zupełny brak oznakowań. Jak się okazuje planiści trasy rowerowej pominęli odcinek między Szymbarkiem a znajdującym się na rogatkach wsi Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Na szczęście na odcinku tym prowadzi prosta droga o nawierzchni asfaltowej, a drobne skrzyżowania z drogami leśnymi nie są w stanie zbić nas z tropu. Pierwsze oznakowania szlaku pojawiają się dopiero w Szymbarku na skrzyżowaniu ul. Sportowej z Rzemieślniczą. Na rozwidleniu drogi umiejscowiono metalową tabliczkę z czarnym emblematem rowerzysty, z czego można by wnioskować, że szlak oznakowany jest właśnie kolorem czarnym. Jednak nic bardziej mylnego. Nieco dalej po opuszczeniu wsi i zagłębieniu się w terenie, na drzewach pokazuje się malowane oznakowanie z czerwonym emblematem na białym tle. Mamy niemałą zagwozdkę, ale nie tracąc nadziei jedziemy dalej. Wraz z biegiem kilometrów pojawiają się kolejne malowane na drzewach oznakowania w kolorze czerwonym, a tabliczki w kolorze czarnym są uzupełnieniem dla okolicznych ciekawostek. Prócz kierunku jazdy znajdziemy na nich także informacje o miejscach godnych odwiedzenia.

... mimo kilku niespodzianek, udaje nam się nie błądzić:

W Szymbarku odbijamy z ul. Sportowej w Rzemieślniczą, a następnie w ul. Spacerową, która za chwilę zamieni się w drogę gruntową. Powoli żegnamy się także z cywilizacją i zagłębiamy w pagórkowatym terenie rozciągających się Wzgórz Szymbarskich. Droga, w towarzystwie oznakowanego kolorem żółtym szlaku pieszego, schodzi w kierunku Krzesznej. Nieopodal stacji kolejowej, przecinamy także oznakowany kolorem czerwonym, pieszy Szlak Kaszubski.

Następnie oba szlaki wiodą w kierunku przesmyku między jeziorami. Po lewej stronie rozpościera się przepiękny widok na Jezioro Patulskie, zaś nieco dalej, po prawej zza drzew widać Jezioro Ostrzyckie. Oba akweny wchodzą w skład kompleksu jezior raduńskich, które niejednokrotnie mieliśmy okazję pokonywać podczas naszych wycieczek, zarówno pieszych jak i rowerowych.

Za przesmykiem, pieszy Szlak Kaszubski skręca w kierunku malowniczego Lasu Ostrzyckiego, zaś szlak rowerowy, którym podążamy odbija w lewo i zaczyna mozolnie wspinać się pod stromą krawędź wzniesienia, którego szczyt wznosi się na 234,4 m n.p.m. Rozciągają się stąd przecudne widoki na całą okolicę i położone w dole Jezioro Patulskie. W bliskich okolicach samego szczytu droga jest dość stroma, na szczęście tylko na odcinku ok. 100 m. Po osiągnięciu korony wzgórza, droga wiedzie wśród potężnych drzew pomnikowych oraz malowniczo rozciągających się pagórków, między którymi kryją się małe ciekawe jeziorka. Jednym z nich jest Jezioro Zamkowisko, nad brzegiem którego znajdziemy kameralne kąpielisko i miejsce wypoczynku z ławkami i stołem w sam raz na piknik. Za naszymi plecami, na skraju lasu stoi też tablica informacyjna o rzekomo istniejącym niegdyś w tym miejscu Grodzisku na Ziemi Pirsna.

Po zapoznaniu się z ciekawostkami i łyku rozgrzewającej herbaty z termosu, ruszamy dalej, wszak temperatura sięgająca dwunastu kresek poniżej zera nie zachęca nas do dłuższych postojów. Za jeziorem, na skrzyżowaniu szlak odbija w kierunku Starych Czapli oraz Smokowa. Odcinek ten wiedzie drogą gruntową, po czym ponownie zagłębia się w leśnej gęstwinie. Za osadą i leśniczówką Uniradze, drogowskazy informują o cmentarzysku kurhanowym i kolejnym miejscu wypoczynku. To ostatni już postój przed Stężycą warto więc skorzystać z okazji i dla urozmaicenia zostawić rower i przejść się ścieżka dydaktyczną wśród stanowisk archeologicznych, przy których ustawiono tablice informacyjne o przeprowadzonych badaniach i wykopaliskach. Do miejsca zakończenia trasy pozostaje raptem kilka kilometrów.

Stężyca to też bardzo ciekawa miejscowość, z przepiękną mariną, wypożyczalniami sprzętu wodnego oraz niejednym kąpieliskiem. Z pewnością wrócimy tu w sezonie letnim pozwalając sobie na nieco więcej niż tylko przejazd rowerowym szlakiem.

Statystyki trasy:

Mapa i Ślad GPS szlaku

-Początek szlaku: Szymbark, parking przy Centrum Edukacji i Promocji Regionu
-Koniec szlaku: Stężyca, tuż za mostem , ul. Jana III Sobieskiego
-Dystans: 18,3 km
-Czas jazdy wraz z postojami: +/- 2h30min
-Nawierzchnia: drogi gruntowe oraz leśne dukty, miejscami także drogi asfaltowe
-Oznakowanie: dobre / dwukierunkowe
-Rekomendowany rower: trekkingowy lub górski
-Trasę można pokonać z przyczepką rowerową

Ogólna ocena szlaku: 4+/5GALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz & Piotr Książek

Którędy z powrotem?

Chcąc wrócić ze Stężycy do Szymbarka możliwości jest wiele, wszystko zależy jednak od czasu którym dysponujemy, a także, albo przede wszystkim kondycji. Zaproponowana przez nas trasa umożliwia bezpieczny powrót wykorzystując utwardzone i szerokie leśne dukty oraz drogi gruntowe, z dala od wzmożonego ruchu samochodowego.

Statystyki trasy:

Mapa i Ślad GPS całej pętli

Do realizacji trasy proponujemy mapę:
-Wydawnictwa: Eko-Kapio pt.Szwajcaria Kaszubska; 1:30 000.

-Łączny dystans: 37,5 km
-Czas jazdy wraz z postojami: +/- 4h30 min
-Nawierzchnia: drogi gruntowe i asfaltowe, miejscami także betonowe płyty
-Rekomendowany rower: trekkingowy lub górski
-Trasę można pokonać z przyczepką rowerową

Zapoznaj się z innymi szlakami rowerowymi Kaszub:

1. Szlaki Rowerowe w Gminie Kartuzy
2. Szlaki Rowerowe wokół Pomieczyńskiej Huty
3. Szlak Kamiennych Kręgów w Gminie Somonino
4. Szlak Hutniczy w Gminie Somonino
5. Trasa Rowerowa Północnych Kaszub
6. Szlak Pierścienia Zatoki Puckiej
7. Szlak rowerowy do nadmorskiej plaży
8. Szlak rowerowy między Rumią a Redą
9. Szlak Pstrąga Tęczowego w Gminie Łęczyce
10. Szlak długodystansowy z Lęborka do Gdańska

....i wiele innych!

Na widelcu mamy teraz Kaszuby!
Zamierzamy przejechać wszystkie szlaki rowerowe zdając Wam szczegółowy raport!
...później bierzemy się za resztę województwa m.in. Żuławy i Kociewie ;)

Przeczytaj także artykuł o  Szlakach rowerowych przyjaznych rowerzystom.
Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie (24) 3 zablokowane

 • Kaszuby (9)

  Jeden z najpiękniejszych terenów Polski, warto tu przyjechać.

  • 28 2

  • (3)

   Tylko mieszkańcy dziwni.

   • 6 7

   • Jak w każdym regionie, mają swoje nawyki i tradycje (2)

    Jeśli więc chcesz to uszanować, dopasuj się.

    • 10 1

    • (1)

     Szkoda, że oni zapominają o dopasowaniu szturmując np. Gdańsk, niech na początek zaczną od przestrzegania przepisów drogowych i zadbają o stan techniczny swoich VW w TDI.

     • 5 11

     • Nie zmieniaj tematu, plisss.

      Jak chcesz pogadać sobie w innym temacie, znajdź odpowiednie do tego forum, a nie wylewasz tutaj swoją żółć.

      • 16 2

  • Mierzeja (1)

   Tez kaszubska ?

   • 4 5

   • Jak przeczytasz artykuł, to dopiero wstaw swoją opinie .

    Inaczej mówiąc, wyszedłeś na durnia i lenia .

    • 5 2

  • kaszebsko? (2)

   Piszemy po polsku kaszubska.

   • 1 10

   • Skoro język kaszubski został przyjęty jako dialekt... (1)

    ...i używany jest w danym regionie, to po co go spolszczać ?

    • 7 0

    • no tak mniejszość niemiecką w Polsce mamy

     • 1 5

 • (6)

  Panowie, że wam się chce w taki mróz dygać rowerkiem.. :)
  Jako rowerowy sofciarz (czyli poniżej zera nie jeżdżę :)) gratuluję determinacji i przede wszystkim świetnych reportaży z tras.

  • 29 2

  • Dzięki, szkoda jednak, że znowu aura wraca do szaro burych barw ;-/

   ...na szczęście na trzaskanie szlaków tematycznych nie najważniejsza jest pogoda, a chęci ;)

   • 6 4

  • ??? (1)

   można ,jak widać ze zdjęć nie było mrozu , trzeba jeździć i dać organizmowi przestawić się - zima nie wsiada sie na rower prosto sprzed telewizora , właściwe ubranie . jak widać trasa została podzielona na na etapy ,z posiłkiem w środku trasy .opony z kolcami i napoje o właściwej temperaturze .
   chyba nawet był artykuł o przygotowaniu do jazdy zima

   • 6 2

   • Owszem był ;)

    • 5 0

  • trzeba miec odpowiedni rower

   • 3 6

  • tak z ciekawosci? (1)

   buty za kostke (kolegi w czerwonym) to spd? i jakie ?

   • 3 0

   • Nie, w takich temperaturach żadne spd nie sprawdziłyby się.

    Wielokrotnie testowaliśmy zimowe buty spd, nawet te z najwyższej półki,
    To całkiem niezłe rozwiązanie na krótkie trasy, ale przy dłuższych kilkugodzinnych wypadach, niestety najlepsze są ciepłe buty trekkingowe bądź górskie.

    • 7 2

 • Tylko że na mapie jest Wieżyca, a powinien być Szymbark. (4)

  • 5 2

  • Do Wieżycy prowadzi łącznik

   ...łącznik ten oznakowany został na mapie szlaku kolorem fioletowym. Prowadzi on wzdłuż głównej szosy Szymbark - Wieżyca. Jest też alternatywa, czyli leśny szlak dydaktyczny, niestety zimą ciężki do przejścia, a co dopiero do przejechania rowerem.

   • 5 0

  • /\ /\/\ (2)

   rodzinna wycieczka -wspaniale. wspomnienia na lata. dzieci na pewno nie zapomna rodzicom tych paru wzniesien.

   • 5 5

   • Jeśli umiejętnie rozłożysz wycieczkę i podejdziesz do tego z radością, płaczu nie będzie !

    Najgorsi są jednak sami rodzice, którzy drą się na dzieci, którym ciężko jedzie się pod górkę. Nie raz widziałem jak nadgorliwy tato zamiast pozwolić synkowi pchać rower pod górkę, na siłę sadzał go na siodło i kazał pedałować. Sam zamiast pomóc pchać rower naśmiewał się. Jak widzę takich tatusiów mam ochotę zsiąść z roweru i wklepać w ten głupi, pusty łeb. Ani krzykiem, ani złością nie zachęcimy dzieci do własnego hobby, możemy jedynie szybko zniechęcić. Żeby dziecko poczuło bakcyla, trzeba zachęcać je stopniowo i motywować. Mój syn obecnie ma 8 lat i już niejednokrotnie był ze mną na wycieczkach nawet po 100 km i podjazdach nawet 10% i dał radę, ale zanim przekonał się do takich wypadów poświęciłem mu wiele czasu i cierpliwości. Jeśli nie dawał rady, nigdy nie ciągnąłem go na siłę, jak trzeba było zawróciliśmy i pojechaliśmy do domu, jak trzeba było zsiadł z roweru, ja prowadziłem swój i jego. Czy to tak wiele by dziecko zachęcić do miłego rodzinnego wypadu?

    • 10 2

   • Oj te wzniesienia...

    Jechałem w tym roku rowerem z wypożyczoną przyczepką, w której siedział mój 2-letni syn. Trasa wiodła ze Zgorzałe na szczyt Wieżyca przez Krzeszną i Potuły. Podjazd pomiędzy tymi dwiema wioskami zapamiętam na długo. Bardziej przypominał koryto rzeki niż ubitą drogę, ale Młody w przyczepce nie narzekał :) Ogólnie - polecam te okolice na wszelakie wycieczki, piesze, rowerowe, czy narciarskie zimą!

    • 0 0

 • Bardzo miła i przyjemna trasa

  Latem, parkuję auto w okolicy Szymbarka i zabieram rodzinkę na krótkie pętelki rowerowe do 50 km. Opisywaną trasę też dobrze znamy, gdyż, tak jak autor podkreśla, wiedzie drogami bocznymi z dala od ruchu drogowego. Nad Jeziorem Zamkowisko znajduje się świetne kąpielisko, polecam. Gdy jest ciepło warto tez większy piknik zrobić sobie nad którymś z jezior raduńskich. Jest tu wiele wypożyczalni sprzętu wodnego, w których można zostawić na przechowanie dwa kółka, popływać kajakiem bądź znowu popedałować, tyle że po wodzie. Cały dzień takich aktywności, to później świetna energia na cały tydzień pracy. Ehhh, a teraz nie możemy doczekać się już porządnego śniegu, bo na rowerze to nie nasze klimaty ;)
  PozdRower !

  • 1 3

 • Bardzo lubie zdrowy tryb zycia

  A Pan Krzysiu to jak zwykle na kacyku jechał ;)?

  • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

CYKLO Pelplin - wyścig szosowy
CYKLO Pelplin - wyścig szosowy
zawody / wyścigi
sie 1
niedziela, g. 10:00
Pelplin
Poznaj swój kraj-Activo-rowerowa-Kaszuby
Poznaj swój kraj-Activo-rowerowa-Kaszuby
zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka
sie 7
sobota, g. 07.45
Rumia, ATS Express
Sprint Triathlon Gdynia
Sprint Triathlon Gdynia
zawody / wyścigi
sie 7
sobota, g. 8:00
Gdynia, Plaża Gdynia Śródmieście

Znajdź trasę rowerową

Forum