rowery

stat

Jeziora i mokradła w pobliżu Trójmiasta

Kaszuby są nadal szare, bure i ponure, ale nawet w takim krajobrazie potrafimy odnaleźć piękno i cieszyć się chwilą. Kolejna świetna trasa za nami.
Kaszuby są nadal szare, bure i ponure, ale nawet w takim krajobrazie potrafimy odnaleźć piękno i cieszyć się chwilą. Kolejna świetna trasa za nami. fot. Marcin Borkowski

Wycieczka, której trasa przebiega nad urokliwymi jeziorami oraz mokradłami, to nie tylko propozycja na upalne lato, kiedy to marzymy o schłodzeniu ciała w wodzie, czy wylegiwaniu się na plaży. Trasa jest na tyle uniwersalna, że można pokonać ją o dowolnej porze roku. Większość dróg, którymi prowadzi, to drogi gruntowe, rzadko uczęszczane przez samochody. Pod kątem sumy przewyższeń, to z pewnością wspaniały kąsek dla rowerzystów przygotowujących się do startów w maratonach MTB.



Nie ma złej pogody na rower !

Pomimo powrotu zimy i lekkich opadów śniegu, które przywitały nas o poranku, na naszą propozycję skłoniło się aż 25 osób, a co poniektórzy przyjechali nawet spod Warszawy. Jak widać, dla nas nie ma złej pogody. Źle lub nieadekwatnie możemy być jedynie ubrani do pogody. Tak, czy siak, mając słońce w sercach, synoptycy nie byli w stanie zepsuć nam dobrej zabawy. Poza tym, żeby było piękniej: tuż po naszej zbiórce przejaśniło się, a chwilę później wyszło słonko i do końca wycieczki było pogodnie. Jedyne co, to wiał dość porywisty wiatr, ale jak to mówi jeden z naszych kolegów - Tomasz Kmieć - z góry i z wiatrem, to same śmieci lecą.
Niech żałują tylko Ci, którzy z nami nie pojechali !

Trasa wycieczki i nasze wrażenia:

W okolicach Trójmiasta mamy wiele interesujących jezior i jeziorek. Jedne, z uwagi na występowanie wokół nich rzadkich gatunków roślin i zwierząt, objęte są ścisłą ochroną, inne udostępnione pod wypoczynek i turystykę. W poprzednich edycjach naszego cyklu wycieczek nad wodę w okolicach naszej aglomeracji opisywaliśmy wiele różnych jezior m.in.: Jezioro Borowo, Bieszkowickie, Zawiat, Otomińskie, Tuchomskie, Marchowo i wiele innych. Jedne, z uwagi na łatwość dojazdu i pobliską gastronomię, latem oblegane są przez tłumy, inne bardziej kameralne, które cieszą się spokojem.

Tym razem na trasie naszej wycieczki zobaczyliśmy takie jeziora jak: Tuchomskie, Orzechowo i Kczewskie, a także masę mniejszych mokradeł, których nie sposób zliczyć. To, co wyróżnia tę trasę od pozostałych, to z pewnością niewielki dystans, jednak jak wielokrotnie powtarzałem - kilometr, kilometrowi jest nierówny. Przejechana przez nas trasa liczyła 40 km, a łączna suma przewyższeń sięgnęła 800 m. Najbardziej wymagający był podjazd wspinający się krawędzią Jeziora Orzechowo, tuż za miejscowością Rębiska. Liczył on prawie 600 m długości i wspinał się z poziomu 148 m prawie 200 m. Po drodze było też kilkanaście innych ciekawych podjazdów i zjazdów, które w nogach odczuwałem przez kolejne dwa dni.



GALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz

Jezioro Wysockie nie należy do najczystszych, ale jest to chyba najbliższe jezioro leżące na obrzeżach Gdańska. W weekendy oraz dni powszednie w sezonie letnim oblegane jest przez plażowiczów, zaś poza sezonem przez wędkarzy. Czy warto się tu kąpać? Można... ale jeśli mamy siły i chęci, lepiej faktycznie pojechać kilkanaście kilometrów dalej, nad zdecydowanie czystsze wody jezior takich jak np: Zawiat, Bieszkowickie czy Borowo.

Jezioro Tuchomskie pełni funkcje rekreacyjno-turystyczne dla lokalnych mieszkańców oraz przyjezdnych z Trójmiasta. Nad jeziorem znajduje się kilka dzikich plaż oraz jedna strzeżona przy ośrodku wypoczynkowym w Tuchomku. Jezioro najczęściej jednak obleganie jest przez wędkarzy, chcąc więc zając wygodne miejsce na wypoczynek warto zjawić się tu o świcie. Dla osób ceniących zaś aktywny wypoczynek, poprzez wędrówkę lub przejażdżkę rowerową, chcąc udać się na wycieczkę dookoła jeziora, zadanie będzie dość utrudnione. W południowej części Jeziora Tuchomskiego brzeg "porośnięty" jest domkami letniskowymi, zaś w części północnej dość grząskie tereny podmokłe. Najlepszym więc okresem na wycieczkę będzie mroźna zima, ale zdecydowanie bardziej od roweru proponujemy Wam wybrać się tu pieszo.

Jezioro Orzechowo porośnięte jest trzciną i praktycznie niedostępne pod kątem plażowania, bądź kąpieli. Prowadzi do niego wąska ścieżka, którą wykorzystują jedynie lokalni amatorzy wędkowania. Bardzo podobnym akwenem jest też Jezioro Kczewskie.

Statystyki naszej wycieczki:

Kliknij i zobacz trasę mat. Open Street Map
Początek i koniec trasy: Gdańsk Osowa PKP
Dystans: 41 km
Czas jazdy z postojami: 3h15min
Średnia prędkość wraz z postojami: 12,5 km/h
Prędkość jazdy: 15-22 km/h
Trasę ułożyliśmy na podstawie mapy 1:50 tys. Powiat Kartuski
Wyd. Kartograficznego Eko-Kapio

Ślad GPS oraz mapa wycieczki

Rodzaj podłoża:
Leśne dukty, drogi gruntowe, bruk, miejscami piach.
Do realizacji trasy: rower górski lub trekkingowy.


Wypad prowadził: Krzysztof Kochanowicz [GR3miasto]

Zobacz wideo relację z poprzedniego naszego wypadu nad jeziora w okolicach Trójmiasta:

Wycieczka rowerowa nad okoliczne jeziora to ciekawy pomysł nie tylko w sezonie letnim.


Dziękujemy wszystkim za wspólną wycieczkę i zapraszamy na kolejne nasze wypady !
Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jesteśmy aktywni przez cały rok kalendarzowy, niezależnie od pogody. Jeździmy na rowerach, wędrujemy, pływamy na kajakach i wiele innych. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami. Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com
Też przeżyłeś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę?
Podziel się wrażeniami z innymi, napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (16)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.