• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak prawidłowo przypiąć rower?

Joanna Skutkiewicz
7 listopada 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Rower, którego tu nie widać, ewidentnie nie był przypięty poprawnie. Rower, którego tu nie widać, ewidentnie nie był przypięty poprawnie.

Kupno solidnego zabezpieczenia rowerowego nie zda nam się na nic, jeśli będziemy używać go w nieprawidłowy sposób. Jakkolwiek żadne zapięcie nie daje nam gwarancji, że nasz rower pozostanie w miejscu, w którym go zostawiliśmy, warto wiedzieć, jak zminimalizować ryzyko kradzieży naszego jednośladu.


Czy zdarza ci się zostawiać rower np. pod sklepem?


Dojazdy do pracy, na uczelnię czy do sklepu - rower sprawdza się idealnie nie tylko jako towarzysz treningów, lecz także jako środek transportu na co dzień. Łatwo nim przejechać nawet przez zakorkowane miasto i nie trzeba szukać miejsca do zaparkowania. Niemniej warto zastanowić się, gdzie zostawić swój rower. Niestety, nie wszystkie stojaki rowerowe są do tego odpowiednie.

Wyrwikółka? Nie, dziękuję!



Najpopularniejszy rodzaj stojaków rowerowych nie bez powodu nazywany jest "wyrwikółkiem". Dopuszcza on możliwość przypięcia roweru za jedno z kół. Niestety zdjęcie koła z roweru jest bajecznie proste. Jeśli nasz jednoślad wyposażony jest w przednie koło z szybkozamykaczem, złodziej upora się z nim w kilka sekund. Jeżeli zdecydujemy się na przypięcie roweru za tylne koło, to dla niego tylko kilkanaście sekund więcej fatygi...

Co zrobić w takiej sytuacji? Niestety najlepiej po prostu poszukać innego miejsca do przypięcia roweru, ewentualnie - jeżeli dysponujemy odpowiednio długim zapięciem - wstawić rower tak, aby objąć nim dolną rurę ramy. Jeżeli decydujemy się na pozostawienie roweru w miejscu innym niż przeznaczone do tego celu, zwróćmy uwagę, czy nie przeszkadza ono pieszym i czy na przykład nie uniemożliwia osobom niepełnosprawnym skorzystanie z podjazdu.

Ukradli mi rower - i co dalej? Zabezpieczenia rowerów



Najpewniejszymi stojakami rowerowymi zdają się takie w kształcie odwróconego "U" - na szczęście coraz popularniejsze w Trójmieście. Można do nich swobodnie przypiąć rower za ramę. Często stoją w miejscach objętych monitoringiem, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed kradzieżami.

Za ramę i koło



Zapięcie roweru za ramę i koło to najpewniejszy sposób zabezpieczenia go. Należy jednak zwrócić uwagę także na to, do czego przypinamy rower. Czy ów obiekt jest dobrze przytwierdzony do ziemi i nieruchomy? Czy uniemożliwia przełożenie zabezpieczenia górą? Kiepskim pomysłem jest również zapinanie roweru do siatki ogrodzenia, którą można przeciąć równie łatwo co linkę za kilkanaście złotych.

Ile powinno kosztować zabezpieczenie?



Powszechnym stwierdzeniem jest, że zapięcie roweru powinno kosztować około 10 proc. jego wartości. Szkoda byłoby jednak tracić rower kupiony za 400 złotych przez łatwą do sforsowania linkę, za którą zapłaciliśmy 40 zł. Zwykle nasze jednoślady, poza wartością bezwzględną, nierzadko mają dla nas sporą wartość sentymentalną, będąc naszymi towarzyszami codziennych przejażdżek. Z kolei dla roweru za 10 tys. zł nie będziemy raczej szukać zapięcia za tysiąc złotych... bo możemy nawet takiego nie znaleźć. Można przyjąć, że zabezpieczenia z najwyższej półki to wydatek około 500 złotych. Solidne zapięcia - U-Locki i łańcuchy, bo te uchodzą za najtrwalsze - zaczynają się od kwoty około 250 złotych.

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą



Przezorny zawsze ubezpieczony



Niezależnie od tego, ile kosztował nasz rower oraz jakim zapięciem zabezpieczamy go na mieście, warto podjąć też inne środki ostrożności w kontekście ewentualnej kradzieży. Zaraz po zakupie roweru możemy spisać jego numer ramy i zarejestrować go w policyjnej bazie. Dobrym pomysłem jest także... zrobienie sobie selfie z rowerem. W razie kradzieży takie zdjęcie będzie mogło służyć jako dowód, że dany jednoślad rzeczywiście należał do nas.

Zobacz także

Opinie (80) 9 zablokowanych

  • Mam elektryczny rower i opanowalem doskonałą metodę aby uchronić się przed jego kradzieżą ..... nigdy nie zostawiam go na miescie w takim miejscu żebym nie miał go w zasięgu wzroku.

    • 3 0

  • Brak kary i rynek zbytu

    Nikt ich nie lapie I nie karze tak zeby nigdy tego wiecej nie robili. Po drugie lubimy kupic cos za pol ceny idawac ze promocja jak z tymi VW zza zachodniej granicy of niemieckiego emeryta

    • 1 0

  • Czy można odciąć dłoń złodziejowi (1)

    Kiedy złapiemy takiego na gorącym uczynku?

    • 1 0

    • Zawsze

      Zawsze można obciąć tylko później trzeba liczyć się z konsekwencjami.

      • 1 0

  • Nie ma w tym żadnej przesady

    Jak rower jest wart 10000zł to zazwyczaj stosuje się np. 2 różne zabezpieczenia.
    A porządne zabezpieczenie kosztuje spokojnie w granicach 500zł.

    Jeśli chodzi o sposób mocowania, to najskuteczniej złapać tylne koło (mogą być szprychy) wraz z tylnym trójkątem ramy.
    Jest to miejsce najtrudniejsze do manipulacji czy przecięcia ramy, a w razie uszkodzenia tego do czego rower jest przypięty, tylne koło pozostaje spięte z ramą co uniemożliwia przynajmniej odjechanie rowerem.

    Samo łapanie za ramę to słaby pomysł - złodziej może przeciąć piłką ramę w kilkanaście sekund (zwłaszcza lepsze ramy alu i carbon - bardzo łatwo się tnie). A rower kradną dla osprzętu, a przeciętą ramę której wartość to zazwyczaj około 1/4-1/5 wartości roweru po prostu wyrzucą.

    Natomiast gorsza rzecz jest taka, że żadne zabezpieczenie nie pomoże w przypadku dewastacji, a to jest równie częsty temat jak się przypina rower.

    Pozazdrościć cywilizowanemu światu (Niemcy, Holandia), gdzie popularne jest przypinanie rowerów po prostu do balustrad np. przy stacjach metra.
    Gdy studiowałem w Munich, rower miałem przypięty przy stacji kolejki s-bahn którą dojeżdżałem z przedmieść.

    • 0 1

  • W czasach deficytu umiejętności

    Uprzejmie proszę jeszcze o cykl artykułów jak zrobić siusiu i kupkę w publicznej toalecie. Może warto zacytować jakiegoś eksperta a najlepiej coach'a.

    • 2 0

  • Wpisywanie czegokolwiek kulsonowi w bazę, to jakby proszenie się o kradzież.

    • 0 1

  • Zabezpiecznie

    Wiecie , wazne jest tez to czym i do czego przypinamy rower. Polecam łańcuchy, zapięcia składane, u-lucki a z miejsc to rury stojaki taki np jak te: https://ogrodonline.pl/stojaki-rowerowe/ czy spiać kilka rowerów ze soba jesli jedziemy paczką

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nocny Duathlon - Airport Gdańsk (5 opinii)

(5 opinii)
zawody / wyścigi

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Znajdź trasę rowerową

Forum