• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Imprezy rowerowej jazdy na orientację w 2018 r.

Krzysztof Kochanowicz
2 stycznia 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Spróbuj swoich sił w rowerowej jeździe na orientację Spróbuj swoich sił w rowerowej jeździe na orientację

W minionym sezonie rowerowym wypromowaliśmy ponad sto imprez rowerowych na Pomorzu. Pośród nich sporo uwagi poświęciliśmy imprezom na orientację. Pod naszym patronatem medialnym znalazło się kilka cykli, których edycje rozegrały się zarówno w najbliższych okolicach, jak i sąsiednich gminach. Oprócz tych najbardziej popularnych, w naszym kalendarzu znalazło się także kilka nowych wydarzeń. W poniższym artykule przedstawiamy rowerowe starty z mapą i kompasem oraz imprezy przygodowe, gdzie rowerowa jazda na orientację jest jednym z etapów zawodów.Przeczytaj także:Sezon na imprezy na orientację trwa przez cały rok kalendarzowy, niezależnie od pory roku i pogody. Uczestnikom niestraszne są więc śnieżne zamiecie, ulewny deszcz czy kąpiel w błocie. Ogólna zasada jest jedna: im trudniej tym lepiej. Dla utrudnienia niektóre z proponowanych tras odbywają się w nocy. Edycje z trasami rowerowymi pojawiają się zwykle od marca i trwają do listopada.

W minionym roku, sezon rowerowej jazdy z mapą i kompasem rozpoczęliśmy i zakończyliśmy razem z Gdyńskim Maratonem na Orientację pt. Spiros. Zważywszy na dość mocno pofałdowany teren leśny w obrębie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, to impreza należąca do jednych z najtrudniejszych. I choć bywa, że na trasach dla miłośników dwóch kółek rower niekiedy trzeba nieść na plecach, to odważnych do pokonania tras rowerowych na dystansie 21 lub 42 km nigdy nie brakuje.
Przeczytaj relację z: XIX Gdyńskiego Maratonu na Orientację, Spiros 2018

W połowie marca odbyła się druga edycja Rajdu na Orientację pt. Kompas Wikingów. Zorganizowane przez Klub Imprez na Orientację Z Kompasem.pl wydarzenie pokazało, jak w ciekawy sposób można połączyć turystykę aktywną z poszukiwaniem punktów kontrolnych w terenie po drugiej stronie Morza Bałtyckiego. Okolice Karlskrony to wspaniałe lasy i parki naturalne z wiekowymi drzewami, a także fantastyczne ogromne głazy, z którymi można zapoznać się zarówno na trasie rowerowej jak i pieszej, a zimowa sceneria tylko dodała nieco ostrzejszego smaczku całej zabawie.
Przeczytaj relację z: II Kompasu Wikingów 2018 (w scenerii zimowej)

Niespełna dwa tygodnie później ponownie udaliśmy się do Szwecji. Kompas Wikingów po raz drugi, ale już na nieco dłuższej trasie i w innych warunkach pogodowych zdecydowanie różnił się od poprzedniego startu. Choć niby teren ten sam, to zmiana scenerii z zimowej na bardziej wiosenną dała się odczuć.
Przeczytaj relację z: III Kompasu Wikingów 2018 (w scenerii wiosennej)Na początku kwietnia odbyła się jubileuszowa 30. edycja imprezy na orientację spod znaku Almanaka. Wiosenny Tułacz, o którym mowa, przyciągnął 435 osób na start. Impreza rozegrała się w przepięknych rejonach Borów Tucholskich k./ Czerska. Pośród sześciu tras, dla rowerzystów przypadła tylko jedna rozłożona wg punktów kontrolnych trasy pieszej na 50 km.
Przeczytaj relację z: 30. edycji Wiosennego Tułacza

W drugiej połowie kwietnia odbyły się największe zawody na orientację w Polsce - Ekstremalny Rajd Harpagan. Bazą tegorocznej, wiosennej edycji była nadmorska miejscowość Choczewo, skąd uczestnicy wyruszali na trasy piesze od 10 do 100 km, rowerowe 50-200 km lub mieszaną pieszo-rowerową na 150 km. Impreza rozpoczęła się w piątek wieczorem, a zakończyła w niedzielę, wystartowało z niej łącznie ponad 1500 uczestników.
Przeczytaj relację z: 55. edycji Ekstremalnego Rajdu Harpagan

Miesiąc później, w połowie maja wystartowała znana i lubiana impreza na orientację pt. Kaszubska Włóczęga organizowana od wielu lat przez przez Akademicki Klub Kadry GDAKK - organizację turystyczną działającą na Politechnice Gdańskiej, przy Oddziale Studenckim PTTK. W tym roku była to już 13., aczkolwiek zupełnie niepechowa edycja, w końcu na starcie stanęło aż 690 uczestników. Spośród kilku tras można było wybrać dwie rowerowe na 50 i 100 km.
Przeczytaj relację z: 13. edycji Imprezy na Orientację pt. Kaszubska Włóczęga

Zaraz po tegorocznej majówce wystartowała jedna z największych pomorskich imprez przygodowych, gdzie jazda na rowerze z mapą jest jedną z kilku dyscyplin. Navigatoria Adventure Race to multidyscyplinarna impreza na orientację rozgrywana w formule non-stop, okraszona zadaniami specjalnymi. W imprezie wystartować można w zespołach 2 lub 4 osobowych. Podobnie jak na klasycznych imprezach na orientację, tak i tu przemieszczanie na trasie jest związane z koniecznością szukania punktów kontrolnych, jednakże nie są one szczególnie wymagające, przeprowadzając jedynie uczestników po obszarze rywalizacji oraz dając pole manewru w wyborze wariantów.
Przeczytaj relację z: Navigatoria Adventure Race 2018

Przed rozpoczęciem letniego okresu wypoczynkowego wytrwali piechurzy i rowerzyści mieli okazję wziąć udział w Wakacyjnym. 31. edycja Długodystansowego Rajdu na Orientację odbyła się w Leśniewie k./ Pucka. Na starcie stawiło się 250 osób, z czego większość z Trójmiasta i okolic. Na uczestników czekało pięć wymagających tras o wysokim stopniu zaawansowania oraz trudności, w tym jedna rowerowa.
Przeczytaj relację z: 31. edycji Wakacyjnego Tułacza

Spróbuj swoich sił w rowerowej jeździe na orientację Spróbuj swoich sił w rowerowej jeździe na orientację

Po wakacjach letnich wracamy do cyklu imprez na orientację organizowanego przez Bractwo Przygody Almanak. Jesienny Tułacz to ostatni długodystansowy rajd z mapą i kompasem, który jako jedyny z całej serii odbywa się po zmroku. 32. edycja wydarzenia miała miejsce w gościnnej gminie Sierakowice, bogatej w ciekawe obszary leśne, które stały się areną nocnych zmagań 250 śmiałków na trasach pieszych i jednej rowerowej.
Przeczytaj relację z: 32. edycji Jesiennego Tułacza

Ostatnią relacją, która pojawia się w serwisie rowery w zakresie imprez na orientację jest jesienna edycja Ekstremalnego Rajdu Harpagan, która po kilku latach wraca w gościnne strony Kwidzyna. Uczestnicy do wyboru mieli łącznie dziewięć tras: pieszych liczących od 10 do 100 km, rowerowych od 20 do 200 km i jedną mieszaną: pieszo-rowerową o łącznym dystansie 150 km. W Rajdzie wzięło udział ponad 1570 osób, co stanowi nowy rekord frekwencji.
Przeczytaj relację z: 56. edycji Ekstremalnego Rajdu Harpagan


Z roku na rok imprez na orientację przybywa - także w kalendarzu naszego portalu. Jednak nie wszystkie wydarzenia odbywające się w naszym województwie jesteśmy w stanie wypromować. Przepływ informacji zależy w dużej mierze od samych organizatorów i ich chęci współpracy z Portalem Trojmiasto.pl Jeśli wiecie o imprezie, której nie ma w naszym kalendarzu wyślijcie informację na adres mailowy: rowery@trojmiasto.pl

Szczegóły niebawem

>>> Kalendarz imprez kolarskich w 2019 r.Zaczynasz swoją przygodę z mapą i kompasem?
>>>Przeczytaj artykuł o imprezach na orientację od A do Z

Wydarzenia

Opinie (5)

 • No i? :-) (3)

  • 1 3

  • no i co ?

   • 0 1

  • (1)

   no i wiadomo (jeżeli masz dar myślenia), że podobnie będzie w tym roku, tzn. odbędą się prawdopodobnie te same imprezy. Więc, jeżeli chcesz, możesz od razu sprawdzić relację z ub. roku i wybrać się w tym roku na coś, co zostało sprawdzone. mtb czy taka orientacja...

   • 2 1

   • Dla każdego coś miłego

    Jeden pojedzie w maratonie, którego trasa oznakowana będzie jak po sznurku, drugi wybierze imprezę na orientację, gdzie oprócz szybkości trzeba jeszcze umieć zorientować mapę względem terenu. Osobiście nie cierpię kręcić się w kółko i to raptem przez dwie - trzy godziny. Jeśli mam płacić takie pieniądze jakie życzą sobie organizatorzy, to wolę pobawić się przynajmniej pół dnia. Imprezy na orientację to też dobre MTB.
    Polecam!

    • 0 0

 • Bez crunchipsow nie ma imprezy !

  • 0 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Rowerowy Potop AZS

rajd / wędrówka

Rowerowy Potop AZS

rajd / wędrówka

Polish Bike Tour 2023

zawody / wyścigi

Znajdź trasę rowerową

Forum