rowery

stat

Góry Grunwaldowe nad Zatoką Gdańską

Krótki wypad rowerowy w Góry Grunwaldowe nad Zatoką Gdańską
Krótki wypad rowerowy w Góry Grunwaldowe nad Zatoką Gdańską fot. Krzysztof Kochanowicz

Na zadawane pytanie odnośnie Gór Grunwaldowych znajdujących nieopodal trójmiejskiej aglomeracji, ludzie reagowali albo śmiechem, albo pytali czy nie mam gdzieś ukrytej kamery. A tymczasem faktycznie takowe się znajdują i wielu z nas w ogóle nie ma o nich pojęcia. Wcale nie dziwi mnie również fakt, że nawet mieszkańcy okolic, przy których owe formy występują wzdrygają ramionami lub robią dziwne miny, gdyż chcąc dowiedzieć się czegoś więcej, informacji na ten temat specjalnie nie ma.Wspomniane przeze mnie pasmo, to nic innego jak kilka stromych wzniesień oraz klifów rozciągniętych pomiędzy Pierwoszynem a Mechelinkami. Najwyższe wzniesienie, z którego rozpościerają się przepiękne widoki na Zatokę Gdańską i w oddali widoczną "kosę północy", czyli Mierzeję Helską liczy prawie 30 m n.p.m. U podnóża pasma znajduje się plaża, na którą dojść trzeba drewnianymi schodami w dół klifu. Sama plaża jest dość kameralna, wysłana kamieniami i licznymi głazami do połowy zatopionymi w wodzie.

Chcąc udać się plażą na spacer:

- w kierunku południowym brzeg jest dość ciężko dostępny. Mnóstwo tu ogromnych głazów, które bacznie pilnują dostępu do położonego powyżej lotniska wojskowego w Babich Dołach. Brzegiem dojść można do Gdyni podziwiając na horyzoncie dawną torpedownię.

- w kierunku północnym dojdziemy do Mierzei Rewskiej czyli szpiczastego cypla wchodzącego w wodę, rozdzielającego Zatokę Gdańską od Zatoki Puckiej. Plaża w tym kierunku jest już bardziej piaszczysta.

Wycieczka rowerowa zajęła nam raptem kilka godzin w środku tygodnia po pracy, a przygotowana trasa skupiała się na bocznych drogach gruntowych i uliczkach osiedlowych Gdyni oraz osad Kępy Oksywskiej.

W drodze powrotnej wykorzystaliśmy także Szlak Rowerowy Pierścienia Zatoki Puckiej.

Położenie Gór Grunwaldowych
Położenie Gór Grunwaldowych mat. Wydawnictwo Eko-Kapio.plStatystyki wycieczki:

- Całkowity dystans: 42 km
- Łączny czas wycieczki: 3 godziny (wraz z postojami)

Mapa oraz ślad gps wycieczki

Do realizacji trasy wykorzystaliśmy mapę "Północne Kaszuby" wyd. Eko-Kapio.

Rodzaj podłoża:

Przeważały drogi asfaltowe a także leśne dukty.
Trasę najlepiej pokonać rowerem górskim.

Inne nasze trasy rowerowe w okolicy Zatoki Puckiej:

1) Osada Łowców Fok nad Zatoką Pucką,
2) Gdzie skrywa się tajemniczy kamienny stół?
3) Tajemnice klifów Kępy Puckiej
4) Wśród legend i tajemnic o Zatoce Puckiej
5) Malowniczy Cypel Rewski

....i wiele innych

Trasę wzdłuż plaży między Gdynią a Rewą pokonywaliśmy niejednokrotnie także pieszo.

Idea wycieczek rowerowych "po pracy":

W weekendy coraz częściej wypadają nam różnorodne imprezy sportowo-rekreacyjne, spotkania z rodziną i przyjaciółmi, dlatego postanowiliśmy część wycieczek rowerowych przenieść na środek tygodnia po pracy. Popołudniowe wypady mają charakter turystyczno-krajoznawczy. Po całym dniu siedzenia za biurkiem nie mamy ochoty wracać z powrotem w "cztery ściany". Ostatnie godziny dnia wykorzystujemy więc na odrobinę ruchu na powietrzu, udając się do lasu, bądź nad jezioro, morze... w każdym razie gdzieś z dala od cywilizacji.


(ps. niestety zdjęcia wykonane po zmroku nie udały się)


Wycieczkę prowadził: Krzysztof Kochanowicz [GR3miasto]

Mamy co chwilę świetne pomysły, które realizujemy w wolnym czasie, czy to w środku tygodnia po pracy, czy w wolny weekend, dlatego nie sposób się z nami nudzić. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas! Zabierz rodzinę, znajomych, albo po prostu przyjedź by poznać nowe osoby.

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych!
O naszych inicjatywach, rajdach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Organizujemy nie tylko wycieczki rowerowe. Przez cały rok kalendarzowy wybieramy się także na wędrówki piesze, marsze nodric walking, spływy kajakowe. W zależności od sezonu: różnego rodzaju sporty wodne, rolki, łyżwy, narty, snowboard.
Chcąc wiedzieć wcześniej co organizujemy możesz napisać do nas maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi wydarzeniami. Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com


Relacja pochodzi ze strony Grupy Rowerowej 3miasto.
Też przeżyłeś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę?
Podziel się wrażeniami z innymi, napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (15)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Porady rowerowe

zobacz więcej »

Szlaki rowerowe

Znajdź trasę rowerową

Turystyka rowerowa

zobacz więcej »