Gdynia: Dofinansowania do rowerów cargo dla mieszkańców

Rower cargo może służyć zarówno do użytku prywatnego, jak i do komercyjnego.
Rower cargo może służyć zarówno do użytku prywatnego, jak i do komercyjnego. Gdynia.pl

Już wkrótce każdy mieszkaniec Gdyni będzie mógł skorzystać ze znacznego dofinansowania na zakup roweru towarowego. 4 sierpnia 2020 roku wejdzie w życie uchwała dotycząca dotacji na zakup rowerów towarowych dla mieszkańców Gdyni. Rowery cargo zakupione po tym dniu będą mogły zostać dofinansowane aż w połowie kosztów, maksymalnie do 5 tys. zł.


Czy jeździłe(a)ś kiedykolwiek rowerem cargo?

Zobacz wyniki (461)


Tegoroczny sezon to sezon prawdziwie rowerowy. Coraz więcej mieszkańców miast przesiada się z komunikacji zbiorowej na rower, który w dobie pandemii zdaje się bezpieczniejszym, a już na pewno mniej kontaktowym środkiem transportu. Wiele europejskich miast w bieżącym roku podejmuje coraz to kolejne działania mające na celu promowanie transportu rowerowego wśród swoich mieszkańców. W stolicy Węgier, Budapeszcie, wiele dróg w centrum miasta zostało zamkniętych dla ruchu samochodowego, a zamiast nich zrobiono drogi rowerowe. Władze Włoch poszły jeszcze dalej i wprowadziły zwrot w wysokości 500 euro dla osób, które do końca roku zakupią dla siebie rower.

Gdynia: wróciła wypożyczalnia rowerów cargoGdynia pierwsza w Polsce- Projekty unijne pozwalają nam na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. Dzięki CityChangerCargoBike jako pierwsze miasto w Polsce wprowadzamy dotacje do zakupu rowerów cargo. Liczymy, że więcej takich pojazdów pojawi się na gdyńskich ulicach - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
W czerwcu, po okresie najsurowszych obostrzeń związanych z pandemią nowego koronawirusa, do Gdyni wróciła wypożyczalnia rowerów towarowych. Jak wskazują władze miasta, cieszy się ona ogromną popularnością - kolejka do wypożyczenia takiego roweru jest długa, a miejsca na liście oczekujących są zajęte aż do października.

Miłośnicy rowerów cargo zjechali do Gdyni50.000 na roweryProjekt dofinansowano z Programu Ramowego Unii Europejskiej Horyzont 2020. Celami projektu CityChangerCargoBike są między innymi podnoszenie świadomości wśród odpowiednich podmiotów sektora publicznego, komercyjnego i prywatnego, tworzenie korzystnych warunków do poruszania się rowerami towarowymi, a co za tym idzie - zmniejszenie hałasu i zanieczyszczenia powietrza w miastach. Zgodnie z zapisami uchwały, osoby fizyczne zamieszkałe na terenie Gdyni, które dokonają zakupu roweru towarowego (rower ze skrzynią do przewozu towarów lub osób) będą mogły otrzymać zwrot części kosztów, a dokładniej: 50 proc. wartości zakupionego roweru, jednak maksymalnie 5 tys. zł.

Według twórców projektu CCCB, rowery dostawcze są w stanie obsłużyć blisko 1/4 dostaw komercyjnych w miastach, połowę podróży służbowych i obsługi technicznej, a także 77 proc. prywatnych podróży logistycznych, takich jak wyjazd po zakupy czy z dziećmi do przedszkola.

Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych.
Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych. mat. prasowe

Budżet przewidziany na realizację tego zadania w Gdyni to blisko pół miliona złotych. Uczestnikami programu, poza Gdynią, jest Politechnika Krakowska, a także miasta w Danii, Norwegii, Hiszpanii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Portugalii, Francji, Rumunii, Chorwacji, Włoch, Bułgarii, Grecji, Czech i Niemiec.
Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie (78) 4 zablokowane

Wszystkie opinie

 • zlot cargo w Lublinie odwołany
  może by to przejąć? okazja!

  • 2 14

 • Bravo Cargo. Co dalej z Mevo ?

  • 22 11

 • Nie taniej wychodzi dokupić przyczepkę do zwykłego roweru? Fajny rower można kupić do 1000zł. To, że ludzie na wszystkim się lansują, nawet na włączniki światła w salonach(poszukajcie art na stronie;) Przyczepka cargo(rowerowa) jest już od 500zł(są nawet za 2 tysie, ale dopłaca się do tego, że producent ma angielsko brzmiaca nazwe oraz konto na instagramie). Razem mamy ok 1500zł za calosc. Do tego przyczepkę mozna w każdej chwili odczepić, ułatwia to swobode korzystania z roweru.

  • 46 9

 • Opinia wyróżniona

  Powinni wprowadxic dofinansowanie na zakup roweru dla kazdego

  Rower w wersji miejskiej lub treking z pełnym wyposażeniem ,czyli błotniki lampki i bagażnik.

  • 27 10

 • Serio, nie mam pojeciapo co komu takie wielkie bydle.... juz widze jak jezdza na sciezkach i denerwuja innych rowerzystow

  • 43 4

 • W trójmiescie niema roweru miejskiego taniej i lepsze było by własnie dofinansowanie ale nie na cargo ale na taki do miasta

  Bo nie tylko Gdańsk ale wogle Polska jest w ogonie europy ,W trójmieście najwięcej w europie jest starych 20-30 letnich blachosmrodów zatrówajacych spalinami na potege i ich przybywa parkuja gdzie popadnie ostanio nawey jada drogami rowerowymi i chodnikami ,by ominac karki czy wjechac na dziki parking. Pamietajcie ze tylko rower zwykły nie elektryczny jest wybawieniem dla każdego miasta. A patologia zaczeła kupowac Chińskie rowery spalinowe którymi truja spalinami ludzi po chodnikach i na drogach rowerowych,tacy powinni dostawac mandaty po 1000 zł

  • 15 7

 • To jest wózek rowerowy a nie rower

  jeśli szerokość przekracza 0,9 m. Taki pojazd nie może poruszać się po drodze dla rowerów tylko po jezdni. Kierofczyki dostaną szału.

  • 35 6

 • Taa, jasne

  tego nam potrzeba na chodnikach :[

  • 29 7

 • Jeżeli plus karta rowerowa

  to jestem za.

  • 1 3

 • A nie lepiej dofinansować wspomaganie elektryczne do nich?

  Wiele transportów pod górkę i z ciężkim ładunkiem stałoby się możliwe

  • 9 9

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

MTB Maraton Luzino
MTB Maraton Luzino
zawody / wyścigi
mar 27
niedziela
Luzino
MTB Maraton Szemud
MTB Maraton Szemud
zawody / wyścigi
kwi 10
niedziela
Szemud
MTB Maraton Łęczyce
MTB Maraton Łęczyce
zawody / wyścigi
maj 8
niedziela
Łęczyce

Znajdź trasę rowerową

Ogłoszenia polecane

Forum