rowery

Ekstremalne wyścigi psich zaprzęgów

Najnowszy artukuł na ten temat

Igor Tracz brązowym medalistą MŚ


W dniach 16-17 kwietnia rozegrano Puchar Polski w Wyścigach Psich Zaprzęgów w Przywidzu. Widzowie ujrzeli wózki trójkołowe, czterokołowe i specjalne hulajnogi terenowe, bikejoring (kolarz górski + pies zaprzęgowy) i canicross (biegacz przełajowy + pies zaprzęgowy) w warunkach bezśnieżnych czyli - dryland. Trasa była dość wymagająca, a w niedzielę po opadach deszczu nawet bardzo!Wygrał ten kto popełnił mniej błędów, opanowanie psa na krętych śliskich odcinkach należało do najcięższych wyzwań, 35 kg mięśni z napędem na 4 łapy i potrafiące bez względu na wszystko rozpędzić się do 50km/h to żywioł nad którym nie da się panować do końca - mówił Mistrz Świata - Igor Tracz.


Gmina Przywidz z uwagi na ukształtowanie nazywana była niegdyś małym Sopotem. Góry nad morzem, piękne doliny, jeziora, wąwozy, taki krajobraz zauroczył zawodników psich zaprzęgów, którzy ścigali się w miniony weekend i przyjechali z różnych regionów Polski. To były zawody kończące sezon w wyścigach psich zaprzęgów, który rozpoczyna się w październiku. W warunkach śnieżnych zawodnicy startują na saniach lub nartach biegowych, kiedy śniegu nie ma sprzęt zostaje zamieniony na buty do biegania, rowery górskie, hulajnogi terenowe oraz wózki trój- i czterokołowe, uzależnione jest to od liczby psów w zaprzęgu i dyscypliny. Psy biorące udział w wyścigu to popularne wśród miłośników tego sportu rasy północne jak husky syberyjski, alaskan malamute czy pies grenlandzki, ale od lat niezaprzeczalnie najszybsze i wiodące prym w sporcie psich zaprzęgów w warunkach śnieżnych i bezśnieżnych są greystery, mieszanka psów myśliwskich i chartów (wyżeł niemiecki krótkowłosy i greyhound).

Bardzo trudna, techniczna trasa:

To była bardzo trudna technicznie trasa sprinterska. Suma przewyższeń, zakrętów, ostrych zjazdów i podjazdów oraz przeszkód była oszałamiająca i niejednemu zawodnikowi dała w kość. Startujący musieli wykazać się doskonałym porozumieniem ze swoimi psami, wydawanie komendy psu do skrętu przy prędkości ponad 40 km/h na wąskiej ścieżce to nie lada sztuka, od strony fizycznej. Start odbywał się u podnóża stoku narciarskiego i na każdej pętli trzeba było wdrapać się na jego szczyt, a to nie była jedyna góra na tej trasie. Jedna pętla liczyła raptem 1,8 km, a pokonać ją należało dwa razy na każdym z dwóch etapów. O wyniku decydowała suma czasów z dwóch dni.

W zawodach wystartowało łącznie ponad 40 teamów, profesjonalnych jak i amatorskich, szkolonych pod okiem Igora Tracza. W sobotę zawodnicy ścigali się na szybkiej suchej trasie przy wiosennej temperaturze, zaś w niedzielę w błocie po kolana i w strugach deszczu.

Rywalizacja w bikejoringu:

Niesamowita walka rozegrała się w dyscyplinie bikejoring (kolarz górski i pies) między Korneliuszem BielińskimOlgierdem Traczem, na pierwszym etapie jazdy indywidualnej na czas, osiągnęli taki sam czas 9:08, natomiast Olgierd zgarnął premię górską wygrywając nad Kornelem o jedną sekundę, z czasem na podjeździe 1:19. Natomiast drugi niedzielny etap przywitał zawodników dużą ilością błota i wygrał ten, kto popełnił mniej błędów, opanowanie psa na krętych śliskich odcinkach należało do najcięższych wyzwań, 35 kg mięśni z napędem na 4 łapy i potrafiące bez względu na wszystko rozpędzić się do 50 km/h to żywioł, nad którym nie da się panować do końca. Walkę tę wygrał Kornel z Pussy, Olgierd z Jamalem upadł więcej razy, natomiast zza ich pleców pęknie wychylił się Wiktor Stankiewicz z 9-letnim Ozzim (weteranem psich wyścigów) i z najlepszym czasem 2. etapu awansował z 5. na 3. lokatę. Cała trójka trenuje z psami w klubie Dolina Noteci Racing Team.

Ile pomaga pies zaprzęgowy i kto jest szybszy ?

Na tej samej trasie godzinę później startowali kolarze górscy i najbardziej profesjonalni z nich osiągali czasy około 7 minut na okrążeniu, a duety psio-ludzkie po 4:10. Premia zajęła kolarzom 2:55, a tym wspomaganym przez psa 1:19.

Buty do biegania, specjalny pas na biodrach i dodatkowa moc psa na elastycznej linie z przodu - to dyscyplina canicross, jeśli mamy dobrze przygotowane ciało do takich obciążeń i nasz pies jest doskonałym sportowcem, to możemy każdy kilometr przebiec poniżej 3 minut, ale jeśli warunki są tak trudne jak na trasie w Przywidzu, to sztuką jest dobiec w całości do mety, w tej dyscyplinie w kategorii kobiet najlepszy był duet: Barbie i Magdaleny Musiał, a w kategorii mężczyzn Afrika i Maćka Lisa. Oboje z klubu Dolina Noteci Racing Team.

- Kilka psów w zaprzęgu łączymy ze sprzętem kołowym, np. wózki trójkołowe lub czterokołowe, a jeśli mamy tylko dwa psy to używamy hulajnogi terenowej, tutaj kategoria zmienia się co dwa psy, pomoc człowieka, aby zrobić dobry czas jest bardzo ważna na każdym podbiegu, ale zdecydowanie ważniejsze jest wytrenowanie i ułożenie psów w zaprzęgu, a nie zawsze jest to łatwe, o czym mogliśmy się przekonać obserwując zawody i różny poziom zaawansowania zawodników (maszerów) - mówi Igor Tracz.
Zawodom towarzyszył także "Bieg samojeda." Na dystansie 200 metrów rywalizowała siódemka dzieci i wszystkie zajęły pierwsze miejsce, a dla większości był to pierwszy kontakt z psami zaprzęgowymi.

W kategorii D z dwoma psami wygrał:
Sobecki Bartłomiej KSPZ Alaska

W kategorii C z czterema psami wygrał:
Pietrusiak Patryk Wataha Północy

W kategorii B z sześcioma psami wygrał:
Wojtasiak Grzegorz Wataha Północy

Premie górskie, 850 metrów po stoku narciarskim zgarnęli:

w kategorii psi zaprzęg:
Wojtasiak Grzegorz 1:43 Wataha Północy

w kategorii bikejoring:
Olgierd Tracz 1:19 Dolina Noteci Racing Team

w kategorii canicross:
Maciej Lis 2:24 Dolina Noteci Racing TeamGALERIA ZDJĘĆ 1 fot. Katarzyna Piotrowska

GALERIA ZDJĘĆ 2 fot. Piotr Stryjecki

Obejrzyj także film z drona mat. Robert BiskupOrganizatorzy:

-Igor Tracz / www.IgorTracz.pl / www.Traczer
Kontakt:
-igorbikejoring@gmail.com
-tel. +48 519 691 544

-Dolina Noteci Racing Team,
-GOK Przywidz,
-Gmina Przywidz

Gospodarz terenu:
Zielona Brama Przywidz
Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie (17) 9 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Porady rowerowe

zobacz więcej »

Szlaki rowerowe

Znajdź trasę rowerową

Turystyka rowerowa

zobacz więcej »