• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dziś Światowy Dzień Roweru. To jedyny prawdziwie eko środek transportu

Joanna Skutkiewicz
3 czerwca 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Światowy Dzień Roweru to święto stosunkowo młode, jednak z wielkim potencjałem na rozwój. Światowy Dzień Roweru to święto stosunkowo młode, jednak z wielkim potencjałem na rozwój.

Światowy Dzień Roweru to święto bardzo młode. Zostało ustanowione zaledwie trzy lata temu. Co ciekawe, jego pomysłodawcą był Polak, profesor Leszek Sibilski, socjolog pracujący w Stanach Zjednoczonych jako wykładowca akademicki. Dzięki jego oddolnej kampanii, prowadzonej już od roku 2016, 12 kwietnia 2018 r. Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przegłosowało inicjatywę i ustanowiło 3 czerwca światowym świętem rowerowym.



Jakim środkiem transportu najczęściej podróżujesz po mieście?

Celem ustanowionego święta ma być podnoszenie globalnej świadomości korzyści używania roweru zarówno jako środka transportu, jak i rekreacji. Deklaracja ONZ zachęca tym samym kraje członkowskie do celebrowania tej okazji i rozwijania transportu rowerowego nie tylko od święta, lecz także na co dzień. W tekście rezolucji możemy przeczytać m.in., że rower wspomaga zrównoważoną konsumpcję i produkcję i ma dobry wpływ nie tylko na zdrowie użytkowników, lecz także na spowolnienie negatywnych zmian klimatu.

Wiele europejskich miast wprowadza znaczne usprawnienia dla rowerzystów. Wiele europejskich miast wprowadza znaczne usprawnienia dla rowerzystów.

Pomysłodawca inicjatywy Leszek Sibilski przed rozpoczęciem profesury uprawiał kolarstwo wyczynowo. Jego praca na rzecz popularyzacji kolarstwa rozpoczęła się od napisania publikacji dla Banku Światowego - "Cycling is Everyone's Business" ("Kolarstwo jest sprawą każdego"), która stała się artykułem roku w 2015. Jak wskazuje Sibilski, kolarstwo naprawdę jest sprawą każdego z nas: Pierre de Coubertin, inicjator nowożytnych igrzysk olimpijskich, był wielkim fanem roweru, a ten sam środek transportu przyczynił się wyraźnie do rozwoju emancypacji kobiet w Stanach Zjednoczonych.

Mniejsza produkcja, większy popyt na rowery. Nawet o 20 proc.



Tylko rower jest eko?



Jak zauważono, nawet przyspieszenie procesu zastępowania aut spalinowych samochodami w pełni elektrycznymi nie wystarczy, by wyraźnie pomóc klimatowi. Po części wynika to z faktu, iż nawet samochody elektryczne nie są całkowicie zeroemisyjne. Rozwiązaniem mogłoby okazać się przejście (nomen omen) na "aktywne przemieszczanie się", czyli na transport rowerowy, e-rowerowy i pieszy.

Badacze z Uniwersytetu w Oksfordzie prowadzili badania, podczas których przez dwa lata obserwowali ok. 4 tys. osób żyjących w Londynie, Antwerpii, Barcelonie, Wiedniu, Orebro, Rzymie i Zurichu pod kątem zostawianego przez nich śladu węglowego. Obliczyli, że osoby, które wybierały rower jako swój codzienny środek transportu, produkowały o 84 proc. mniej związków węgla niż te, które podróżowały inaczej.

Biorąc pod uwagę cały "cykl życia" każdego z możliwych wyborów środków transportu, łącznie z wyprodukowaniem go, wyliczono, że wybór roweru jest ponad 30 razy bardziej ekologiczny niż wybór samochodu spalinowego i około 10 razy bardziej niż samochodu elektrycznego.

Brakuje rowerów w sklepach?



Pod względem ekologii rower nie ma sobie równych. Pod względem ekologii rower nie ma sobie równych.

Lubimy rower coraz bardziej



Jak widać, rower przynosi zarówno korzyści ekonomiczne, jak i zdrowotne. O zaletach roweru przekonaliśmy się wszyscy podczas pandemii, gdy w całej Europie rowery zaczęły zyskiwać na popularności. Idąc za ciosem, wiele krajów wprowadza kolejne udogodnienia dla rowerzystów i przekonuje niezdecydowanych na wiele różnych sposobów. Dla przykładu, celem Wielkiej Brytanii jest to, aby w 2041 r. co najmniej 80 proc. osób dojeżdżało do pracy rowerem, ewentualnie pieszo lub transportem publicznym. Paryż chce sprawić, żeby każda ulica miasta stała się przyjazna transportowi rowerowemu. O innych pomysłach europejskich krajów pisaliśmy już wcześniej w oddzielnym artykule.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (73)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

MH Automatyka MTB Pomerania Maraton - Kwidzyn - Miłosna (1 opinia)

(1 opinia)
80 - 115 zł
zawody / wyścigi

Nocny Duathlon - Airport Gdańsk

zawody / wyścigi

Cross Duathlon Gdańsk

89 zł
bieg, zawody / wyścigi

Znajdź trasę rowerową

Forum