Z Oliwy znowu widać Zatokę Gdańską

Kiedy niejednokrotnie przechodziłem czy przejeżdżałem rowerem przez ul. Opacką, uwagę moją przykuwał piękny dworek, który znajduje się na tyłach Parku Oliwskiego. W końcu, pewnego dnia po pracy, postanowiłem przyjrzeć mu się z bliska i poszerzyć moje wiadomości z historii, którymi chciałbym się z Wami podzielić.
Z opracowania prof. Jerzego Sampa o "Gdańskich dworach i pałacach" dowiedzieć się można, że dworek wzniesiony został około 1760 roku z inicjatywy opata cysterskiego klasztoru - Jacka Rybińskiego. Był to dom przeznaczony pierwotnie dla cieszącego się zasłużoną sławą ogrodnika Kazimierza Dębińskiego, który zaprojektował m.in. południowo-zachodnią część Parku Oliwskiego. W późniejszych latach, jak wspomina w swej książce pt. "Dworek ogrodnika" Tadeusz Głuszka, dworek został przebudowany przez kolejnego ogrodnika - Jerzego Saltzmanna, stąd właśnie obecna nazwa.
Ten parterowy budynek został wzniesiony na planie prostokąta i nakryty dwuspadowym dachem. Od strony północnej budynek zdobi płytki ryzalit oraz ganek wsparty od frontu na sześciu kolumnach. Po stronie południowej do wnętrza dworu prowadzi sień, w której podobno zachowały się zakręcające schody. Elewację północną zdobi dwukondygnacyjny ryzalit zwieńczony tympanonem. Wewnątrz znajduje się obszerny i pięknie odnowiony salon, który miałem okazję zobaczyć na własne oczy, po bokach zaś pokoje i pomieszczenia służbowe mieszczącej się w budynku firmy Doraco, która to podjęła się gruntownej renowacji dworu.
Najcenniejszymi z zachowanych jednak elementów dawnego wystroju i wyposażenia są: zabytkowa stolarka klatki schodowej z dekorowaną balustradą, klasycystyczne kominki w sieni oraz saloniku, posadzka w ganku oraz na obszernym dziedzińcu "cour d'honneur" dwa różne słupki przedprożowe z początku XVIII w. Na jednym z nich, ponad dekoracyjnym inicjałem, widnieje data 1715.
W otoczeniu budynku dworu znajdują się dawne zabudowania gospodarcze oraz większa willa mieszcząca obecnie przedszkole.
Na opracowanej mapce dworek oznaczony został niebieską gwiazdką.
Mapkę dojazdu opracowano na podstawie planu miasta Gdańska wyd.EkoKapio
W Oliwie warto zobaczyć również::
1) Pałac Opatów oraz Park Oliwski
2) Dwory Oliwskie przy ul. Polanki
3) Dwór Ludolfina, przy. ul. Czyżewskiego
4) Willa Jodłowa, przy ul.Grunwaldzkiej 529
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.