• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Drugi rower będziemy zostawiać na mieście?

neo
24 listopada 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (113)
 • Tak ma się prezentować dwupiętrowy parking rowerowy we Wrzeszczu.
 • Tak ma się prezentować dwupiętrowy parking rowerowy we Wrzeszczu.
 • Tak ma się prezentować dwupiętrowy parking rowerowy we Wrzeszczu.
 • Tak ma się prezentować dwupiętrowy parking rowerowy we Wrzeszczu.
 • Tak ma się prezentować dwupiętrowy parking rowerowy we Wrzeszczu.
 • Tak ma się prezentować dwupiętrowy parking rowerowy we Wrzeszczu.

Za rok gotowy będzie parking kubaturowy na 500 rowerów przy dworcu we Wrzeszczu. To może diametralnie zmienić nasz sposób poruszania się, który w Trójmieście dopiero raczkuje: dojazd pociągiem SKM lub PKM i przesiadka na rower. Czy jesteśmy jednak gotowi na zostawienie swojego roweru na noc na parkingu?Czy zostawiał(a)byś rower na parkingu przy dworcu na noc?

Przypomnijmy: za rok zakończą się prace nad budową parkingu kubaturowego na 500 rowerów, który ma powstać w pobliżu dworca PKP we Wrzeszczu. Parking będzie dwupiętrowy, a na drugie piętro rower będzie trzeba wprowadzić po schodach, które będą miały dwie rynny, po obu stronach.

Elewacja parkingu rowerowego będzie ażurowa i nocą oświetlana. We wnętrzu staną dwa automaty z napojami i przekąskami, będzie też kilka stanowisk z przyłączem do ładowania rowerów elektrycznych oraz stacja do doraźnych napraw. Całość kosztować ma 13 mln zł, a jesienią 2023 roku parking ma już być gotowy do użytku.

Parking rowerowy za 13 mln będzie gotowy za rok Parking rowerowy za 13 mln będzie gotowy za rok

Zostawimy rower na noc na parkingu?Tu powstanie parking rowerowy. Tu powstanie parking rowerowy.
Ta inwestycja może sprawić, że transport rowerowy we Wrzeszczu i okolicach mocno się rozwinie. Teraz niewielka liczba osób podróżuje bowiem z rowerami pociągami SKM i PKM. W godzinach porannego i popołudniowego szczytu jest to po prostu często niemożliwe, a przy mniejszym zapełnieniu pociągów też niezbyt komfortowe.

Za rok rower będzie można zostawić przy przystanku SKM i jechać nim do pracy. Dziś to raczej rzadkie, choć się zdarza.

Przy SKM Stocznia w Gdyni od lat rowery służą do dojazdów pomiędzy przystankiem a pracą i zostają przy stacji na noc. Przy SKM Stocznia w Gdyni od lat rowery służą do dojazdów pomiędzy przystankiem a pracą i zostają przy stacji na noc.
- Przy przystanku Gdynia Stocznia stoi czasem kilkadziesiąt rowerów. W większości to jednak zwykłe "dezele", bo to miejsce rzadko po zmroku uczęszczane i niestrzeżone. Mimo tego coraz więcej osób wysiada z SKM i jedzie na teren stoczni do pracy zostawionym tam na noc rowerem - bo to kawałek drogi, ale nie aż taki, żeby ktoś nie dał rady. Po pracy odstawiamy rower i wracamy SKM - opowiada korzystający z takiego rozwiązania Marek Langowski, pracujący w jednej ze stoczniowych spółek.
Po przypięciu rowerów wszyscy zdejmują światła. Zazwyczaj jest to jednak - jak wspomina nasz rozmówca - niewiele warty wehikuł, na którego złodziej by się nie połasił. Ma służyć do prostego celu: w miarę efektywnego dojazdu, a nie lansu na nadmorskim bulwarze.

Większość osób nie ukrywa, że to ich drugi rower, którego straty nie byłoby im przesadnie szkoda. Czy jednak na parkingu monitorowanym łatwiej zostawimy swój jedyny, często więcej warty rower, ufając, że będzie tam na nas czekał? Czas pokaże.
neo

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (113)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Znajdź trasę rowerową

Forum