rowery

Dołącz do Gdyńskiej Masy Krytycznej

Najnowszy artukuł na ten temat

Policja nie odpuszcza rowerzyście, który nagrał pirata

Dołącz do Gdyńskiej Masy Krytycznej, w piątek 30 marca w godzinach 17.oo - 20.oo
Dołącz do Gdyńskiej Masy Krytycznej, w piątek 30 marca w godzinach 17.oo - 20.oo fot. Rowerowa Gdynia

W przyszły piątek Śródmieście Gdyni zostanie opanowane przez rowerzystów. W ramach tzw. Masy Krytycznej zamanifestują oni swoje niezadowolenie z miejskiej polityki rowerowej i stanu dróg rowerowych. Wydarzenie ma też zachęcić mieszkańców do częstszego wybierania roweru, jako alternatywy dla zatłoczonego i stojącego w korku auta.Pobierz uśmiech i dołącz do nas podczas!
Pobierz uśmiech i dołącz do nas podczas!
Masa Krytyczna przejedzie głównymi ulicami Gdyni. Jak zapowiadają organizatorzy dokładny przebieg będzie podany do publicznej wiadomości na kilka dni przed imprezą. Na razie wiadomo jedynie, że zacznie się przed dworcem Gdynia Główna zobacz na mapie Gdyni o godz. 17. Z pewnością demonstracja spowolni ruch aut w centrum miasta, dlatego inicjatorzy Masy Krytycznej zachęcają żeby tego dnia do pracy, szkoły czy na zakupy wybrać się właśnie rowerem!

- Przejazd jest oficjalnie zgłoszony. Organizatorzy przypominają, że to nie jest wyścig. - Jedziemy tak, by wszyscy, niezależnie od wieku i kondycji, mogli nadążyć. Staramy się utrzymywać prędkość 10-12 km/h, nie przyspieszamy i nie hamujemy gwałtownie, przepuszczamy pojazdy uprzywilejowane i inne wskazane przez organizatorów, nie jeździmy po wysepkach i chodnikach - czytamy na stronie organizatorów.

Czy Masa Krytyczna to dobry sposób na zachęcenie do korzystania z roweru?

tak, podobnie robi się przecież na całym świecie 55%
tak, ale niekoniecznie w dzień powszedni w godzinach szczytu 19%
raczej nie, nie sądzę, aby kogoś to przekonało 4%
nie, to tylko jeszcze bardziej negatywnie nastawi kierowców do rowerzystów 22%
zakończona Łącznie głosów: 548
Na przejazd warto zabrać migające diody i wszelkie dostępne odblaski. Żaden widok nie może się bowiem równać z kilkuset rowerami po zmroku, z kilkuset migającymi czerwonymi diodami i błyszczącymi odblaskowymi taśmami.

Największą atrakcją ma być wyjątkowy klimat przejazdu w kilkusetosobowym peletonie po ulicach, po których normalnie jeździ się tylko samochodem. Udział zapowiedziały już dziewczyny z 4SKATING TEAM i kilka wyczynowych teamów MTB. Inspiracją będzie atmosfera zeszłorocznego Wielkiego Przejazdu Rowerowego, który w tym roku odwiedzi Gdynię już 3 czerwca. Mimo całkowitej apolityczności imprezy dało się zauważyć zainteresowanie niektórych radnych i osób z pierwszych stron gazet.

Zdaniem członków Stowarzyszenia Rowerowa Gdynia, polityka rowerowa ich miasta niestety nie działa.

- Kilka lat doświadczeń z miastem pozwala nam ocenić, że Prezydent Wojciech Szczurek nie traktuje poważnie idei zrównoważonego transportu. Nie trzeba głębokich analiz, żeby na miejskiej mapie zobaczyć w centrum rowerową czarną dziurę. Przyszłość, czyli nowe projekty inwestycyjne, nawet na etapie koncepcyjnym, promują transport samochodowy, indywidualny. Ewidentne absurdy drogowe tj. Zdublowana Estakada, brak ciągłości dróg dla rowerów na Drodze Gdyńskiej są przykrywane propagandowymi hasłami o zgodności z prawem i mitycznych normach unijnych - stanowisko Rowerowej Gdyni nie pozostawia złudzeń.

Symbolem marcowej Masy Krytycznej będzie sztuczny uśmiech do wykonania we własnym zakresie:
1) wydrukuj uśmiech,
2) wytnij uśmiech,
3) wycięty uśmiech zamontuj na gumce recepturce
4) Ubierz uśmiech jak w  teledysku T.LOVE "Jest super".

Szczegółowe wyzwania Stowarzyszenie Rowerowa Gdynia opisuje wokół wirtualnych narzędzi prowadzenia polityki rowerowej miasta, tj.:

- Pełnomocnik prezydenta ds. komunikacji rowerowej, dr Marcin Wołek sam publicznie deklaruje, że nawał obowiązków (radny, szef komisji, wykładowca, ekspert) nie pozwala mu na zajmowanie się bieżącą polityką rowerową. Zapowiadane projekty strategiczne, tj. uchwała Rady Miasta w sprawie polityki rowerowej pozostała listą życzeń bez rzeczowej debaty.
- Miejska Rada Rowerowa jest ignorowana przez Prezydenta Wojciecha Szczurka. W tym roku już drugi raz nie zebrała się wcale, a ustalenia podejmowane na jej forum są w ogromnej większości niedotrzymywane. Najważniejsze kwestie, np. powołanie Oficera Rowerowego nie są w ogóle na forum Rady omawiane.
- Miejskie drogi rowerowe są projektowane wbrew zamówionym wcześniej przez miasto standardom technicznym. Ogromna większość z inwestycji w ramach dofinansowania unijnego nie była społecznie skonsultowana bądź - jak w przypadku np. ul. Kartuskiej - sugestie SRG zostały całkowicie zignorowane. Jako wymówkę podaje się zbyt niską rangę prawną wspomnianych dokumentów, które zostały przecież przez Gdynię zamówione i opłacone.

Rowerowa Gdynia widzi też plusy:

Chwalimy udaną, na tle bezczynności pełnomocnika, współpracę z ZDiZ - zarządcą miejskich dróg. Spotykamy się regularnie i argumentujemy w sprawach spornych. Każde spotkanie kończy się formalną notatką, dzięki której zachowujemy ciągłość omawianych spraw. Dzięki przychylności dyrektora Macieja Karmolińskiego udało nam się m.in. otworzyć nieużywany od kilku lat parking rowerowy przy SKM Redłowo, zlikwidować kilka absurdów na orłowskim odcinku al. Zwycięstwa. Dzięki rozmowom z ZDiZ jesteśmy też na finiszu oficjalnego przyjęcia Standardów Rowerowych. Chodzi o zalecenia dla projektantów pracujących nad nowymi inwestycjami.

Poprawił się też stan Gdyńskiej Mapy Dróg rowerowych - w tym projekcie współpracowaliśmy z Nadleśnictwem Gdańsk. Z leśnikami pracujemy też razem nad poprawą standardów szlaków leśnych, ponieważ miasto zatrzymało się na etapie stawiania w lesie drewnianych wiat bez śmietników i zachętą, żeby dojeżdżać do pracy i szkoły po trasach dla wyczynowców.

Stowarzyszenie Rowerowa Gdynia chce organizować Masy Krytyczne w każdy ostatni piątek miesiąca. Czy to wydarzenie stanie się miejską tradycją do czasu, aż Gdynia stanie się rowerową Kopenhagą?

Opracował:
Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie (352) ponad 10 zablokowanych

 • rower rower (5)

  już czas go odkurzyć,
  już czas Gdynio na budowę nowych dróg rowerowych

  • 121 18

  • Mięsny jeż, mięsny jeż,
   Ty go zjesz, ty go zjesz....

   • 25 8

  • nie tylko na budowę dróg rowerowych

   ale nowe sposoby myślenia o rozwoju miasta: zamiast rozrostu peryferii sensowna polityka parkingowa w centrum, darmowe, strzeżone parkingi rowerowe na stacjach SKM finansowane z opłat za parkowanie samochodów.

   • 12 1

  • Zawsze mówię

   więcej jarzyn, witaminy.

   • 4 0

  • W rzeczy samej...

   Trzeba zrobić mały serwis po zimie.

   • 3 1

  • uwielbiam rowerzystów po zmroku na Spacerowej

   to chyba takie hobby jak walki z bykami. Któregoś dnia ktoś z nich zginie.

   • 3 1

 • popieram! (9)

  rower to fantastyczna sprawa

  • 100 25

  • (8)

   Rower może i tak, sama Masy Krytycznej jest mocno kontrowersyjna.

   • 8 15

   • wywołają korki żeby pokazać ludziom, że stoją w korku, przecież to głupie jest (7)

    • 7 8

    • głupie tylko dla ludzi z ograniczoną wyobraźnią (6)

     ale to mija

     • 9 7

     • no to wyjaśnij, może mi poszerzysz wyobraźnię (5)

      • 2 9

      • musisz podjąć ryzyko (nie większe niż wiążące się z wykonywaniem prac domowych) (4)

       i pojechać na masę, wtedy ci się pewnikiem wyobraźnia powiększy: zrozumiesz, że wielu rowerzystów zajmuje ułamek przestrzeni zajmowanych przez samochody, i ze rower może być sposobem na korki w mieście. Poszerzanie dróg nigdzie nie okazało się skuteczne.

       • 9 6

       • to mamy zlikwidować komunikację miejską? bo rower zajmuje mniej miejsca niż autobus? (3)

        jeszcze kurka dwójkę dzieci wsadze na rower a potem 20km do pracy pojadę, dziękuję. teraz miasta są duże a nie jak kiedyś , że w 15 minut przejechałeś. Poza tym Trójmiasto leży na morenie czołowej nad morzem i różnica wzniesień wynosi 150m. Więc rower w naszym mieście to wyłącznie rekreacja nadmorska. Wszystko inne to banialuki i populistyczny, bezmyślny bełkot.

        • 2 6

       • gyrga, wyluzuj się, przeginasz (2)

        właśnie chodzi o to, by zrozumieć, że komunikacja miejska jest potrzebna i bardziej efektywna przestrzennie niż system komunikacyjny tworzony z myślą o poruszaniu się samochodem. Jak będzie lepsza komunikacja miejska, więcej osób się na nią zdecyduje, a część przesiądzie się na rowery, wszystkim się warunki życia poprawią. Jeśli chodzi o różnice wysokości, to znam miasta szwajcarskie i niemieckie, gdzie różnice wysokości są jeszcze większe a ruch rowerów jest wielokrotnie bardziej znaczący niż w 3mieście. Na większe odległości pasuje rower+ SKM, ale przecież nikt nikogo do niczego nie zmusza (jedynie namawia do zastanowienia się przez chwilę)

        • 4 1

       • chcę pokazać, że to fanatycy rowerowi przeginają (1)

        rower może być środkiem komunikacji ale tylko może a samochód nim jest i nie da się go zastąpić w bardzo wielu przypadkach. I nie gadaj głupot o tym, że ludzie na rowerze pokonują kilka razy dziennie różnicę ponad 150m i że jest to zaje-kurka-biście popularne.

        • 1 2

       • twierdzę jedynie, że to może być popularne - niekoniecznie kilka

        sam pokonuję to dwa razy dziennie: raz w dół, drugi raz w górę. Samochód bywa nie tylko środkiem komunikacji, ale środkiem wyrażania emocji - wtedy staje się zagrożeniem dla kierującego i innych, rower stwarza dużo mniejsze zagrożenie. Mam wrażenie, że masz chyba jakiś problem.

        • 2 1

 • ROWERZYŚCI TO NIEBEZPIECZNI LUDZIE NA DRODZE!!! (26)

  UWAGA NA NICH
  NIE PATRZĄ NA SAMOCHODY TYLKO JADĄ PRZED SIEBIE
  WYMUSZAJĄ PIERWSZEŃSTWA
  JEŻDŻĄ PO PRZEJŚCIACH DLA PIESZYCH
  ITD.

  • 100 175

  • (9)

   pomyśl, młotku w pasku - niebezpieczni sa na drogach bo nie ma obiecanych ścieżek rowerowych. gdyby były nikt nie jeździłby po ulicach, kapito ?

   • 44 28

   • Dlaczego nazywasz mnie młotkiem? (8)

    Idąc twoim tokiem rozumowania kierowcy samochodów są niebezpieczni, łamią przepisy itd. bo nie ma obiecanych dróg i autostrad.
    Absurd!

    • 26 32

    • a według ciebie kierowcy są bardziej bezpieczni? (5)

     energia kinetyczna to masa razy kwadrat prędkości. samochód to nie pojazd do jeżdżenia po mieście.

     • 29 9

     • a miasto nie jest miejscem do mieszkania dla ludzi (4)

      • 6 8

      • a kto w nim mieszka? (3)

       chyba nie tylko mrówki ?

       • 2 6

       • (2)

        miasto już dawno nie jest dla ludzi tylko dla blach. zobacz w google mapy jaki % miasta to drogi, stacje benzynowe, parkingi, warsztaty, garaże itd. A potem zobacz jaki zajmują domy mieszkalne. wnioski samodzielnie.

        blachodór marki Pasat jak wjedzie w tłum, to zabije >100ludzi.
        jak rowerzysta wjedzie w tłum, to tłum zabije jego. bo ich podrapał.

        • 17 4

       • miasto jest dla ludzi lub dla samochodów (1)

        • 2 5

       • od kiedy?

        a chleb do sklepów to teleportami przenoszą

        • 0 2

    • Do Passata: (1)

     Przecież to Wy-kierowcy blachosmrodów, trąbicie w kółko na każdym forum, że wypadki są spowodowane złym stanem dróg (co za paranoja!). Jakim młotem trzeba być, żeby tak twierdzić!
     I że to nie prędkość zabija, tylko...zły stan dróg.
     No i jeszcze dodatkowo możecie parkować WSZĘDZIE, bo się Wam należy.
     I kto tu jest młotem?

     • 21 6

     • Jak mowil moj wykładowca fizyki: "to nie prędkość zabija..tylko gwałtowne zatrzymanie"..hehe

      • 4 1

  • to twoje dzieci .. wnuki i inni bezbronni do pojazdow mech.

   tak , to sa swiete krowy !!! tak sa traktowani w cywilizowanym swiecie

   • 5 5

  • no tak a samochody (4)

   nie wymuszają pierwszeństwa, co za zakłamanie i mówię to jako kierowca i samochodu i jednocześnie rowerzysta.P
   Powiem tylko tyle - rower to świetna sprawa i zastanawia mnie dlaczego tak mało ludzi z tego korzysta np. przy dojazdach do pracy (skoro w większości i tak jadą sami samochodem).

   • 23 3

   • (3)

    Tak trudno zrozumiec że nie kazdy kocha ROWER

    • 5 10

    • łatwiej zrozumieć, że nie każdy musi kochać ROWER (2)

     ale jak więcej go pokocha, to wszystkim się zrobi bezpieczniej i wygodniej

     • 11 3

     • (1)

      to tak jak z homoseksualistami?
      nie kazdy musi kochac inaczej, ale bezpieczniej dla homoseksualistow bedzie jezeli bedzie ich wiecej niz hetero?
      sory ale rowerzysci narzucaja SWOJA filozofie zycia tak jak homoseksualisci( donormalnych ludzi z obu grup ni nie mam, ale narzucania nie lubie) ps. jezeli trasa komunikacja miejska z miejsca zamieszkania do pracy zajmuje 1,5h, samochodem 0,5h, to ile bedzie trwac przejazd rowerem skoro ma do przebycia kolo 20 kilometrow i czy bedzie sie po tym do czegos nadawac?
      rower moze byc dobry, ale na odpowiednie trasy, a nie jako lek na wszystko!

      • 0 3

      • dlaczego płytko uogólniasz i przeginasz?

       jeżeli będzie więcej rowerzystów, będzie więcej miejsca na jezdni do jazdy i więcej miejsca do parkowania (niekoniecznie na chodnikach), ruch będzie niewiele wolniejszy, ale bardziej płynny, rowerzyści korzystający z samochodów będą lepiej rozumieć osoby jadące na rowerze, pieszym będzie łatwiej przejść na drugą stronę ulicy etc. etc. to wszystko jest do sprawdzenia w Kopenhadze i innych rowerowych miastach.

       • 3 1

  • VW Passat - rozumiem, że przepuszczasz pieszych, zatrzymujesz się na zielonej strzałce

   nie parkujesz na chodniku, nie przekraczasz prędkości, zachowujesz odstęp i przy głosowaniu nad budżetem miasta zwracasz uwagę na nakłady na budowę chodników i innych udogodnień dla ruchu pieszego, rowerowego i transportu publicznego. Gdyby ich nie było, to byś tracił codziennie dużo więcej czasu niż zwalniając widząc rowerzystę czy pieszego w okolicy.

   • 25 5

  • heh, te trolle i ich prowokacje

   • 12 2

  • Ul Bosmańska (1)

   Jade sobie Bosmańską w dół a stary dziad na rowerze w słuchawkach na uszach z czepkiem na głowie jedzie jezdnia zamiast drogą rowerową. Nic tylko wyjść z auta i nakopać po d*pie!

   • 7 5

   • a jak jedzie samochód wolniej niż byś chciał to też kierowcy chcesz przyłożyć?

    • 6 1

  • Fizyka mówi coś innego

   E=(mv^2)/2

   • 1 0

  • Widać że jest Pan uprzedzony

   być może wynika to z faktu, że należy pan do tej biedniejszej części społeczeństwa dla której rower jest cały czas synonimem tej starej biedy gdzie samochód był swoistym rarytasem. Ani myśli pan wracać do tego znowu i przesiąść się na jednoślad który dałby Panu więcej radości i optymizmu, którego tu, najwyraźniej Panu brakuje. Nie bronie rowerzystów, ale warto spojrzeć na to z drugiej strony.
   pozdrawiam

   • 5 0

  • samochody jeżdzą po chodnikach i potrącają ludzi

   wbijaja sie w przystanki są niebezpieczne w rekach psycholi

   • 4 0

  • (1)

   Ynteligentnych kierowców codziennie widzę, jak wygodnie parkują
   swoje rumaki na...... ścieżce rowerowej przy biurowcu "Ka5" Kartuska 5,
   siedziba BIEG 2012 i GIK, bo "na chwilę" muszą wdpenąć do apteki,
   a ta chwila to średnio 10min. ....
   Może by tak Panowie z Policji czy Straży Miejskiej zareagowaliby w końcu!
   Tym bardziej, że całe 20metrów dalej jest... parking, a guzik mnie obchodzi,
   że płatny, stać było na auto, nierzadko dobrej marki, stać Cię na parking.

   • 3 0

   • A zgłaszałeś to do Straży Miejskiej/na policję?

    czy ograniczasz się do narzekania w Internecie?

    • 1 0

  • Unibike

   Co za leszcz ! wsiądź na rower to będziesz wiedział jak to się na rowerze jeździ to zmienisz zdanie cwaniaczku , lepiej siedź cicho , aa jak będziesz się uczył jeździć to sobie dodatkowe kółeczka zamontuj z tyłu żebyś się nie wybaranił :D

   • 1 1

 • ale głupota z tym uśmiechem (4)

  • 74 33

  • szczególnie, że trzeba go w coś ubrać. Porażka.

   • 3 4

  • oryginalna inspiracja do refleksji a nie głupota (1)

   • 3 9

   • idź przenikać ściany

    • 5 3

  • to nie głupota to sarkazm..

   • 0 0

 • Taa wskakuj na rower (8)

  i będziesz bezpłodny.
  Rower dla faceta to samo zło!

  • 28 112

  • (1)

   Pij alkohol - umrzesz na marskość wątroby.
   Pal papierosy - umrzesz na raka płuc.
   Idź ulicą - dostaniesz fragmentem stacji kosmicznej.
   Zło czai się wszędzie...

   • 48 1

   • Czytaj - oślepniesz.
    Pisz - połamiesz paznokcie.
    Sikaj pod wiatr - oblodzisz pisiaka.
    Pij mleko - zostaniesz krową.
    ...

    • 29 1

  • A od oddawania krwi grozi jej nadprodukcja, od masturbacji rosną włosy między palcami, a od korzystania z telefonu komórkowego można dostać raka mózgu - chcesz dodać kolejną głupotę?

   • 19 1

  • Daj cynk do swojej kobity (4)

   To jej pokarze jakie mam kłopoty z potencją.

   • 9 2

   • (2)

    mój syn został wyprodukowany na wycieczce rowerowej, gdzieś między Władkiem a Świnoujściem.
    A mój dziadek w czasie wojny spylił z gułagu i przejechał ruskim rowerem >10oookm do armii Andersa, gdzie poznał moja babcię ;-)

    • 12 3

    • a jak go wyprodukowałeś i jakich użyłeś materiałów?

     • 0 0

    • poporszę o kontakt przed masą :)

     Łukasz Bosowski
     lb@rowerowagdynia.pl

     • 0 0

   • cos pomyliles...

    1. mylisz potencje z plodnoscia
    2. nie znasz ortografii
    3. sadzac po twojej wypowiedzi to jestes ... takie lekkie niedomowienie.

    • 0 1

 • a to dobre! "roweru, jako alternatywy dla zatłoczonego i stojącego w korku auta" (21)

  przez tę masę..cała Gdynia stoi w korku!!!

  • 38 59

  • Ci na rowerach nie stoją...

   • 16 3

  • Sprawdz! (15)

   Do pracy autem dojeżdzam ok.40min. Większe natężenie, wypadek, zwężenie - 1h do 1,5h.
   Rowerem zawsze około 1h bez pośpiechu...

   • 15 0

   • (14)

    taa też kocham rower ale co spocona bez możliwości umycia się w pracy , w białej koszuli obcasach i spódnicy!!
    Postanowiłam w zeszłym roku jeździć do pracy rowerem i cooo samochód wyjechał z brany nie patrząc czy coś jedzie ścieżką na szczęście lot był krótki z miękkim lądowaniem rower do naprawy !!!
    Ja poobijana odechciało mi się wolę już stać w korku których nie ma jak jadę do pracy a na rekreacyjną jazdę pójdę po pracy nie po mieście a po lesie.
    W naszym kraju brak kultury zarówno kierowców aut jak i rowerzystów każdy myśli że jest świętą krową
    są miasta gdzie korki to prawdzie korki i rowerzyści jeźdzą bez problemowo mając swoje wytyczone ścieżki na ULICY

    • 7 3

    • jak jest pies, to i kij się zawsze znajdzie

     nie artykułuj płytkich wymówek tylko spokojnie perswaduj

     • 4 1

    • (7)

     przyjeżdżasz do pracy "na dresowo" i przebierasz się na miejscu (np. w toalecie) - takie to nie do zrealizowania...

     • 7 4

     • (3)

      taa, a garsonke sobie spakuje do plecaczka

      • 3 2

      • można do sakw na bagażniku

       lub w szafie przy biurku trzymać

       • 5 2

      • Kolejna przeszkoda nie do przejścia. Oczywiście Garsonki i innych ubrań nie możesz sobie przywieźć wcześniej i trzymać w szafie na płaszcze?

       • 7 1

      • taaaak, jesteś pierwszą osobą na ziemi, która napotyka na podobny, nierozwiązywalny problem!

       • 6 0

     • przebierasz się w toalecie, jak jakiś biedak (2)

      żenujące

      • 2 8

      • (1)

       żenujące to jest pisanie postów jakbyś był jakiś głąbem

       • 7 3

       • jutro i tak będziesz mi czyścił buty psie więc wyszczekaj się tu na zapas

        • 1 4

    • (1)

     chetnie bym Cie rozebral taka spocona.Zostawilbym tylko obcasy

     • 2 2

     • nie, no obcasy tez bym zdjął. już potem. ;-)

      • 2 2

    • Zachowujesz się jak człowiek, który nic nie widział (2)

     Gdybyś był w Amsterdamie, Sztokholmie, Kopenhadze, czy Malme (miasto wielkości Gdyni wręcz bliźniacze) tam na rowerach widuje się eleganckich panów w garniturach z aktówkami, panie w kieckach jadących na spotkania. Nikogo to nie dziwi. Te miasta to aglomeracje. Gdynia to przy nich pipidówka. Żyjesz jeszcze w epoce zamożności o czym świadczy posiadanie samochodu. Od kilku lat dojeżdżam do pracy z Witomina do Mariny Gdynia. Czas przejazdu do pracy podobny do czasu pokonanego samochodem. Na Witomino niestety plus 20 minut. Ale coraz częściej wyprzedzam samochody w czasie podjazdu. One po prostu stoją. Niestety bywają miesiące, w których przepraszam samochód. Nie jestem za jazdą w kolcach po śniegu.

     • 6 2

     • Amsterdam jest płaski idioto! (1)

      i to jest podstawowa różnica

      • 1 3

      • a to taki problem przerzutkę zmienić?

       • 4 1

  • rowerzyści nie blokują ruchu (1)

   tylko go spowalniają. Korki powoduje nadmiar samochodów i polityka przestrzenna uzależniająca ludzi od nich.

   • 21 3

   • jak jest korek, jadę SZAYBCIEJ nie wolniej, bo mi blachodory nie zagrażają

    • 4 1

  • a tę masę to codziennie widzisz, tak?

   jeśli odpowiedziałeś "tak", idź się przebadaj.

   • 7 1

  • Jak się nie wie/rozumie co oznacza "masa krytyczna" i dlaczego sa robione to takie bzdury się pisze.

   • 5 2

 • Urząd Miasta!!! (2)

  Po rajdzie zapraszam na Libacje Alkoholową!!!

  • 36 17

  • dla dowciapny jesteś (1)

   pod pośredniakiem takie teraz dowcipy chodzą?

   • 2 5

   • zgadza się nie inaczej

    • 4 0

 • (3)

  fajnie, przyjadę pokazać Szczurescu co myślę o jego pustych obietnicach

  • 45 9

  • wymień parę nie spełnionych.. (2)

   proszę...ale konkrety.

   • 1 1

   • (1)

    dwupasmowa Kwiatkowskiego

    • 1 3

    • łgał jak pies kiedy remontowano ul Wiśniewskiego, ze będzie ścieżka rowerowa. I co ? Nic. Po paru latach postawiono tylko znak, że chodnik to też ścieżka.

     • 2 0

 • Przyklej sobie uśmiech.

  Śmiałem sie ze znajomego który nie cierpi robotników z kaszub którzy spaprali mu dom i mówi o nich że mają czarne podniebienie które widać bo nie mają zębów a tu przyklejany uśmiech i teza sie potwierdza ?

  nie rozumiem

  • 10 23

 • (2)

  proponuje przejazd trasą Urząd Miasta-Witomino-Wiczlino pod dom prezia :-)))

  • 46 9

  • lubisz w butach do czyjegoś domu wchodzić? (1)

   super...

   • 4 17

   • widzę, że masz kłopoty z rozumieniem słowa pisanego. kto pisał o wchodzeniu do jakiegokolwiek domu ?

    • 16 4

 • ...biedota i zakompleksieni mali ludzie, ... ale się uśmiałem ;)

  Zobacz ile kosztuje średniej klasy rower i porównaj jego cenę do własnej pensji, a zobaczysz że nie biedodę stać na taki sprzęt !

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

+ dodaj

Porady rowerowe

zobacz więcej »

Szlaki rowerowe

Znajdź trasę rowerową

Turystyka rowerowa

zobacz więcej »