Daniel Formela mistrzem Polski w Crossduathlonie

Krzysztof Kochanowicz
16 maja 2014 (artykuł sprzed 9 lat)
Daniel Formela Mistrzem Polski w Crossduathlonie 2014. Daniel Formela Mistrzem Polski w Crossduathlonie 2014.

Utalentowany zawodnik trójmiejskiego Teamu Nexus dzierży tytuł mistrza Polski w Crossduathlonie, opierającym się na dwóch dyscyplinach: wyścigu rowerów górskich oraz biegów terenowych. Sport ten cieszy się na świecie dużą popularnością - łączy w sobie widowiskowość, wszechstronność i dostępność. To zawody nie tylko dla uprawiających triathlon, ale także dla kolarzy górskich, biegaczy i amatorów lubiących aktywny wypoczynek.

Czy mógłbyś przybliżyć czym dokładnie jest crossduathlon?

Crossduathlon czy też duathlon jest dyscypliną pokrewną triathlonu i podlega tej samej międzynarodowej federacji ITU. Wyścigi polegają na łączeniu dwóch dyscyplin: biegania i jazdy na rowerze. W przypadku wyścigu na rowerze górskim dodaje się przedrostek "cross", a w pozostałych przypadkach zawodnicy startują na rowerach szosowych lub do jazdy indywidualnej na czas.

Jak wygląda przebieg takiej rywalizacji?

Można powiedzieć, że zawody odbywają się tak samo jak triathlon, przy czym pływanie zastępuje się biegiem. Kolejnym podobieństwem są tutaj dystanse, które również różnicuje się na Sprint, dystans Standardowy / Olimpijski oraz Długi. Rywalizacja w tym ostatnim zajmuje najlepszym zawodnikom ok. 6,5 godziny.

Jak wyglądają Twoje osiągnięcia poza wygranymi pod koniec kwietnia Mistrzostwami Polski?

W ubiegłym roku po raz pierwszy wygrałem Mistrzostwa Polski w Crossdutahlonie, po czym mocniej zaangażowałem się w tę dyscyplinę i we wrześniu 2013 zdobyłem 10. miejsce na Mistrzostwach Świata w duathlonie na długim dystansie w Szwajcarii. W tym roku, mimo problemów zdrowotnych, ukończyłem Mistrzostwa Europy w duathlonie na długim dystansie, zajmując 11 miejsce.

Twoja drużyna Nexus Team specjalizuje się bardziej w wyścigach MTB i szosowych, czy Tobie również zdarza się brać udział w takich zawodach?

W ramach przygotowań do imprez mistrzowskich, które są dla mnie priorytetem, bardzo dużo ścigam się w maratonach MTB, wyścigach szosowych oraz biegach. W miniony weekend wywalczyłem 4. miejsce w kategorii Open w Volvo MTB Marathon w Złotym Stoku, przed dwoma tygodniami wygrałem III Duathlon po Mazowieckiej Szwajcarii. Poza tym w tym sezonie wygrałem bieg w Koszalinie i dwukrotnie zdobyłem 2. miejsce w zawodach biegowych i maratonie MTB. Szczegóły dotyczące moich startów można znaleźć na mojej stronie internetowej.

Jak wygląda Twój plan startów w sezonie?

Przede wszystkim skupiam się na imprezach Mistrzowskich w duathlonie. Już za 3 tygodnie wystartuję w Mistrzostwach Świata na dystansie standardowym w Hiszpanii, w sierpniu Mistrzostwa Europy na dystansie Standardowym w Austrii i najważniejsze dla mnie Mistrzostwa Świata na długim dystansie w Szwajcarii. Do tego dochodzą starty w biegach ulicznych (m.in. Bieg Świętojański w Gdyni), maratonach MTB (cykl Volvo MTB Marathon), a na szosie najważniejszym dla mnie startem będzie Cyklo Gniewino.

Czy w przygotowaniach do zawodów polegasz na własnym doświadczeniu, czy może masz swojego trenera?

Od października 2013 roku przygotowaniami zajmuje się mój trener - dr Jakub Czaja, który łącząc swoją bogatą wiedzę i doświadczenie skrupulatnie planuje i kontroluje nie tylko treningi, ale nawet cały mój dzień. Dzięki Kubie zrobiłem znakomity wynik na Mistrzostwach Świata w 2013 i poprawiłem swój rekord życiowy w biegu na 10 km (31:00) podczas gdyńskiego Biegu Niepodległości - zajmując 3-cie miejsce. Wszystkie pozostałe osiągnięcia są również zasługą mojego trenera.

Dziękujemy za rozmowę i życzymy powodzenia.

Dziękuję i chciałbym podziękować przy okazji moim sponsorom, firmom Nexus Consultants, Biegosfera i Shimano.