• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy w czasie ciąży można jeździć na rowerze?

Krzysztof Kochanowicz
16 stycznia 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 

Powoli zaczynamy sobie uświadamiać, że to my jesteśmy odpowiedzialni za nasze zdrowie. Niektóre zachowania skracają życie, np. palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, nieprawidłowe odżywianie prowadzące do otyłości. Nasze społeczeństwo nie docenia wagi zdrowych zachowań, takich jak m.in. ruch i ćwiczenia fizyczne. Dlatego też zdaniem prof. dr hab. Janusza Sobczaka nie ma żadnych powodów, aby kobiety w stanie błogosławionym były pozbawione dobrodziejstw wiążących się z takimi aktywnościami. Jeśli to tylko możliwe, nie można rezygnować z ćwiczeń fizycznych podczas ciąży. Kontynuując je trzeba jednak brać pod uwagę stan ogólny przyszłej mamy i stopień jej kondycji, a także zmiany zachodzące w jej organizmie podczas ciąży.



Jazda na rowerze jest jak najbardziej wskazana dla kobiet w ciąży

Spośród wszystkich ćwiczeń przedporodowych, jazda na rowerze jest jednym z najlepszych. Dlaczego? Przede wszystkim przez płynność ruchu, a także przez to, że nie wymaga podnoszenia, skoków i innych gwałtownych czynności. Poza tym, na rowerze zawsze możemy zmienić poziom wysiłku, obniżyć intensywność jazdy. Prawdopodobnie dla kobiet w ciąży lepszy od roweru może być tylko basen.

W czasie ciąży zachowaj na rowerze szczególną ostrożność

Nie może odbyć się jednak bez pewnych przestróg. Istnieje bowiem kilka ważnych kwestii, które należy wziąć pod uwagę. Przede wszystkim pamiętaj, że Twoje ciało się teraz całkowicie zmieniło. Zawsze należy być ostrożnym i w razie potrzeby, warto konsultować się z lekarzem. W czasie ciąży musisz mieć dodatkowe 300 kalorii dziennie. Jeśli jedziesz, nawet na krótką przejażdżkę, będzie potrzebować ich 500.

Począwszy od około czwartego miesiąca ciąży środek ciężkości ciała się zmienia, co powoduje problemy z równowagą. Dlatego udając się w trasę staraj się wybierać takie drogi, które mają łagodny przebieg, gdzie nie ma ostrych zakrętów i dużych wybojów. Ponadto, nie jedź zbyt daleko od domu, miej zawsze przy sobie telefon komórkowy i najlepiej zabieraj na wycieczki kogoś ze znajomych.

Czy jazda rowerem jest podczas ciąży bezpieczna?

Po tym co przeczytałaś zapewne zastanawiasz się, czy ewentualny upadek z roweru może zaszkodzić dziecku. Odpowiedź jest prosta. Nie, jeśli nie jest on zbyt poważny. Niemniej jednak, jeśli nastąpi spadek ruchu płodowego lub wystąpią skurcze macicy bądź, co gorsze, krwawienie - zawsze bezpiecznie będzie skonsultować się z lekarzem.

Dodatkowe wskazówki i rady
- Zawsze miej przy sobie wystarczającą ilość wody. Jest ona potrzebna zarówno Tobie, jak i Twojemu dziecku. W czasie ciąży, ciało ma tendencję do wytwarzania większej ilości potu, co powoduje szybką utratę potrzebnych płynów. Nie można więc doprowadzić do wzrostu oksytocyny, która powoduje skurcze.

- Podczas jazdy, na bieżąco monitoruj rytm pracy Twojego serca. Jeśli tętno przekracza 140 uderzeń na minutę, natychmiast się zatrzymaj.

- Jeśli zależy Ci, by podczas jazdy siedzieć na rowerze prosto, podnieść w miarę możliwości kierownice, oraz odchyl siodełko w dół. Następnie sprawdź, czy zmienił się nacisk masy ciała na ręce i miednicę.

- Pamiętaj także, by zakładać luźne ubrania, które nie będą powodowały ucisków, czy też dyskomfortu. Mogą być to np. zwykły t-shirt i szorty.

Podsumowując

Ciąża to niewątpliwie moment, kiedy musisz zwracać szczególną uwagę na swoje ciało i zachowywać ostrożność przy wysiłku fizycznym. Nie oznacza to jednak, że nie możesz wykonywać żadnych czynności. Jazda na rowerze daje więcej korzyści, niż Ci się wydaje. Zwiększa przepływ krwi, a także przepuszczalność tlenu, redukuje stres oraz poprawia nastrój. Ponadto, utrzymywanie sprawności fizycznej, zwiększy Twoją wytrzymałość podczas porodu. Natomiast po urodzeniu dziecka, szybko powrócisz do pełni sił i zdrowia.

Zatem jeśli w opinii lekarskiej nie ma żadnych innych przeciwwskazań co do tego, byś mogła jeździć na rowerze, bądź pewna, że przyniesie Ci ona dużo korzyści i satysfakcji !


Źródło:
na podstawie artykułu pt. "Aktywność fizyczna podczas ciąży". J.Sobczak

Opracował:

Opinie (90) ponad 50 zablokowanych

  • Oczywiście że nie!!! Siodełko obciera pewną intymną część ciala kobiecego co w rezultacie może doprowadzić do szybszego porodu (3)

    • 14 95

    • Gdzieś taką bzdurę wyczytał(a)? (1)

      Osobiście na rowerze jeździłam do 6 miesiąca ciąży przy pierwszym dziecku, przy kolejnych dwóch też nie rezygnowałam z mojego hobby i jakoś moje dzieci są zdrowe i odporne. Ja sama czuję się znacznie lepiej. Jednak dużo zależy od typu roweru i oczywiście od wygodnego siodła. Wiele osób kupując rower nie patrzy na siodło, a to w końcu one jest ważnym elementem naszego komfortu. Osobiście tuż po kupnie roweru zainwestowałam w porządne, wygodne siodełko marki Selle Italia. I choćbyś miała świetny rower, to przy niewygodnym siodełku, zawsze będzie Ci źle!

      • 24 6

      • a co ma wspoólnego odporność dziecka i jazda na rowerze w ciąży

        • 5 7

    • co za głupoty...

      Jeździłam na rowerze do 7 m-ca włącznie. Nadal z mężem i synem robiliśmy sobie wycieczki za miasto i sprawiły mi tylko i wyłącznie przyjemność. Na początku 8 przesiadłam się na rower stacjonarny. Jeździłam do samego porodu i urodziłam tydzień po terminie.
      Będąc odpowiedzialnym rowerzystą absolutnie można sobie na to pozwolić jeśli mamy na to ochotę.

      • 11 4

  • Hmmm... (12)

    Trochę bym się bała... chyba, że na stacjonarnym w domu :P Nie wiem czy jazda to dobry pomysł - własnie ze względu na ryzyko przewrócenia się, albo wjechania w jakieś wyboje i uderzenie o kierownicę chociażby... W sumie przez pierwsze kilka miesięcy czemu by nie.
    Wszystko jest dla ludzi.
    Bardziej jednak polecałabym basen i ćwiczenia na sali pod okiem instruktorów.

    • 29 10

    • Wszystko jest dla ludzi (4)

      Przewrócić można sie wszędzie. To od Ciebie zależy jaki teren wybierzesz i jak będziesz stopniować wysiłek fizyczny. Moim zdaniem warto się ruszać, a to czy wybierzesz basen, czy rower zależy od Ciebie.

      • 17 4

      • (3)

        Nie ma możliwości wybrania bezpiecznego terenu do jeżdżenia rowerem w ciąży. Nawet jeśli będzie to prosta, oświetlona i czysta ścieżka rowerowa to jest znaczne ryzyko, że zagrożenie może spowodować inny uczestnik ruchu. Niestety trzeba sobie jakoś ustalić priorytety ryzyka. Wiem, że decyzja jest trudna i nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o jazdę w ciąży.

        • 9 17

        • tak samo z samochodem, chodzeniem pieszo, etc (2)

          • 21 3

          • Dokładnie...

            Jeśli się boimy w ogóle robic co kolwiek, to przyciagamy złą energię i chcąc nei chcąc niby nam się to przytrafia. Ale tak naprawdę to wszystko czego NIE chcemy, właśnie chcemy ;) Zmieńcie tok myślenia i zacznijcie inaczej tworzyć myśli ! To jest znacznie prostrze niz byślicie !

            • 10 4

          • I to jest właśnie ustalenie priorytetów ryzyka. Chcesz skakać w ciąży ze spadochronem - skacz. Twoja sprawa. Tyle tylko, że jeśli się coś stanie to nie wybaczysz sobie do końca życia, że przez podejmowanie zupełnie niepotrzebnego ryzyka stała się tragedia.

            • 5 10

    • Rozwala mnie to wspolczesne podejscie do ciazy jak do choroby. (6)

      Nasze matki pracowaly, rodzily i wszystko bylo ok. Teraz zas jak kobieta zachodzi w ciaze to od razu zwolnienie i nie ma jej 2 lata w pracy, tylko leży. Potem placz ze dziecko slabe, ze uczulenia, potem placz ze pracodawcy nie chca kobiet zatrudniac...

      • 17 5

      • To dlaczego coraz więcej kobiet traci ciążę? (4)

        Skąd ta plaga poronień? Bo wszyscy na rowerach jeżdżą?

        Ta cała chemia w żarciu i nie żarciu, spaliny i Bóg wie co jeszcze. Coraz więcej poronień.
        Nic dziwnego, że teraz ciąża jak choroba.

        BO CORAZ TRUDNIEJ DONOSIĆ.

        Spytaj się położnych.

        • 11 5

        • (2)

          popieram w 100%. ktoś kto nie zna realiów niech się nie wypowiada! bardzo trudno zajść w ciążę, jeszcze trudniej donosić. a ludzie takim głupim gadaniem,że ciąża to nie choroba itp. robią nam, kobietom starającym się zostać matkami jeszcze dodatkową krzywdę!

          • 6 6

          • z takim podejściem to nic dziwnego, że ciężko zajść w ciążę

            Kiedyś ciąża była po prostu efektem ubocznym "miłości" dwojga młodych ludzi. Młodzi zdrowi ludzie nie musieli się o to specjalnie starać, samo wychodziło.

            Teraz ambitne młode kobiety najpierw studiują (co samo w sobie nie jest niczym złym) czy w inny sposób robią karierę i dopiero po latach nagle chcą zajść w ciążę (niemal jakby dostały polecenie służbowe od wymagającego szefa). Tak się jednak wtedy przy tym "spinają", że długo nic z tego nie wychodzi.

            Ambitna, wymarzona praca w charakterze szeregowego pracownika biurowego niesie ogromne ilości stresu i frustracji, które też w tym wszystkim nie pomagają.

            Nic dziwnego, że dla takich kobiet ciąża jest chorobą. Tylko czemu tak często nie chorują na nią np. młodziutkie dziewczyny, które "wpadły" podczas spontanicznego stosunku z nieznajomym, osoby żyjące w skrajnej biedzie czy w patologii... Im wszystkim jakoś to zatrute środowisko nie przeszkadza rodzić dzieci.

            Tymi, może nieco zbyt dosadnymi i przerysowanymi, słowami nie chcę nikogo obrazić czy skrzywdzić. Może mimo prostackiej formy, skłonią kogoś do refleksji i pomogą.

            • 7 1

          • Nikt nie odżegnuje od czci i wiary te kobiety, które rzeczywiście mają problemy.
            Chodzi o to, że wiele kobiet wpędza się w trudną ciąże samodzielnie. Właśnie przez takie życie jak opisał "...", bądź podejście, że "zaszłam w ciążę więc jestem dmuchawcem, który najlepiej jak ochronimy od wszystkiego". Organizm dziecka powstaje z ciała matki. Jeśli matka nie dba o formę, o mocne i zdrowe ciało, to dziecko - na chłopski rozum - nie ma prawa być silne.

            • 4 0

        • Ciaza

          Nie trzeba sie bylo bzykac gdzie kolwiek i z kim kolwiek , wiecej nosic tych swoich mercedesow co ledwo zakrywaja tylek , wiecej chodzic z brzuchami odkrytymi zimowa pora a o plecach juz nie wspomne , mam dalej wymieniac ...Dlaczego jest tyle poronien i tyle nie donoszonych ciaz

          • 3 6

      • a mnie nie

        idź na zwolnienie i dbaj o siebie, ruszaj się. praca siedząca (biuro, kasa) lub z przenoszeniem ciężarów (sklep) jest szkodliwa, zwłaszcza w ciąży. dlaczego znowu nie dbać o dzieci przez dwa lata? obserwuję u różnych koleżanek. te dłużej odchowane z mamą lepiej sobie radzą niż takie co poszły do żłobka. jak znowu matka czuje się źle siedząc w domu z dzieckiem, to niech wraca do pracy. są różne drogi i nie każda jest właściwa dla każdej osoby.

        • 0 0

  • a ja dzisiaj zaliczyłem glebę - jak jechałem do pracy rowerem (5)

    jeszcze mnie łokieć boli -

    • 28 1

    • Jazda na rowerze zimą do prostych nie należy... (2)

      ...dlatego należy zachować szczególną ostrożnaść i przede wszystkim nie robić gwałtownych ruchów. Warto zapoznać się z artykułem: "Jak jeździć na rowerze zimą" (dział: "Porady Rowerowe" Portal Trojmiasto.pl)

      • 11 2

      • dziękuję za uwagę (1)

        czytałem ten artykuł - ale teoria - a życie to dwie różne sprawy - nigdy się nie da wszytkiego do końca przewidzieć... niestety ! Miejmy nadzieję że to była pierwsza i ostatnia wywrotka.... Do pracy rowerkiem pomykam od prawie dwóch lat....

        • 15 0

        • spokojnie

          gdyby człowiek wiedział że się przewróci to by se usiadł! ;)

          • 4 0

    • bo nie miałeś opon zimowych, sic (1)

      • 5 6

      • Typowe opony z kolcami...

        ...na dobra sprawe nie nadają się do jazdy w śniegu, dlatego lepiej jeździć na dość szerokich o mniejszym ciśnieniu. Opony zimowe, czyli kolcowane to dobry materiał ale na lód!

        • 3 0

  • A czy można zajść w ciążę na rowerze? (1)

    • 37 13

    • myślę że na wszystko znajdzie się sposób

      • 14 2

  • mieszkać w Polsce i jeździć na rowerze w ciąży? (2)

    co za idiotyzm

    • 16 40

    • Dokładnie (1)

      niedługo ciężarnym każą na siłownię iść.

      • 2 12

      • Ciaza

        Bo ciaza to STAN a nie choroba , polowa ciezarnych udaje swiete krowy , do pracy a nie na zwolnienia , a pozniej lament ze macie takie male troliki .

        • 10 7

  • Opinia została zablokowana przez moderatora

  • Narty (2)

    A co sądzicie o nartach w ciąży?

    • 9 17

    • Narty tak

      Jak się umie jeździć i nie przewraca, to czemu nie?

      • 1 0

    • że nie uważały na zboczu ;))))

      A co sądzicie o nartach w ciąży?

      • 1 0

  • (3)

    a gdzie info o seksie w ciąży ?

    • 20 3

    • można do dnia porodu bez ograniczeń;-)

      • 6 3

    • (1)

      a potem dziecko z zemsty będzie Ci pukać palcem po czole !

      • 4 2

      • i takie zabobony są najlepsze, można oczywiśćie, że można bez ograniczeń

        • 2 1

  • Patrząc na aurę za oknem... (8)

    ...to temat jest bardzo pasujący do okoliczności:) Tylko czekać jak w lecie podczas upałów trojmiasto.pl będzie pisało o nartach i snowboardzie:)

    • 34 6

    • (3)

      nie wiem o co Ci chodzi... ja właśnie 10 minut temu wróciłem z przejażdżki rowerem.
      no...w zasadzie to wróciłem rowerem z pracy do domu.

      no ale w ciąży nie jestem ;)

      • 7 0

      • O to chodzi...

        ...że w takiej pogodzie jazda rowerem to raczej zajęcie dla amatorów mocniejszych wrażeń, sam nie tak dawno jeździłem po śniegu i gdyby moja kobietka była w ciąży to na bank bym jej na to nie pozwolił.

        • 3 3

      • a skąd wiesz ? (1)

        • 0 0

        • Hah:)

          No faktycznie, nie mam pewności czy nie jest, przypadki chodzą po ludziach:D

          • 1 0

    • a co w zimę? (1)

      Mogliby napisać o tym jakie sporty mogą uprawiać kobiety w ciąży podczas zimy.

      • 4 1

      • A czy temat brzmi: "Czy w czasie ciąży można jeździć na rowerze ZIMĄ"?

        To ogólny temat z działu "porad", a nie typowy zimowy wątek! A czy latem zawsze pojawiały się tematy związene z tą porą roku?

        • 2 0

    • A co ma piernik do wiatraka? (1)

      Ile można czytac o tym samym? ubiorze, technice jazdy... jak brakuje Ci takich tematów zajrzyj do archiwum "porad rowerowych". Moim zdaniem ciekawy temat niezależnie od aury! Tymbardziej, że nie wszyscy jeżdżą na rowerze zimą !

      • 4 1

      • Poza tym zimą taki artykuł może poleżeć kilka dni jako główny...

        ...a w okresie letnim gdy wiele się dzieje, i wycieczki, i zawody i różne newsy... Często jest tak, że fajne artykuły pojawiają się tylko na chwilę i dopiero przekopując archiwum znajduje się coś co "śmignęło koło nosa". Zima to świetny czas na tego typu artykuły.

        • 3 0

  • (1)

    ja jeżdziłam na rowerze do 7 miesiąca:) lekarz pozwalał! poród trwał tylko 2godziny i bardzo szybko doszłam do siebie:) no i trzy tyg po porodzie już siedziałam na rowerze i zrobiłam aż 15 km!!! Jak wszystko jest w porządku, dzidzia rozwija się dobrze to nie ma żadnych przeciwwskazań do jazdy na rowerku:)

    • 34 5

    • rower

      Oczywsicie, ze tak..to wszystko zalezy od sprawnosci fizycznej kobiety

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nocny Duathlon - Airport Gdańsk (5 opinii)

(5 opinii)
zawody / wyścigi

Dni testowe w promotocykle chwaszczyno

dni otwarte

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Znajdź trasę rowerową

Forum