• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Czy Sopot jest miastem przyjaznym rowerzystom? Czytelnik wylicza wady, miasto odpowiada

Daniel
14 marca 2023, godz. 07:00 
Opinie (147)

Światło zielone dla pieszych i rowerzystów wzdłuż al. Niepodległości nadawane jest znacznie krócej niż dla aut

Czy Sopot jest miastem przyjaznym rowerzystom? Nasz czytelnik uważa, że problemem jest nie tylko brak wygodnych połączeń, ale również źle zaprogramowana sygnalizacja. Szczególnie odczuwalny jest brak tzw. zielonej fali i cykl świateł, zaprogramowany pod kątem aut, kosztem rowerzystów. Pod listem czytelnika publikujemy również oficjalne stanowisko miasta.Nasz czytelnik, pan Daniel, przekonuje, że wbrew oficjalnym deklaracjom władz Sopotu najmniejsze miasto Trójmiasta dyskryminuje rowerzystów - zwłaszcza na głównym ciągu komunikacyjnym. Oto treść listu jego autorstwa:

Władze Sopotu bardzo lubią chwalić się inwestycjami rowerowymi i podkreślać, że miasto jest przyjazne dla rowerzystów.

Przeglądając wydawany przez magistrat informator "Przepis na Sopot" można dowiedzieć się, że miasto zachęca do dojazdu rowerem do pracy, włączając się w kampanię promocyjną, a w niedawno przyjętej Strategii Rozwoju Miasta Sopotu jako trzeci cel strategiczny ujęto "zmianę modelu mobilności: ograniczanie ruchu samochodowego i zwiększanie udziału ruchu pieszego, rowerowego i komunikacji publicznej".

Artykuł z 2019 r.: Wspólny przejazd rowerowy po Sopocie: wciąż wiele miejsc wymaga poprawy Artykuł z 2019 r.: Wspólny przejazd rowerowy po Sopocie: wciąż wiele miejsc wymaga poprawy

Na al. Niepodległości, czyli głównej drodze prowadzącej przez Sopot, od dawna obowiązuje zakaz jazdy rowerem. Rowerzyści muszą korzystać z równoległej ul. Armii Krajowej, oddalonej od miejsc koncentracji sklepów i biur. Na al. Niepodległości, czyli głównej drodze prowadzącej przez Sopot, od dawna obowiązuje zakaz jazdy rowerem. Rowerzyści muszą korzystać z równoległej ul. Armii Krajowej, oddalonej od miejsc koncentracji sklepów i biur.
Z mojej obserwacji (dojeżdżam przez Sopot do pracy praktycznie codziennie) są to jedynie puste słowa, a głównym powodem, dla którego po Sopocie trudno jest przejechać sprawnie rowerem, jest sygnalizacja świetlna.

Choć pozornie wydaje się to błahym problemem, bo przecież w końcu wszyscy trafiamy raz na zielone, raz na czerwone światło, to straty cennych minut spowodowane przez (trzeba to napisać wprost) nieuczciwie dyskryminujące rowerzystów cykle sygnalizacji, powodują, że albo przejazd rowerem staje się skrajnie nieatrakcyjny, albo wręcz zachęca do jazdy na czerwonym.

Od strony Gdańska wjeżdżamy do Sopotu ul. RzemieślnicząMapka, a następnie przecinamy al. NiepodległościMapka, żeby dostać się do ul. Armii Krajowej, bo na wprost ulicą Niepodległości nie wolno nam jeździć - taki urok uzdrowiska stawiającego na "przeciwdziałanie niekorzystnym zmianom klimatu" (to trzecie główne wyzwanie strategii miasta), że nie można przejechać jego głównej alei rowerem.Droga rowerowa na ul. Rzemieślniczej Droga rowerowa na ul. Rzemieślniczej
Na tym skrzyżowaniu, kiedykolwiek na nie wjedziemy, to zawsze staniemy na czerwonym świetle, mimo że poruszamy się teoretycznie główną trasą Gdańsk - Gdynia. Do dyspozycji rowerzystów są dostępne jedynie drogi rowerowe obejmujące połowę skrzyżowania, co odróżnia Sopot od Gdańska, w którym większość skrzyżowań jest ze wszystkich stron nimi otoczona, dzięki czemu możemy, w zależności od aktualnie nadawanego sygnału, wybrać, czy jedziemy na wprost, czy skręcamy.

Kiedy już dojedziemy do obowiązkowego zakrętu, może się okazać, że nikt przed nami nie wcisnął przycisku wywołującego sygnał zielony. Tak, w Sopocie nadal na skrzyżowaniach - jeżeli nikt przed nami tego nie zrobił - tracimy kolejkę.

Przyglądamy się, jak pojazdy z ulicy poprzecznej jadą spokojnie, a piesi i rowerzyści czekają na zakończenie fazy, potem na nadanie zielonego na al. Niepodległości dla jadących na wprost i dopiero potem, po długim oczekiwaniu, na zielone w poprzek al. Niepodległości dla pieszych i rowerzystów. Potem jeszcze tylko światła przecinające ul. Armii Krajowej (na szczęście bez przycisku) i można jechać dalej.

Zachodzę w głowę, jak to jest możliwe, że podczas gdy w Gdańsku na wszystkich trasach przecinających al. Grunwaldzką, Zwycięstwa czy inne główne arterie przyciski są nieaktywne, to w Sopocie, mimo że podczas pandemii nie działały, to aktualnie nadal funkcjonują.

Niedawno przebudowane skrzyżowanie Niepodległości - Malczewskiego Niedawno przebudowane skrzyżowanie Niepodległości - Malczewskiego
Jedziemy dalej, mijamy świeżo przebudowane skrzyżowanie z ul. MalczewskiegoMapka (z zakrętem przystosowanym do jazdy wyczynowej, który większość ścina jadąc chodnikiem) i trafiamy na kolejną sygnalizację z przyciskiem (w poprzek al. NiepodległościMapka).

Musimy pokonać to przejście, jeśli chcemy nadal poruszać się aleją w stronę Gdyni. Światła w tym miejscu są wyjątkowo uciążliwe, bo nawet jeśli trafimy na kogoś, kto przed nami już zdążył użyć przycisku, to i tak często zielone zapala się dopiero w drugim zatrzymaniu ruchu pozostałych pojazdów na alei.

Należy więc (zakładając, że ktoś przed nami użył przycisku) zaczekać, aż ruch na al. Niepodległości się zatrzyma (w teorii teraz mogłoby nastąpić włączenie zielonego dla pieszych i rowerzystów), pojazdy z ulicy ul. Wejherowskiej wjadą na Niepodległości, potem ruch na Niepodległości znowu ruszy i dopiero w kolejnym kroku - mimo że pojazdy z ul. Wejherowskiej znowu mają zielone na wjazd na Niepodległości - zapala się światło zielone dla pieszych i rowerzystów.

Tym samym czekamy na zielone aż dwie kolejki. Dzięki temu mamy dużo czasu na oglądanie uprzywilejowanych, szybko jadących pojazdów i zastanawianie się, dlaczego nie wybraliśmy samochodu.

Przejazd przez al. Niepodległości tuż przy wiadukcie nad torami kolejowymi. W tym miejscu trzeba długo czekać na światło zielone na przejeździe i przejściu. Przejazd przez al. Niepodległości tuż przy wiadukcie nad torami kolejowymi. W tym miejscu trzeba długo czekać na światło zielone na przejeździe i przejściu.
Ostatnie dyskryminujące światła znajdują się na skrzyżowaniu al. Niepodległości - HaffneraMapka. Tutaj sytuacja jest prosta: wszyscy jadą na wprost, nikt nie musi używać przycisków. Mimo to dysproporcja w czasie zielonego światła dla pieszych i rowerzystów oraz dla zmotoryzowanych jest ogromna.

Zgaduję, że jest to spowodowane chęcią zapewnienia komfortu skręcającym w prawo (nie muszą się skupiać na obserwacji, mimo że widoczność jest dobra). Jednak na żadnym skrzyżowaniu w Trójmieście nie spotkałem się z aż tak dużą różnicą czasu zielonego dla jadących na wprost.

Podczas gdy piesi i rowerzyści dostają tylko 27 sekund, to zmotoryzowani mają ich aż 71, czyli prawie trzy razy więcej. Po raz kolejny rowerzysta może tylko patrzeć się na sprawnie przejeżdżające na zielonym pojazdy, czekając aż wszystkie fazy się skończą i rozpocznie się kolejny cykl.

Biorąc pod uwagę czas zmarnowany na poprzednich skrzyżowaniach, zaryzykuję stwierdzenie, że od ul. Malczewskiego do granicy z Gdynią dojeżdżam kilka razy wolniej niż samochodem.


I nie wynika to z faktu, że rower jest z natury wolniejszy, ale dlatego, że ktoś w Sopocie uparł się - wbrew zachętom z miejskiego informatora i na odwrót, niż wskazuje strategia rozwoju miasta - żeby spowalniać ruch rowerowy, mimo że we wszystkich opisywanych trzech przypadkach bardzo łatwo można ten ruch usprawnić i to bez szkody dla pozostałych uczestników ruchu.

Można to zrobić poprzez: wyłączenie przycisków, tak jak sprawdza się to w Gdańsku i sprawdziło się w trakcie pandemicznych restrykcji w Sopocie (przecież ruch w poprzek Niepodległości i tak ma zielone) i wydłużenie zielonego na skrzyżowaniu z Haffnera.

Uważam też, że miasto powinno w pierwszej kolejności przestać dyskryminować rowerzystów na skrzyżowaniach, a dopiero potem w okrągłych słowach mówić o promowaniu ekologii i mobilności.

Ja w obecnej sytuacji, mimo szczerych chęci, nie jestem w stanie z czystym sumieniem przekonywać znajomych, że z Gdańska do Gdyni można sprawnie przejechać rowerem.

O ustosunkowanie się do listu naszego czytelnika poprosiliśmy przedstawicieli miasta. Odpowiedzi udzielił Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu:

Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu
Dziękujemy autorowi listu za spostrzeżenia dotyczące infrastruktury rowerowej w Sopocie. Każda uwaga jest dla nas cenną wskazówką, aby przyjrzeć się problemowi i - jeśli jest to możliwe - wprowadzić lepsze rozwiązania komunikacyjne.

Nie zgadzamy się z tezą, że miasto dyskryminuje rowerzystów na skrzyżowaniach. Sopot jest miastem kompaktowym i nie wszędzie możliwa jest taka przebudowa infrastruktury, aby wszyscy uczestnicy ruchu drogowego byli zawsze zadowoleni.

Zwarta zabudowa Sopotu sprawia, że w mieście nie ma miejsca, aby ze wszystkich stron skrzyżowań zbudować trasy rowerowe. Aby wybudować drogę rowerową wzdłuż całej al. Niepodległości, trzeba by wyburzyć kilka kamienic czy wyciąć drzewa.

Sopot od lat stawia na zieleń. Co roku na ulicach sadzonych jest kilkaset drzew, tworzone są nowe aleje, woonerfy. Zieleń rosnąca wzdłuż alei Niepodległości (w tym głównie stare drzewa) powoduje, że w wielu miejscach nie ma możliwości wydzielenia drogi rowerowej. Trasa dla rowerzystów znajduje się na równoległej ul. Armii Krajowej. Można tam dojechać z alei w kilkanaście sekund.

Droga rowerowa wzdłuż ul. Armii Krajowej Droga rowerowa wzdłuż ul. Armii Krajowej
Aby ominąć część Sopotu z dużym ruchem i zwartą zabudową, można też wybrać aleję nadmorską, gdzie nie ma sygnalizacji świetlnej. Przypominamy, że w minionych miesiącach w ciągu ul. 3 Maja zlikwidowaliśmy dwa skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, co znacząco skraca czas przejazdu w tej części miasta. Na tej ulicy zlikwidowaliśmy też jeden pas jezdni dla samochodów na rzecz dwóch pasów rowerowych.

Wątpliwości ws. 3 Maja w Sopocie. Wysokie krawężniki to niejedyny zarzut Wątpliwości ws. 3 Maja w Sopocie. Wysokie krawężniki to niejedyny zarzut
Zgadzamy się z tym, że przy ul. Wejherowskiej przejazd rowerem na drugą stronę al. Niepodległości może wiązać się z dłuższym czasem oczekiwania na zmianę świateł.

Wynika to ze specyfiki ruchu oraz niewielkiej liczby osób przekraczających jezdnię. Aby ominąć to miejsce, można pojechać drogą rowerową wzdłuż ulicy Wejherowskiej, dalej tunelem [pod przystankiem SKM Sopot Kamienny PotokMapka - dop. red.] i wyjechać przy Lidlu. W ten sposób rowerzysta ominie dwie sygnalizacje świetlne.

Każde skrzyżowanie z sygnalizacją na drogach rowerowych posiada detektory wychwytujące rowerzystów. Rowerzyści nie mają obowiązku wciskania przycisków, choć są one na słupkach. Dojazd tuż przed końcem cyklu i wzbudzenie czujnika zbyt późno może powodować, że cykl się "nie załączy". Tak działa system Tristar w całym Trójmieście.

Przyjrzymy się sytuacji na skrzyżowaniach. Jeśli będzie to możliwe, wprowadzimy rozwiązania usprawniające ruch rowerowy.
Daniel

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie (147) 2 zablokowane

Wszystkie opinie

 • Opinia do filmu

  Zobacz film Sygnalizacja na skrzyżowaniu Niepodległości - Haffnera

  Chyba wiem dlaczego tak jest

  Dla równomiernego wypalania żarówek w sygnalizatorze ustalono taki sam czas świecenie dla zielonego i czerwonego światła. Dzięki temu miasto oszczędza bo za jednym otwarciem sygnalizatora wymienia obie żarówki. U samochodów jest jeszcze pomarańczowe więc takie rozwiązanie nie miałoby sensu.

  • 6 2

 • Opinia do filmu

  Zobacz film Sygnalizacja na skrzyżowaniu Niepodległości - Haffnera

  kolarskie problemy (7)

  • 26 18

  • Opinia do filmu

   Zobacz film Sygnalizacja na skrzyżowaniu Niepodległości - Haffnera

   I typowe szukanie dziury w całym (5)

   przecież główne drogi nigdy nie będą dla pieszych czy rowerów, tylko właśnie dla aut.
   Po co utrudniać życie tysiącom kierowców by ułatwić jednemu cykliście?
   Idąc taką argumentacją jak w tym artykule, to ja zaraz napisze: "Czy Sopot jest przyjazny kierowcom"? Nie, nie jest, bo na molo nie można wjechać autem - dyskryminacja, ratunku!
   Po to Niepodległości powinna być optymalizowana dla aut, żebym ja - także kierowca mógł spokojnie pojeździć na rowerze czy przejść się z rodziną po np. Haffnera - gdzie jest tempo 30 i powinna być wspólna droga dla wszystkich, bez słupkozy, kontrapasów, pierdziliona znaków itp.

   • 7 12

   • Opinia do filmu

    Zobacz film Sygnalizacja na skrzyżowaniu Niepodległości - Haffnera

    Nie myślmy o Niepodległości (2)

    Moim zdaniem autor niepotrzebnie wskazuje na potrzebę drogi rowerowej wzdłuż Al. Niepodległości. Tam jest dość ciasno i przede wszystkim pełno spalin. To taka miejska przelotowa autostrada i nic się tu nie zmieni. Ale pozostałe uwagi są przeważnie słuszne lub zdecydowanie słuszne.

    • 4 0

    • Opinia do filmu

     Zobacz film Sygnalizacja na skrzyżowaniu Niepodległości - Haffnera

     A najbardziej słuszna uwaga jest ta dotycząca przejazdu przez Niepodległości w rejonie Wejherowskiej. Może bez tych świateł całość byłaby w miarę do zaakceptowania.

     • 4 0

    • Opinia do filmu

     Zobacz film Sygnalizacja na skrzyżowaniu Niepodległości - Haffnera

     jest ciasno i pełno smrodu, ale nie ma zdrowej psychicznie alternatywy, np "koło kunia"

     niektórzy nie jadą rowerem na spacerek tylko do pracy, zwiedzanie durnych objazdów jest nieakceptowalne

     • 2 0

   • Opinia do filmu

    Zobacz film Sygnalizacja na skrzyżowaniu Niepodległości - Haffnera

    ale nie ma zdrowej psychicznie alternatywy

    ok, na części jest, jest Armii Krajowej z całą jej paranoicznością i nielegalnem (łamaniem ar 16 PORD)
    ale na początki i końcu nie da się inaczej niż Aleja Niep!
    od strony Gdyni kiedyś był nielegal i robili na nas łapanki
    (i śmierdziele tak właśnie ględzili, że to droga dla furjatów i się nie da)
    a teraz tam jest legalna DDR

    na drugim końcu dalej czasem psiarnia robi łapanki na chodnikowców
    a w czasie ostatniego remontu nawet nie próbowano tam wstawiać DDR,
    choć jest od cholery miejsca, a pieszych jest znacznie mniej niż rowerzystów.

    odsyłanie na Rzemieślniczą działa tylko na mieszkańców dolnych blokowisk, Przymorza,
    ale cała rowerowa Oliwa dalej zapiep**a do Gdyni na nielegalu, patrząc tylko czujnie
    czy psy nie robią zasadzki w myjni, albo na podwórku

    ostatnio jadący z naprzeciw rowerak powiedział przejazdem "czysto"
    dopiero po kilkuset metrach załapałem

    • 3 0

   • Opinia do filmu

    Zobacz film Sygnalizacja na skrzyżowaniu Niepodległości - Haffnera

    i dlatego niekolizyjne relacje przy skrzyżowaniu na haffnera mają trzy razy krótsze zielone?

    • 0 0

  • Opinia do filmu

   Zobacz film Sygnalizacja na skrzyżowaniu Niepodległości - Haffnera

   Ja mam 50lat i lubie sobie na rowerku chlapnac.

   Gustuje w dobrych winach, lepiej mi sie jedzie, jestem usmiechniety i wszystkich po drodze pozdrawiam.

   • 0 0

 • Sopot = wszelkiej maści kłopot

  To już od dawna wiadomo...

  • 18 3

 • infrastruktura rowerowa w Sopocie jest ewidentnie projektowana pod... samochody

  kosztem pieszych i rowerzystów. Żadna trasa nie spełnia tam jakikolwiek standardów czy nawet wytycznych.

  • 22 14

 • Sopot to rowerowy skansen. (1)

  • 20 8

  • W dawnych, oj dawnych czasach Gdańsk był rowerową stolicą Polski

   Później został wyprzedzony przez Warszawę, później inne wiodące metropolie. W Trójmieście mimo wszystko jest najlepszy. Nie było z tym specjalnego problemu, bo Sopot zawsze robił za czerwoną latarnię. I konsekwentnie robi. Nawet Gdynia, która przez lata mentalnie tkwiła w ślepej uliczce o nazwie "ścieżki rekreacyjne w lasach" go wyprzedziła. Ze Świętojańskiej do granicy Sopotu jedzie się radykalnie krócej niż od granicy Sopotu pod UM Sopot...

   • 3 1

 • Po pierwsze rowerzysta nie musi mieć jakichkolwiek uprawenień do poruszania się po drogach publicznych. (4)

  Więc nie jest zobowiązany znać kodeks drogowy i się do niego stosować. Dlatego znak zakaz wjazdu i sygnalizacja świetlna może być śmiało zignorowana przez rowerzystę. Poza tym rowerzysta nie ma obowiązku poruszać się po drodze dla rowerów, a ma pełne prawo jechać obok po jezdni.

  • 6 36

  • Takich cymbałów nam trzeba.

   • 7 1

  • Pytanie tylko dlaczego to kierowcy wypadki powodują, a nie ci źli rowerzyści

   • 3 2

  • Ty to może ... (1)

   ... jako pieszy przejdź przy Policjancie na czerwonym, bo skoro rowerzysta może ignorować światła to pieszy tym bardziej.

   • 1 1

   • Dajecie się trolowi łowić jak małe dzieci

    • 1 0

 • Gdzie jest problem ? (4)

  Rowerzyści masowo jeżdżą chodnikami dla pieszych wzdłuż aleji
  niepodległości wbrew przepisom . Reakcji służb nie widać .

  • 27 6

  • jakoś muszą sobie radzić (1)

   • 4 3

   • i tak samo sobie radzą na chodnikach

    na BMC, placu zdrojowym, placu przyjaciół Sopotu... pomimo że jest zakaz. Sopot to miasto nieprzyjazne pieszym

    • 3 2

  • słuzb nie ma, był artykuł wczoraj

   i dlatego sytuacja jest stabilna, tzn nie ma komu egzekwować głupich przepisów

   • 1 1

  • Podobnie po przystankach autobusowych a obok ścieżka!!! Albo po sciezkach spacerowych lub rolkowych, kiedy zobaczymy straż na rowerach ???

   • 1 2

 • Sprawa jest prosta, jest bardzo nieprzyjazny. Waski chodnik, zakaz ruchu dla rowerow, przejazdy na okolo, drogami ktore maja wylaczony ruch pieszy co jest calkowita fikcja i nierealnym rozwiazaniem. Lawirowanie z lewej na prawa, i swiatla tak ustawione, ze pieszy nie jest w stanie przejsc na jednym ciaglym zielonym.

  • 8 8

 • Pytasz dlaczego tak jest to w skrócie Tobie odpowiem (1)

  Bo od ponad 20 lat wybieracie niemalże tych samych ludzi do rzadzenia, oni biora ze sobą sowje rodziny, znajomych, dalsze rodziny, dalszych znajomych itd. Oni wiedza wszystko najlepiej i nie popełniają błędów. więc nie mają sie do czego przyznawać.
  Wszelka krytyka czegokolwiek odbierana jest jako atak polityczny i nie ma większego odzewu poza odpowiedziami typu "nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobi".

  • 28 5

  • ja tam jestem monarchistą, wszystkie te wybierania są nieudane

   • 0 0

 • Opinia wyróżniona

  Po trochu tak, ale.. (6)

  nie jest to moim zdaniem uciążliwe. Mieszkam w Sopocie, jeżdżę cały rok do pracy rowerem. Nigdy nie korzystam z przejazdu przy ulicy Wejherowskiej i na Haffnera, wybieram przejazd przez Kamionkę lub Haffnera w dół do alejek nadmorskich. Przy Reja przejście przez Niepodległości wykrywa rowerzystów automatycznie - ale zgadzam się, że to skrzyżowanie jest paskudne - zwłaszcza, że często zdarzają się wymuszenia przez samochody ruszające z Armii Krajowej. Wypunktowany zakręt na przejeździe przez Malczewskiego w punkt (sam ścinam chodnikiem jak z naprzeciwka jedzie inny rowerzysta - bo po prostu nie ma tam miejsca na 2 rowery obok siebie) a pieszego tam rzadko kiedy widać w sumie (a przydział szerokości to 2/3 chodnik, 1/3 DDR). Zdecydowanie ciężej jest poruszać się rowerem przez Gdynię.

  • 21 3

  • (5)

   jest zdecydowany postęp, jeżeli chodzi o Sopot. IMo takie artykuły jak ten, pod którym piszemy, są nieco przesadzone.

   • 4 5

   • Tylko nieco przesadzone, bo z większością się zgadzam (4)

    Jeżdżę pomiędzy Gdańskiem a Gdynią codziennie przez cały rok i poznałem prawdopodobnie wszystkie warianty tras, zanim znalazłem najlepsze dla mnie.
    Unikam jak się da przejazdu ul. Armii Krajowej, a przejazd w poprzek Niepodległości (a właściwie czekanie) w okolicy wspomnianej Wejherowskiej to koszmar, a alternatywny przejazd tunelem przy SKM z koniecznością zachowania prędkości pieszych w tunelu i dojazdem do świateł koło Lidla nie jest jakimś specjalnie rewelacyjnym rozwiązaniem. Żeby nie denerwować się opisywanymi wariantami, jeżdżę trasą nadmorską lub w osi Haffnera/Łokietka. To jest trasa odpowiednia dla jadących do/z Gdyni na Zaspę, Przymorze, Dolny Wrzeszcz. Jednak osobom korzystającym z Grunwaldzkiej najkorzystniej byłoby wybrać właśnie Armii Krajowej. Byłoby...

    • 7 0

    • (2)

     Dodam, że trasa nadmorska latem traci swoje walory (prócz krajobrazowych), bo już od maja do września przez molo trzeba iść pieszo, a w sezonie ciepłym popołudniami na drodze rowerowej trzeba przeciskać się pomiędzy rowerzystami spacerowymi, dziecięcymi rowerkami, czterokołowymi "gokartami", biegaczami i rolkarzami. Piesi też się zdarzą, nie tylko w poprzek, ale też wzdłuż drogi. Do tego sugestia jazdy 10 km/h (latem zdecydowanie słuszna). W dużej części odcinek ten nie spełnia standardów trasy tranzytowej na dojazdy do pracy Gdańsk - Gdynia. Dla rozrywki nadal jest OK poza godzinami szczytu, bo wtedy to czasem jest walka o życie.

     • 6 1

     • W kierunku Gdyni trzeba się wysilić pod górę z trasy nadmorskiej (1)

      Ale to już nie wina polityki drogowej, tylko taka uroda miasta.

      • 2 0

      • niekoniecznie

       od dawna jest w obiegu projekt zrobienia krótkiej trasy dołem klifu
       pomostu drewnianego lub leżącej na piasku gumy z taśmociągów portowych
       (i poprawiać po każdym sztormie)
       bo połączyć Sopot z ul. Mamuszki w Gdyni, toż to tylko kilkaset metrów

       ale wymagało by to dogadania sie Sopoćkowa i Gdyni (łeee, dogadanie się?...)
       oraz Urzędu Morskiego do którego plaża (łeee, dogadanie się?)

       dogadywanie się nie jest naszym sportem narodowym

       • 3 0

    • Być może perspektywa osoby mieszkającej w Sopocie jest inna

     i tylko tranzyt przez Sopot nie jest idealny.

     • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomerania MTB Maraton Szemud

82 - 92 zł
zawody / wyścigi

Cross Duathlon Gdańsk 2023 (3 opinie)

89 zł
zawody / wyścigi

Pomerania MTB Maraton Luzino

82 - 92 zł
zawody / wyścigi

Znajdź trasę rowerową

Forum