rowery

stat

Czy Rower Metropolitalny będzie lepszy od warszawskiego?

Warszawski Rower Miejski funkcjonuje już od pięciu lat i wciąż cieszy się rosnącą popularnością.
Warszawski Rower Miejski funkcjonuje już od pięciu lat i wciąż cieszy się rosnącą popularnością. fot. UM Warszawa

Choć system roweru miejskiego na Pomorzu obejmie aż 14 gmin, będzie mniejszy od funkcjonującego w Warszawie. Na jego uruchomienie potrzeba jeszcze ponad roku, podczas gdy w stolicy zajęło to tylko kilka miesięcy. O tym, jak wygląda rower miejski w Warszawie i jak będzie wyglądał w ramach naszej metropolii rozmawiano podczas VIII Kongresu Mobilności Aktywnej.



Czy będziesz korzystał(a) z Roweru Metropolitalnego?

tak, o ile nie będzie problemów ze znalezieniem wolnego roweru

44%

tak, pod warunkiem, że wzorem innych miast pierwszych kilkanaście minut będzie za darmo

40%

nie, nie będzie mi on potrzebny przy codziennych podróżach

13%

nie, nie lubię jeździć rowerem

3%
Rower miejski w Warszawie to jeden z najpopularniejszych systemów tego typu w Europie. Obecnie liczy prawie 5 tys. rowerów (w tym 100 rowerów elektrycznych, 60 dziecięcych oraz 45 tandemowych), które wypożyczyć można w 344 stacjach rozlokowanych na terenie całego miasta.

- Rower miejski wdrożyliśmy w kilka miesięcy - umowę podpisaliśmy w marcu 2012 r., a wystartował już w sierpniu tego samego roku. Wiele osób mówiło wówczas, że cały system zostanie natychmiast rozkradziony. Na szczęście prognozy te całkowicie się nie sprawdziły - mówi Marcin Czajkowski z Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie.
Rozbudowa systemu w Warszawie przebiega błyskawicznie. Na początku liczył on zaledwie 55 stacji i 1100 rowerów. Po pięciu latach rowery miejskie stanowią już 12,4 proc. całego udziału w ruchu rowerowym w mieście, a tylko w tym roku odnotowano ponad 3,2 mln wypożyczeń.

- Na fali sukcesu roweru miejskiego, nasza Rada Miasta zdecydowała się przekazać na rozwój infrastruktury rowerowej ponad 100 mln zł - dodaje Czajkowski - Dzisiaj każdego dnia porusza się po Warszawie prawie 75 tys. rowerzystów.
Statystyki warszawskiego systemu roweru miejskiego Veturilo.
Statystyki warszawskiego systemu roweru miejskiego Veturilo. mat. UM Warszawa/fot. Koprowski
Czy podobny sukces odniesie nasz System Roweru Metropolitalnego? Podczas prezentacji na Kongresie Mobilności Aktywnej wypowiadano się o nim w samych superlatywach.

- Nasz rower miejski będzie naj: największy w Polsce pod względem obszarowym [14 gmin - dop. red.], najnowocześniejszy i najbardziej efektywny poprzez integrację z węzłami przesiadkowymi - wylicza Krzysztof Perycz-Szczepański, koordynator projektu Systemu Roweru Metropolitalnego.
W momencie startu Rower Metropolitalny liczyć ma 3866 rowerów (w tym ok. 10 proc. wszystkich rowerów w Trójmieście będzie elektrycznych) oraz 7732 dedykowanych stojaków. Rower będzie można również zostawiać w tradycyjnym stojaku (tzw. system IV generacji), ponieważ jego wypożyczanie będzie się odbywało z wykorzystaniem telefonu komórkowego lub panelu wbudowanego bezpośrednio w pojazd.

Tegoroczną nowością w Warszawie są pojazdy ze wspomaganiem elektrycznym. Podobne rozwiązanie ma być również wdrożone w Rowerze Metropolitalnym.
Tegoroczną nowością w Warszawie są pojazdy ze wspomaganiem elektrycznym. Podobne rozwiązanie ma być również wdrożone w Rowerze Metropolitalnym. fot. UM Warszawa
- Wbudowany w rower system GPS pozwoli nie tylko badać potoki ruchu, ale również ułatwi relokację rowerów. Niewykluczone, że operator będzie mógł też promować w jakiś sposób przejazdy rowerem pod górę, aby ograniczyć kosztowny transport rowerów w miejsca o większym zapotrzebowaniu - dodaje Perycz-Szczepański.
Obecnie zakończono konsultacje lokalizacji stojaków rowerowych, w ramach których otrzymano ponad 190 uwag od mieszkańców. Cały system powinien wystartować w "fazie pilotażowej" jesienią przyszłego roku, a w pełnym zakresie na wiosnę 2019 r.
Też przeżyłeś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę?
Podziel się wrażeniami z innymi, napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (122)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.