rowery

stat

71. Tour de Pologne wystartuje z Gdańska

W zeszłym roku Czesław Lang (pierwszy z lewej) zakończył 70. edycję TdP. Nową dziesiątkę wyścigu rozpocznie w sierpniu, w Trójmieście.
W zeszłym roku Czesław Lang (pierwszy z lewej) zakończył 70. edycję TdP. Nową dziesiątkę wyścigu rozpocznie w sierpniu, w Trójmieście. fot. Szymon Gruchalski/tourdepologne.pl

71. edycja Tour de Pologne może wystartować spod bramy Stoczni Gdańskiej. Na pewno pierwszy etap 3 sierpnia odbędzie się w Gdańsku, skąd kolarze udadzą się w stronę Bydgoszczy. - Z Trójmiastem mam same dobre wspomnienie. Kibice zawsze licznie stawiali się na trasie, do tego to mój rodzinny region. Organizując tu start wyścigu będziemy mogli również uczcić 25. rocznicę wolnych wyborów - mówi w rozmowie z naszym portalem dyrektor generalny TdP Czesław Lang.Marcin Dajos: Co zdecydowało o powrocie TdP do Gdańska?

Czesław Lang: Przede wszystkim Tour de Pologne, to nie tylko kolarstwo. Promujemy Polskę poprzez sport. Staramy się nawiązywać do wielkich Polaków czy wydarzeń związanych z naszym kraje. Dlatego też promowaliśmy Rok Chopinowski, czy podążaliśmy szlakiem Jana Pawła II. Teraz chcemy uczcić 25. rocznicę wolnych wyborów w Polsce. Dlatego też wystartujemy w Gdańsku. Poprzez obraz, który będzie pokazywany w wielkich mediach przypomnimy, co działo się w naszym kraju. Bez takiej promocji Polski, już niedługo ludzie będą myśleć, że Mur Berliński sam się przewrócił, a Polacy nie mieli w tym żadnego udziału.

KOLARSTWO Z ETOSEM SOLIDARNOŚCI, CZYLI TOUR DE POLOGNE WRACA DO TRÓJMIASTA

Dlaczego na kolejną wizytę wyścigu musieliśmy czekać aż od 2007 roku?

Po pierwsze zazwyczaj nie było jak wkomponować Gdańska w trasę wyścigu. Do tego nie zawsze jesteśmy w stanie dogadać się z władzami miasta. Aby wyścig zawitał w dane miejsce nie wystarczy, że usiądziemy z mapą i wskażemy, gdzie chcemy jechać. Muszą być do tego obopólne chęci. Wiadomo, że nie zawsze jest dobry termin na wyłączenie z funkcjonowania części miasta. Nasza wizyta wiąże się także z kosztami, które nie muszą odpowiadać władzom w danym miejscu.

TOUR DE POLOGNE PRZEJECHAŁO W 2007 ROKU PRZEZ TRÓJMIASTO. RADIOWÓZ KTÓRY PODZIELIŁ PELETON

TdP na ulicach Gdańska w 2007 roku.
TdP na ulicach Gdańska w 2007 roku. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl
Jak będzie wyglądała trasa etapu, który rozpocznie się w Gdańsku?

Chciałbym, aby start odbył się w historycznym miejscu, czyli pod bramą stoczni. Nie wiadomo jednak, czy da się to zorganizować. Następnie kolarze wyruszą w stronę Pruszcza Gdańskiego, Malborka, Kwidzyna, a meta znajdzie się w Bydgoszczy. Tak powinno to wyglądać.

Czy dla kolarzy jest to atrakcyjna trasa?

Wiadomym jest, że w dużych wyścigach nie można zrobić jedynie płaskich, czy górskich etapów. W pierwszym z przypadków stracilibyśmy kolarzy lubiących wjeżdżać na wzniesienia, w drugim sprinterów. Dlatego też musi ona być zbilansowana jeżeli chodzi o teren. Jadąc przez Pomorze odwiedzamy ciekawe miejsca. Może nie będą one miały wielkiego znaczenia dla kolarzy, ale na pewno dla widzów. Odwiedzimy kilka miejsc historycznych, pokażemy ładne tereny. To przyciąga widzów. Wiele osób ogląda np. Tour de France dla ładnych widoków, nie wiedząc nawet, co się dzieje na trasie. W zeszłym roku TdP obejrzało ok. 3 mln. widzów. To świadczy w pewien sposób o atrakcyjności tego wydarzenia.

Jaka jest szansa, że TdP na dłużej zagości w Trójmieście?

Mamy w tym rejonie jeszcze wiele ciekawych rzeczy do pokazania. Przede wszystkim piękne tereny na Kaszubach, gdzie się urodziłem. Do tego chcielibyśmy pokazać także Gdynię. Może uda się zorganizować etap, który zacznie się właśnie w tym mieście, a zakończy w Gdańsku. Wiemy, że mamy tutaj bardzo dużą ilość fanów rowerów. To zresztą widać było podczas naszych poprzednich wizyt, nie tylko z TdP, ale także ze Skandia Maraton. Tutaj odbyła się ta najbardziej liczna edycja drugiej z imprez, na którą stawiło się 1,8 tys. uczestników. Do tego nowa data TdP, który wystartuje 3 sierpnia sprawia, że jest to środek sezonu wakacyjnego. To gwarantuje sporą ilość turystów, dla których TdP może być ciekawym wypełnieniem dnia.
Też przeżyłeś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę?
Podziel się wrażeniami z innymi, napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (25)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Porady rowerowe

zobacz więcej »

Szlaki rowerowe

Znajdź trasę rowerową

Turystyka rowerowa

zobacz więcej »