• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czas zgłosić się do jubileuszowej, 50. edycji Harpagana

Krzysztof Kochanowicz
18 września 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 

Materiał z 47. edycji wiosennego Harpagana



Przed nami kolejna edycja największych zawodów na orientację w Polsce! Mowa oczywiście o kultowym Harpaganie, który od 25 lat stanowi obowiązkową pozycję w kalendarzu wszystkich sportowców, turystów i innych bez względu na wiek. W tym roku szykuje się jeszcze większa impreza - czeka Was jubileuszowa 50. edycja Rajdu! Ponieważ człowiek z natury dąży do stawiania sobie nowych, coraz większych wyzwań, w obecnym wygodnym świecie dla wielu takim celem jest ukończenie Ekstremalnego Rajdu na Orientację "Harpagan". Nie wszystkim się udaje, ale prawie wszyscy mówią, że wrócą i jeszcze kiedyś spróbują swych sił.



W tej najbliższej, 50-tej już edycji, w dniach 16-18 października 2015 roku, organizatorzy zapraszają do Sierakowic, miejscowości położonej w samym sercu Szwajcarii Kaszubskiej. W długiej historii rajdu Gmina Sierakowice gościła Harpagan już dwukrotnie - w roku 2005 (29. edycja) oraz w roku 2008 (36. edycja).

Rywalizacja odbędzie się na trzech głównych trasach, na których można zdobyć Certyfikat Harpagana: pieszej 100 km (nocno-dziennej), rowerowej 200 km (dziennej) i mieszanej 150 km (pieszo 50 km nocą + 100 km rowerem za dnia). Pozostałe trasy, krótsze, z założenia mają wprowadzić uczestników w klimat imprez na orientację, zanim zdecydują się na którąś z długich tras "klasycznych": piesze 10, 25, oraz 50 km (dzienne) i rowerowe 50 oraz 100 km (dzienne).
Trasy piesze TP 50 i TP 100 zaliczane są do Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację, a trasy rowerowe TR100 i TR200 do Pucharu Polski w Maratonach Rowerowych na Orientację. Spośród ponad 1000 uczestników spora część przyjedzie na Harpagana z całej Polski właśnie po to, by zdobyć punkty do klasyfikacji.

Na wszystkich trasach oprócz najkrótszej pieszej, stosowany jest elektroniczny system potwierdzania obecności na punktach kontrolnych SPORTident. Wystarczy przyłożyć chip na punkcie kontrolnym, a zostanie w nim zapisane zarówno zdobycie punktu, jak i dokładny czas (osoby nieposiadające własnych chipów będą mogli wypożyczyć je w bazie). Przyspiesza to zdecydowanie rywalizację oraz publikowanie wyników bezpośrednio po powrocie na metę.

Organizatorzy zapewniają kolorowe mapy, zabezpieczone w foliowym worku strunowym w skali: TP10 - 1:10000 (1 cm na mapie odpowiada 10000 cm, czyli 100 metrom w terenie); TP25 - 1:25000; TP50, TP100, TR50 - 1:50000; TR100, TR200 - 1:100000, natomiast na trasie mieszanej uczestnicy otrzymują na części pieszej mapę 1:50000, a na rowerowej - 1:100000. Co więcej, na uczestników w bazie czekają liczne atrakcje, przygotowane specjalnie z okazji 50. Jubileuszowej edycji Rajdu.

Chcesz skorzystać z niższej opłaty? Zapisz się do 25 września:

Zapisywać się można poprzez stronę internetową oraz bezpośrednio w bazie Rajdu. Warto jednak zrobić to szybciej, bo tylko do 25 września obowiązuje opłata rajdowa ze zniżką (uiszczane po tym terminie lub na miejscu wzrastają).




Pozostałe informacje znajdziesz na stronie internetowej Harpagana

Jak z sukcesem ukończyć Harpagana podczas tej edycji?

Na przygotowania kondycyjne do najdłuższych tras rajdowych już zdecydowanie za późno, ale można pokusić się o kilka podpowiedzi dla początkujących uczestników odnośnie wyposażenia.

Na trasach pieszych najważniejszym elementem ubioru są sprawdzone i rozchodzone buty, z odpowiednim luzem, bowiem stopa po przejściu wielu kilometrów nieco powiększa się. Typ obuwia jest sprawą indywidualną, natomiast na pewno należy unikać butów górskich lub wojskowych, sięgających za kostkę, o sztywnej podeszwie. Pozostałe elementy będą zależały od pogody i tutaj sugeruje się ubranie "na cebulkę", czyli warstwowe, aby zapewnić odpowiednią wentylację, nie doprowadzając jednocześnie do wychłodzenia. Jest to istotne szczególnie na trasach odbywających się nocą, bowiem poranne ochłodzenia potrafią dać się mocno we znaki.

Na trasach rowerowych obowiązkowym, wymaganym regulaminem (!) wyposażeniem uczestnika oprócz oczywiście sprawnego roweru z przytwierdzonym numerem startowym jest oświetlenie przednie - białe (może być czołówka) oraz oświetlenie tylne - czerwone. Pamiętać o włączeniu oświetlenia powinni szczególnie uczestnicy TR 200 - rozpoczynający i kończący rywalizację po zmroku, a także wszyscy inni poruszający się po drogach publicznych. Dużym ułatwieniem oraz oszczędnością czasu dla rowerzysty jest posiadanie mapnika, najlepiej obrotowego. Kask - zalecany. W odróżnieniu od Pojezierza Kaszubskiego teren jest raczej płaski. Jeżeli pogoda dopisze, czyli będzie słonecznie na kilka dni przed rajdem oraz w dzień startu, na obszarze Borów Tucholskich niektóre drogi piaszczyste mogą być trudne do pokonania na wąskich oponach. Zdarzają się również fragmenty dróg brukowanych (także w lesie!).

Na obu typach tras, jak to w imprezach na orientację przystało, bardzo pomocnym urządzeniem jest kompas oraz... zegarek, aby się nie spóźnić na metę ;-)

Przeczytaj relację z poprzedniej edycji

Szczegóły o 50.edycji Harpagana poniżej:

Wydarzenia

50. Jubileuszowy Ekstremalny Rajd na Orientację Harpagan

bieg, zawody / wyścigi, zajęcia rekreacyjne, sporty ekstremalne, rajd / wędrówka

Opinie (1) ponad 10 zablokowanych

  • Z tą płaskością terenu raczej bym polemizował - wszystko co na północ od Sierakowic może dać w kość. Można też sobie sprawdzić ilu było harpaganów na tr200 w poprzedniej edycji rozegranej w Sierakowicach:)

    • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wycieczka rowerowa wśród kwitnących sadów Dolnej Wisły

40-60 zł
zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka

MH Automatyka MTB Pomerania Maraton - Kwidzyn - Miłosna (1 opinia)

(1 opinia)
80 - 115 zł
zawody / wyścigi

Nocny Duathlon - Airport Gdańsk (5 opinii)

(5 opinii)
zawody / wyścigi

Znajdź trasę rowerową

Forum