rowery

Brakuje rowerów w sklepach?

Sklep Velomania złożył już zamówienia na... pierwszy kwartał 2022 roku.
Sklep Velomania złożył już zamówienia na... pierwszy kwartał 2022 roku. fot. Velomania

Już od zeszłego roku dochodzą nas słuchy, że brakuje rowerów. Wszędzie: nie tylko w Trójmieście, ale w całej Polsce i nie tylko w sklepach, bo także... w fabrykach producentów. Czy rzeczywiście trzeba aż tak mocno "polować" na zakup jednośladu? Postanowiliśmy zapytać o to właścicieli sklepów rowerowych.Czy miałe(a)ś problem z zakupem roweru w ostatnim czasie?

tak 27%
nie, kupiłe(a)m rower bez problemu 29%
nie kupowałe(a)m roweru w ostatnim czasie 44%
zakończona Łącznie głosów: 826
Choć dziś pierwszy kwietnia, to wcale nie żart: wygląda na to, że wszyscy przesiedli się na rowery. Jeśli przymierzamy się do zakupu jednośladu, będziemy mieć prawdziwe szczęście, jeśli uda nam się dostać go w sklepie od ręki. A jeśli trafi się model, którego nie ma nawet u producenta... będziemy musieli poczekać długo. Wyjątkowo długo.

- Dbanie o zatowarowanie sklepu rowerowego do łatwych zadań nie należy - przyznaje Dariusz Trybocki ze sklepu Velomania. - Szczególnie w czasach globalnej pandemii, która bardzo znacząco wpłynęła na dostępność oraz ceny rowerów i komponentów. Dokładnie rok temu stabilnie funkcjonująca branża najpierw odnotowała spadek obrotów, by od hucznego otwarcia lasów regularnie notować rekordy sprzedaży. Boom na rowery trwa nadal i tyczy się to zarówno sprzedaży stacjonarnej, internetowej, jak i serwisu. O to, czy w sklepie nie zabraknie towaru musimy zadbać często z ponad rocznym wyprzedzeniem. Tyle bowiem trwa cały proces produkcji, na który składa się zamówienie komponentów, zmontowanie oraz wysyłka rowerów z Azji. Już teraz w przypadku wielu marek musieliśmy zamówić w sumie kilka tysięcy rowerów, których dostawa planowana jest na... pierwszy kwartał 2022. Obecnie, aby być pewnym, że dostaniemy wymarzony rower, jak tylko pojawi się on na rynku, najlepiej złożyć na niego zamówienie i wpłacić zaliczkę lub zadatek.
- Nasz asortyment to głównie marki premium i rowery z wyższej półki - dodaje Trybocki. - Bardzo często budujemy też rowery na zamówienie lub ulepszamy ich fabryczną specyfikację. Coraz częściej nasi klienci korzystają też z usługi door-to-door w ramach której zapewniamy transport pod same drzwi. W naszym sklepie w Gdyni rowerów nie brakuje i praktycznie codziennie otrzymujemy regularne dostawy. Zadbaliśmy również o to, aby nasz serwis działał sprawnie i miał bardzo duży zapas części zamiennych, takich jak choćby kasety i łańcuchy. Bez tych kluczowych i najczęściej wymienianych komponentów musielibyśmy odsyłać klientów z kwitkiem.

Wszyscy na roweryWiele sklepów rowerowych w Trójmieście zawczasu zauważyło tendencję i wyposażyło się w dużą liczbę towaru. Do lokali wciąż dochodzą zamówienia, niektóre z dużymi opóźnieniami. "Winnymi" są nie tylko fabryki rowerów, lecz także - a może przede wszystkim - ogromny boom na rowery, który daje się zauważyć już od zeszłego roku.

Tu kupisz rower i wypijesz dobrą kawę- Największe zainteresowanie klienci wykazują w tym roku rowerami krossowymi i gravelowymi - mówi Mariusz KrzywielRowerowego Przymorza. - Tak jak w zeszłych latach dużą popularnością cieszyły się rowery górskie, tak 2021 zdecydowanie należy do graveli. Co ciekawe, rok temu ceną graniczną za rower do rekreacyjnych przejażdżek była kwota 2 tys. zł, tak teraz poszło to zdecydowanie w górę, do 3 tys. zł. I podobnie jak pewnie w każdym innym sklepie rowerowym, tak i u nas jeszcze nie wszystkie zamówienia zostały zrealizowane przez producentów.

- Z mojego punktu widzenia sytuacja branży rowerowej jest oczywiście nowa i "dynamiczna", ale daleki jestem od narzekania i liczenia spadków, bo spadków nie odnotowywaliśmy - mówi Łukasz Derheld ze sklepów dre rowery. - Mieszkańcy Trójmiasta chętnie zaopatrują się w nowe rowery, widząc w nich bezpieczny sposób na uprawianie sportu i rekreacji oraz zapewniające dystans społeczny środki lokomocji.
- Lockdowny i kwarantanny azjatyckich fabryk na pewno wpłynęły na kłopoty związane z dostępnością rowerów i komponentów, jednak według mnie najważniejszą przyczyną braku rowerów był po prostu... mocno zwiększony popyt - dodaje. - Niektórzy producenci odnotowywali wzrosty od 30 do 50%, porównując 2019 i 2020. Takiego "przyspieszenia" nie osiągnie żadna fabryka i żaden dystrybutor. Obserwując sytuację już w maju 2020 zdecydowaliśmy się zamawiać bardzo duże ilości rowerów, które sukcesywnie do nas docierają. To właśnie od tych wczesnych i dość odważnych zamówień zależy aktualna dostępność rowerów w sklepie. Oczywiście są kolory czy rozmiary danego modelu, na które jeszcze czekamy. Czekają też nasi klienci. Znajdą się też modele, których zamówiliśmy za mało i uzupełnią się dopiero pod koniec lata. Nie da się trafić ze wszystkim i wszystkiego przewidzieć, ale jeśli chodzi o segment 2500 zł-6000 zł, to stany magazynowe mamy całkiem dobre. Przynajmniej w momencie, gdy to piszę, bo jak wspomniałem, jest dynamicznie.

Co przyniesie rowerowy 2021?Średnia półka najbardziej obleganaJak łatwo się domyślić, rowerzyści nie będą mieli problemu z zakupieniem sprzętu, którego na ścieżkach widać najmniej: rowerów czasowych i szosowych z górnej półki, zaawansowanych "elektryków" czy rowerów mtb za kilkadziesiąt tys. złotych. Znacznie inaczej wygląda sprawa z rowerami za kilka tysięcy.

- Najgorzej rzecz się ma z rowerami ze średniej półki i dziecięcymi - przyznaje Michał DomańskiEpicentrum. - Drogie i wyspecjalizowane rowery w mniejszym lub większym stopniu są dostępne lub będą w dalszej części sezonu. Z naszej perspektywy, jeśli danego roweru sklep nie miał w preorderze (zamówieniu wstępnym - przyp. red), to raczej w tym roku nie ma na niego szans, bo większość dystrybutorów ma puste magazyny. Niestety w tym sezonie kto pierwszy, ten lepszy. Ilości są bardzo ograniczone, a terminy dostaw bardzo odległe i często nieznane.

Z dużym wyprzedzeniemJak przyznają właściciele sklepów, popyt jest ogromny, a zamówienia od producentów idą powoli lub wręcz stoją. Trzeba uzbroić się w cierpliwość lub pójść na kompromis ze swoimi oczekiwaniami, zrezygnować z wymarzonego koloru lub zdecydować się na podobny model ulubionego roweru.

- Rowerów jeszcze trochę mamy, ale zwykle o tej porze roku magazyn pękał w szwach, a obecnie w magazynie prawie pusto i mamy właściwie tylko to, co w sklepie - mówi Piotr Tysarczyk ze sklepu Tysar. - Sytuacja jest niewesoła, bo o ile w kwietniu mamy jeszcze obiecane jakieś dostawy, to raczej zostaną one wchłonięte, kwiecień i maj to w końcu największa sprzedaż, jeśli chodzi o rowery. Dostajemy właściwie tylko to, co zamówiliśmy jeszcze w sierpniu i wrześniu zeszłego roku, a na domówienia od producentów w tym roku raczej nie ma już szans. Jeden z naszych głównych dostawców wręcz obciął nam zamówienie, które złożyliśmy jesienią o 30% z racji braku dostępności części i niemożności zapewnienia pełnej dostępności rowerów dla wszystkich odbiorców.

Rowery używane Trójmiasto. Sprawdź oferty lub dodaj swoje ogłoszenie


- Nie robimy żadnych rezerwacji na rowery, bo może się okazać, że i tak nie dostaniemy danego modelu i nie będziemy mogli dotrzymać słowa - przyznaje. - Bywa, że dostawa kilku rowerów rozchodzi się w ciągu jednego dnia, bo taki jest na nie popyt. Jeśli chodzi o szanse na dostępność roweru od ręki, to trzeba mieć duże szczęście i śledzić strony sklepów, żeby wręcz "upolować" wymarzony model.
Jeszcze na początku zeszłego roku nikt nie przewidziałby, że spotka nas taka klęska urodzaju, jednak nie było to jedyne zaskoczenie zeszłego roku. Co przyniesie 2021 i kolejny rok? Tego jeszcze nie wiemy, ale życzymy wszystkim, żeby mogli spędzić go na siodle swojego jednośladu.
Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie (145) 4 zablokowane

 • (14)

  Wczoraj zamówiony w popularnym portalu, a dzisiaj odbiór. No problem.

  • 40 5

  • Dokładnie! (13)

   Rower powinien kosztować maks 500 PLN. Wygodne siodełko kupić i jazda. Już 3 tysie? Zaraz będą ludzie kupować rowery po 15 tysi... Świat oszalał :(

   • 13 35

   • ale jakie rowery powinny kosztować 500zł? (2)

    • 12 2

    • takie z Auchana

     • 11 1

    • 500zl xD to cena polowy mojej tylnej lampki. Ja wiem, ze w kraju jest zle, ale takiej biedy aby szukac roweru za 500zl nie ma nawet w afryce.

     • 2 0

   • Różnicę w cenie taniego roweru nadrobisz w serwisie i zakupie nowych części. (4)

    Jak kupisz porządny rower na porządnych częściach, to miną lata zanim będziesz musiał wymienić coś większego jak rzeczy typu dętka czy linka. Nie mówię że te 17 tysi, ale kilkaset lub ponad 1000 pewnie na luzie. No i oczywiście jak będziesz kupował dalej tanie części wymienne, to będzie neverending story.

    • 8 3

    • XD (2)

     Akurat linki i pancerze wymienia się raz w roku, a dętki po złapaniu gumy.
     Rower fabryczny od razu wymaga wkładu co najmniej kilkusetzłotowego w postaci wymiany siodełka, kierownicy, gripów, pedałów etc.

     • 5 7

     • Jeżdżę naście lat rowerami jeszcze nigdy nie miałem konieczności wymiany linki czy pancerza. Co ty za rower masz?

      • 5 4

     • Po 6 latach jeszcze nic nie wymieniałem

      • 1 4

    • Nie wiesz o czym mówisz

     Nie wiem co masz na myśli, ale np częsci z górej póki, za które płacisz 10 razy tyle co za podstawowe zużywają się tak samo szybko, o ile nie szybciej. Płacisz za wagę, nazwę i ...za głupote. Bo przecież jak głupek spojrzy: o patrz korba za 100 zł, a tutaj za 300 zł! - to wezmę tą droższą - na pewno więcej wytrzyma. A to często jedynie kwestia nazwy i opakowania... niestety

     • 3 5

   • Samochód powinien kosztować maks. 2000PLN. Cztery koła, kierownica i jazda ...

    • 9 3

   • 11.2019 kupiłam rower za 2 tysie (3)

    minęło 1,5 roku i wszystkie podzespoły sa pordzewiałe, niestety teraz produkuja jedno g

    • 2 7

    • no to chyba trzymasz go pod golym niebem, albo nawet nie przecierasz pojazdzie po deszczu/ kaluzach

     • 5 1

    • Niech zgadnę - zimę spędził na balkonie?

     • 6 1

    • Cube

     Kupiłem Cube LTD Race Pro w 2012. Kosztował 5500 zl promocyjnie z 7000 zl (wyprzedaż z rocznika) Jeżdżę do dziś. Cztery sezony w roku. Wiosna, lato, jesień, zima. Wszystko działa perfekcyjnie. Nic nie rdzewieje. Hamulce hydrauliczne (olej) żadnych wycieków, amortyzator, zmiany biegów itp. cykają z precyzją.

     • 2 0

 • Same bzdury w tym artykule (1)

  • 34 26

  • Same bzdury w tym komentarzu

   A co.

   • 20 4

 • Na rynku wtórnym za dobre Wigry 3 można wyciągnąć nawet 800 zł (3)

  Za Jubilata ponad 1000 zł krzyczą.

  • 11 4

  • Kto nie jeździł Wigry 3 ten nie zna życia. (2)

   • 24 0

   • (1)

    Człowieku, zrób sobie od razu welocyped.

    • 2 5

    • Śmieszny gimbusie.

     Szkoda mi ciebie, bo życia nie znasz.

     • 4 1

 • Wczoraj przechodziłem koło sklepu z rowerami i kątem oka widziałem na wystawie rowery. (6)

  Rok temu brakowało w sklepach makaronu i papieru toaletowego a w tym roku niby rowerów.

  • 34 7

  • (1)

   Tylko, że mało kto chce gotowca na słabym osprzęcie. Zazwyczaj też nie pasuje kolor lub brak możliwości przymocowania dodatkowych elementów. Jak ktoś chce wydać raz a dobrze pieniądze to musi się liczyć z czekaniem ;)

   • 12 3

   • ped**arze jak zwykle niezadowoleni. Nie dogodzisz.

    • 1 3

  • Tyle, że z anatomicznego punktu widzenia (2)

   człowiek nie ma kąta oka.

   • 4 0

   • No bo to przysłowiowy kąt oka. Nie znasz przysłowia o kącie oka?

    :)

    • 3 3

   • ja mam

    Ty nie masz?

    • 2 1

  • Pewnie zarezerwowane

   • 0 0

 • (2)

  We wrześniu 2020 wpłaciłem zaliczkę na rower-konkretny model i nadal czekam :)
  Już 3 miesiące obsuwy.
  Czekam bo mam rower a ten ma być kolejny. Inaczej bym nie czekał tylko brał to co jest. Targają mną emocje :)

  • 16 5

  • W kontenerzevz Chin płynie (1)

   • 4 0

   • stoi w korku na kanale sueskim

    • 4 0

 • (7)

  Nowych w sklepach brak albo piekielnie drogie więc trzeba szukać po portalach aukcyjnych i z ogłoszeniami. Jest sporo używanych rowerów mtb które lasu w życiu nie widziały

  • 21 2

  • To prawda, ale są przestarzałe, na 26 calowych kołach i kosztują absurdalne pieniądze. (3)

   sam mam taki, jakiś czas temu, przed pandemią rozważałem oddanie go za darmo, a tymczasem widziałem parę dni temu identyczny za 1000zł.

   • 4 0

   • koła (2)

    A co takiego złego jest w 26 calowych kołach? sam mam taki i kosztem prędkości rower taki jest bardziej zwrotny głównie w lesie.

    • 7 1

    • Generalnie wszystko. Jeździłeś 29erem? (1)

     Komfort, stabilność i bezpieczeństwo to osobne światy. Jeśli nie jeździsz tras permanentnie między drzewami rozstawionymi co dwa metry, to nic Ci po tej manewrowości. Osobiście gdybym miał jeździć po trasach które wymagają jakieś turbo manewrowości, to po prostu chodził na piechotę po nich, a na rower wybrał inne. Co zabawne, 29erem przejeżdżasz szybko przez przeszkody, które kołem 26 musisz powoli ominąć.

     • 3 2

     • 26-29

      Dzięki za odpowiedź. Jeździłem kilka lat szosówką . Jednak na leśne trasy w trudnym terenie wolę 26 cali chociaż to może jest archaiczne. A wywrotki owszem i tu i tu się zdarzają , ale kto jeździ ten wie.

      • 2 1

  • Bo najlepszy rower do miasta to MTB. (2)

   I do lasu i w góry jednakowoż.

   • 5 1

   • (1)

    najlepiej w Trójmieście kupić ładną damkę bez biegów (taką kremową stylową) i później nią nie jeździć bo wszędzie pod górkę :)

    • 10 0

    • Przerobić na elektryka.

     • 3 0

 • W salonach brakuje samochodów (3)

  Pisiory tak opodatkowaly import i zakup używanych że tylko nowy w salonie opłaci sie kupić. Zamówienia złożone teraz do realizacji za dwa lata. Na szczęście ja mam cztery - na zapas :)

  • 14 32

  • I wtedy się obudziles

   • 6 3

  • (1)

   pisiory pisze się mała literą. Nawet na początku zdania.

   • 12 6

   • Dokładnie tak

    • 1 2

 • To wezmę trzy , na zapas bo braknie .

  • 21 0

 • Nic nie brakuje (4)

  Rowery sa, nie drożeją. Spokojnie ludziska.

  • 23 13

  • Niestety to co piszą jest prawdą i rowery drożeją... i to znacząco!.

   • 7 1

  • (2)

   Rower który kupiłem na jesień, teraz w cennikach jest 5 stówek droższy jeśli jest dostępny.

   • 3 1

   • Podziękuj PIS-owi za inflację. (1)

    • 9 1

    • i spadek wartości złotego

     • 6 1

 • Z polskim producentem też niełatwo (4)

  To prawda. Szukałem roweru lokalnego producenta( Rondo) z Gdańska,okazało że jest tak słabo z dostępnością ,że tylko internet, cudem znalazłem.
  Producent polski ,części z Azji.
  Nie przeskoczysz
  Pozdrawiam

  • 14 2

  • a co sie spodziewales (1)

   polacy własną robią tylko gorzałe. cala reszta import

   • 5 4

   • Jeszcze mamy własnych głupków w rzadzie oraz jeszcze większych głosujących na nich

    • 6 1

  • (1)

   Omijaj rondo jak sie tylko da, dziene nieprzydatne rozwiazania i chora geometria. W tych rowerach sens to ma tylko osprzet.

   • 0 1

   • Ruut X

    Chwalę sobie Rondo ,rower z charakterem.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Porady rowerowe

zobacz więcej »

Szlaki rowerowe

Znajdź trasę rowerową

Turystyka rowerowa

zobacz więcej »