rowery

stat

Bezdrożami dookoła jezior wdzydzkich


Wycieczka bezdrożami dookoła jezior wdzydzkich chodziła mi po głowie już od dłuższego czasu. Wprawdzie, wokół akwenu wiedzie oznakowany szlak rowerowy, jednak ten w dużej mierze oddala się od brzegu. Chcąc mieć bliższy kontakt z akwenem trzeba liczyć się z licznymi trudnościami i mocnej terenowej jeździe. To z pewnością temat dla wprawionych w boju rowerzystów, miłośników MTB.Parametry trasy

  • Region woj. pomorskie
  • Długość trasy 56 km
  • Poziom trudności trudny
Trasy rowerowe


Pokonana przez nas trasa nie należała do wycieczek rekreacyjnych:

Miejscami wiodła wąskimi, niemalże karkołomnymi ścieżkami, których pokonanie nie było łatwe. Aby wycieczka nie była ekstremalną przeprawą, ani walką o życie, trzeba mieć dobrze opanowaną technikę jazdy, a przede wszystkim równowagę. Przedzierający się stromą krawędzią jeziora leśny dukt, szybko zweryfikuje nasze umiejętności jazdy w terenie - wiedzą o tym Ci, którzy po kilku kilometrach zmuszeni byli odpuścić dalszą jazdę. Na trudność pokonania tej trasy z pewnością wpłynęła także niezbyt korzystna pogoda. Tego dnia, przez cały dzień padał deszcz, a temperatura wahała się w granicach od 3 do 5 stopni Celsjusza.

Układając trasę, zależało mi aby tak ją poprowadzić, by w momentach przecięcia ruchliwych szos, można było przejechać bez większego kontaktu z samochodami, co widać na załączonym w relacji śladzie GPS (poniżej w statystykach wycieczki).

Chcąc pokonać tą trasę poza sezonem letnim, warto zaopatrzyć się w zapas picia i jedzenia, gdyż wszystkie ośrodki wypoczynkowe są jeszcze zamknięte i jedyną okazją do zakupu prowiantu po drodze jest sklep we Wdzydzach Tucholskich.

Chcesz wybrać się dookoła jezior wdzydzkich spokojniejszą trasą?
>>> pojedź wyznakowanym kolorem zielonym, szlakiem przez Wdzydzki Park Krajobrazowy

Zagłębiliśmy się z przepięknej przyrodzie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego:

Wybierając trasę blisko brzegu tego ogromnego akwenu, zwanego często kaszubskim morzem mieliśmy okazję zobaczyć wszystkie pięć jezior, które połączone są w formie krzyża: Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko. Znajdują się na nim także duże wyspy m.in. zamieszkały Ostrów Wielki, Ostrów Mały, Sorka, Sidły i Glonek oraz półwyspy: Kozłowiec i Lipa, na których jak się okazuje znajdują się ośrodki wypoczynkowe. Cały akwen otoczony jest przepięknymi lasami Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, który stanowi ogromny potencjał dla różnorodnych form aktywnego wypoczynku. To świetny kierunek dla turystyki, szczególnie w okresie przejściowym, kiedy wokoło jest szaro, buro i ponuro.

Zapewne wrócimy tu niejeden jeszcze raz, gdyż we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym piękne jest o każdej porze roku, a odległość od Trójmiasta to raptem godzina jazdy samochodem.GALERIA ZDJĘĆ fot. Krzysztof Kochanowicz

Statystyki wycieczki:

-Miejsce rozpoczęcia i zakończenia wycieczki: Wdzydze Kiszewskie
-Czas jazdy wraz z postojami: 8 godzin
-Dystans: 56 km
-Poziom trudności: średni / dla zaawansowanych rowerzystów

>>>Mapa naszej trasy, pobierz ślad GPS

Proponowana przez nas mapa:
-Wdzydzki Park Krajobrazowy, skala 1:50 000 wyd. EkoKapio.pl

-Trasę najlepiej pokonać rowerem górskim o dobrej amortyzacji !

Podsumowanie:

Co tu dużo mówić... niewątpliwie Wdzydzki Park Krajobrazowy i jego najbliższe okolice, to wspaniały rejon na wypoczynek zarówno na rowerze, pieszo jak i innych formach turystyki aktywnej. Wiedzie tędy mnóstwo ciekawych ścieżek, duktów oraz szlaków, którymi zagłębić się można tam, gdzie nie dojedzie się samochodem!

Wypad prowadził: Krzysztof Kochanowicz [GR3miasto]

Inne relacje z wypadów rowerowych po Wdzydzkim Parku Krajobrazowym:

1) Wdzydzki Park Krajobrazowy na rowerze
2) Rowerem przez najpiękniejsze zakamarki tzw. Kaszubskiego Morza
3) Rodzinny Rajd Rowerowy po Wdzydzkim Parku Krajobrazowym
4) Szlak Rowerowy dookoła Jeziora Wdzydzkiego (zimą)
5) Zimowy biwak pod namiotem na łonie Wdzydzkiego PK

...oraz pieszo:


Dziękujemy wszystkim za udział w naszych wypadach i zapraszamy na kolejne !

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami. Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com


Zajrzyj i dowiedz się, gdzie w najbliższym czasie wybiera się Grupa Rowerowa 3miasto
Też przeżyłeś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę?
Podziel się wrażeniami z innymi, napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (22)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Porady rowerowe

zobacz więcej »

Szlaki rowerowe

Znajdź trasę rowerową

Turystyka rowerowa

zobacz więcej »