• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Będzie Rowerowy Maj. Zgłoszenia do końca lutego

Kampania Rowerowy Maj po raz pierwszy została zorganizowana w Gdańsku w 2014 roku.
Kampania Rowerowy Maj po raz pierwszy została zorganizowana w Gdańsku w 2014 roku. fot. RMA

Gdańsk, jako pomysłodawca kampanii Rowerowy Maj z 2014 roku, wraca do gry mimo trudniejszych czasów naznaczonych pandemią koronawirusa. W 2021 roku odbędzie się kolejna, 7. edycja zabawy. Kampanię mogą realizować również placówki, które będą funkcjonować w trybie zdalnego nauczania. Zgłoszenia gmin zbierane są do końca lutego.Ze względu na obostrzenia pandemiczne zeszłoroczna edycja, która miała być 7. z kolei, została odwołana. Wszystko wskazuje jednak na to, że w 2021 r. będzie można znowu wziąć udział w lubianej zabawie, która - zorganizowana po raz pierwszy w Gdańsku w 2014 r. - szybko opanowała całą Polskę.

W tym roku wzięto pod uwagę przełożony termin egzaminów ósmoklasisty z kwietnia na koniec maja, dlatego akcja potrwa nie 4, ale 3 tygodnie. W dniach 4-24 maja uczniowie i przedszkolaki docierający do szkoły rowerem, hulajnogą, na rolkach czy deskorolce będą zbierać kolorowe naklejki, które staną się przepustką do otrzymania atrakcyjnych nagród.

Zabawa także dla uczniów zdalnychNowością w tegorocznym regulaminie jest to, że w przypadku gdy szkoła lub przedszkole funkcjonuje w trybie zdalnego nauczania, za aktywne podróże uznaje się przejazdy do dowolnego celu rowerem, hulajnogą, na rolkach, wrotkach, które trwają minimum 30 minut, wykonane od 4 maja do 24 maja 2021 r.

- W ten sposób nie tylko kształtujemy pozytywne nawyki transportowe, ale promujemy również zdrowy styl życia, samodzielność dzieci, bezpieczeństwo komunikacyjne oraz dbamy o wyższą jakość naszego środowiska - informuje Remigiusz Kitliński z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Jak co roku Miasto Gdańsk zaprasza najmłodszych, młodzież szkolną, nauczycieli, a także samorządy do dołączenia do inicjatywy, której atrakcyjność, skuteczność i potencjał w promocji zrównoważonej mobilności potwierdzają wszyscy dotychczasowi uczestnicy.

Gdynia: ruszy nowa edycja kampanii Odprowadzam Sam
Rekord w 2019 rokuW poprzedniej edycji, tj. w 2019 r., Rowerowy Maj objął aż 48 gmin Polski, w tym Gdańsk, Sopot i Gdynię. Wzięło w niej udział 859 placówek - 12 546 klas szkolnych. Najbardziej aktywne oddziały mogły liczyć na nagrody ufundowane przez organizatorów i sponsorów akcji, a wszyscy uczestnicy - na świetną, konstruktywną zabawę i udział w promowaniu roweru jako świetnego środka transportu.

- Efekty i korzyści Rowerowego Maja są odczuwalne nie tylko dla uczniów i szkół, ale również dla samorządów i środowiska - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska. - Po ubiegłorocznej, wymuszonej przez COVID przerwie wracamy z jeszcze większym entuzjazmem. W tym roku wyjątkowo zmieniamy zasady, by dopasować je do warunków pandemicznych. Nawet jeżeli szkoła lub przedszkole będzie funkcjonowało w trybie zdalnego nauczania, punktowane będą aktywne przejazdy do dowolnego, innego celu, trwające minimum 30 minut. Zależy nam, żeby budować w młodych ludziach nawyki podróżowania rowerem, hulajnogą, na rolkach czy wrotkach. Zachęcam wszystkie polskie gminy do przyłączenia się do społecznej kampanii, która została zainicjowana w Gdańsku.

2019: Rekordowy Gdańsk za półmetkiem akcji Rowerowy MajW ramach akcji uczniowie i przedszkolaki docierają do swoich szkół i przedszkoli rowerami, hulajnogami, na rolkach i deskorolkach.
W ramach akcji uczniowie i przedszkolaki docierają do swoich szkół i przedszkoli rowerami, hulajnogami, na rolkach i deskorolkach. fot. RMA

Jak zgłosić się do udziału?Organizator czeka na zgłoszenia gmin do końca lutego. W ramach bezkosztowej umowy współpracy zainteresowane samorządy otrzymują niezbędne narzędzia do organizacji kampanii i wsparcie merytoryczne ze strony Organizatora Głównego. Zainteresowana placówka szkolna lub przedszkolna powinna zwrócić się do Urzędu Miasta lub Gminy, któremu podlega, i zapytać o możliwość udziału w kampanii. Szczegóły znajdują się na stronie internetowej kampanii.Patronami medialnymi tegorocznej kampanii są Onet.pl, Trojmiasto.pl i gdansk.pl.
Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (22)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

Harpuś z mapą do Sopotu Grodzisko
impreza na orientację, trening
maj 28
sobota, g. 10:30
Sopot
20 - 25 zł
ulgowy 10 - 15 zł
CYKLO Gravel
zawody / wyścigi
maj 29
niedziela, g. 05:00
Gdańsk
Harpuś z mapą na Ujeścisko!
impreza na orientację, trening
maj 29
niedziela, g. 10:30
Gdańsk
20 - 25 zł
ulgowy 1 - 15 zł

Znajdź trasę rowerową

Ogłoszenia polecane

Forum