rowery

Bartosz Banach wygrał drugą edycję Cross Duathlonu Gdańsk

Za nami druga edycja Cross Duathlon Gdańsk
Za nami druga edycja Cross Duathlon Gdańsk fot. Dawid Linkowski / Gdański Ośrodek Sportu

Bartosz Banach znalazł receptę na zwycięstwa w gdańskich imprezach, które od uczestników wymagają znacznego wysiłku. Po tegorocznym tryumfie w lipcowym Triathlonie Gdańsk, teraz dołożył pewną wygraną w drugiej edycji Cross Duathlonu Gdańsk.W tym roku na starcie zawodów organizowanych przez Gdański Ośrodek Sportu stanęło 160 uczestników. To duży wzrost frekwencji w porównaniu do debiutu tej imprezy w 2017 roku, kiedy to wystartowała niespełna setka zawodników. Do pokonania mieli niezwykle ciekawą i urozmaiconą trasę w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym składającą się z rund: 5 km biegu, 17 km roweru i ponownie 5 km biegu. Całość tworzyła kompilację wszystkich najważniejszych elementów biegania i kolarstwa górskiego, z sumą przewyższeń wynoszącą 283 metry. Dopisała także pogoda.

Pierwszy etap biegowy zapowiadał bardzo interesującą walkę o zwycięstwo w gdańskiej imprezie. Po pięciu kilometrach najszybszy był Maciej Kubiak, świeżo upieczony brązowy medalista Mistrzostw Polski w Duathlonie. Mocne tempo zapewniło mu wyraźną przewagę nad resztą stawki. Jako drugi w strefie zmian pojawił się Bartosz Banach. Ponieważ jazda rowerem należy do największych atutów tego zawodnika, kibice mogli być pewni, że na tej części trasy mogą nastąpić ciekawe rozstrzygnięcia. Jak się okazało, Bartosz Banach/Gdańsk - Torus Apteka Gemini/ faktycznie bardzo mocno naciskał i po rundzie rowerowej jako pierwszy, z dużą przewagą wyruszył na ostatnie 5 kilometrów zawodów. Spokojnie kontrolował przebieg rywalizacji i niezagrożony minął linię mety z czasem 1:15,04.

- Po pierwszym biegu miałem około minuty straty, a ponieważ nie wiedziałem, jak kolega będzie jeździł na rowerze, więc to wcale nie był taki spokojny start. Dopiero jak dogoniłem go na trasie rowerowej, a pozostało jeszcze 3/4 dystansu do przejechania, przekalkulowałem sobie, że jadąc podobnym tempem powinienem wypracować sobie przewagę przed drugim biegiem. To dało mi komfort, bo gdy już wbiegałem do lasu to słyszałem, że drugiego zawodnika nie ma jeszcze w strefie zmian - zauważa 32-letni zawodnik.
Na mecie Bartosz Banach zapewniał, że jeśli tylko kalendarz startów pozwoli, powróci na gdański Cross Duathlon przy okazji kolejnej edycji zawodów.

- Świetna impreza, świetna trasa, dobrze, że dzisiaj było ciepło, mam nadzieję, że podczas kolejnych startów tutaj również tak będzie. To chyba jedyna taka impreza przebiegająca po tak pięknej trasie. Jestem z Gdańska, więc zachęcam wszystkich, żeby startowali w tych zawodach - zakończył Bartosz Banach.
Za nami druga edycja Cross Duathlon Gdańsk
Za nami druga edycja Cross Duathlon Gdańsk fot. Dawid Linkowski / Gdański Ośrodek Sportu


Drugi na mecie zameldował się Maciej Kubiak / Reda - Endure Zoeller/ z wynikiem 1:16,26. Trzecie miejsce wywalczył Jakub Krzemiński /Gdańsk - Bike Up Europell/ z rezultatem 1:19,13.

Najlepszą z pań okazała się Monika Kubiak/Gdańsk/, która wygrała tutaj również rok temu. Jej wynik 1:35,59 okazał się lepszy od tego z 2017 roku o ponad 8 minut. Jako druga na mecie pojawiła się Ewa Lemke /Gdynia - SportEvo/Active Life/ z czasem 1:36,30. Miejsce na podium uzupełniła Magdalena Matulewicz / Młynary - 3athlete/, która na pokonanie dystansu potrzebowała 1:38,26.

- W zeszłym roku wygrałam, teraz myślałam, że się nie uda, dlatego jestem bardzo zadowolona. Miałam nadzieję na trzecie miejsce, a skończyłam na pierwszym. Pierwszy bieg nieco sknociłam, ale potem było już dobrze. Pod koniec trasy pilnowałam pierwszego miejsca, ale na ostatnim zbiegu zauważyłam różowy strój. Wiedziałam, że to rywalka za mną, więc musiałam przyspieszyć. Dałam radę, nie odpuściłam i bardzo się z tego cieszę - mówiła pierwsza kobieta na mecie, Monika Kubiak. Zawodniczka po pierwszym, pięciokilometrowym odcinku biegu zajmowała trzecią lokatę. - Pogoda dużo lepsza niż w zeszłym roku. Podczas biegu mieliśmy słoneczko, a podczas jazdy po lesie zasłaniały nas drzewa, więc warunki były dziś optymalne - zakończyła najlepsza z pań.
GALERIA ZDJĘĆ (etap rowerowy) fot. Dawid Linkowski / Gdański Ośrodek Sportu

GALERIA ZDJĘĆ (etap pieszy) fot. Dawid Linkowski / Gdański Ośrodek Sportu

Przeczytaj także Bartosz Banach wygrał Triathlon Gdańsk 2018

Organizatorzy:

Miasto Gdańsk,
Gdański Ośrodek Sportu
WWW: Cross Duathlon Gdańsk 2018
>>>aktualności na Facebooku
Mail: imprezy@sportgdansk.pl

Zobacz naszą wideo relację z zeszłego roku:
Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie (7)

 • I po co? (3)

  I na co to komu?

  • 3 29

  • (1)

   a szukasz zaczepki gdyż ?

   • 10 1

   • bo lasy blokujo

    ,

    • 1 6

  • Ehhh...

   Żłop dalej browca przed TV i dziw się, Ferdek.

   • 8 1

 • i można po lesie (2)

  lepiej i zdrowiej. Polecam

  • 6 4

  • można też w mieście (1)

   zależy od dyscypliny

   • 4 2

   • wszędzie można, ale najlepiej to przed kompem marudzić hehe

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

+ dodaj

Porady rowerowe

zobacz więcej »

Szlaki rowerowe

Znajdź trasę rowerową

Turystyka rowerowa

zobacz więcej »