rowery

stat

10 listopada Cyklo Gravel Krokowa

10 listopada odbędzie się pierwsza i prawdopodobnie nie ostatnia edycja wyścigu gravelowego serii Cyklo.
10 listopada odbędzie się pierwsza i prawdopodobnie nie ostatnia edycja wyścigu gravelowego serii Cyklo. Cyklo.info.pl

10 listopada w Krokowej odbędzie się debiutancka impreza organizowana przez doświadczony zespół Trójmiejskiego Stowarzyszenia Rowerowego. Do zawodów pod wspólną nazwą Cyklo dołącza impreza gravelowa, w której można wziąć udział nie tylko na rowerze górskim czy przełajowym - Cyklo Gravel Krokowa.- Rajd gravelowy to temat, który już od dłuższego czasu chodził nam po głowie - mówi Bartłomiej Glaas, organizator. - Widzimy doskonale, ile rowerów tego typu zaczęło jeździć w ciągu ostatniego sezonu czy dwóch - to wręcz szaleństwo gravelowe. Wspólnie z gospodarzem imprezy - gminą Krokowa - postanowiliśmy zorganizować pierwszą imprezę gravelową w kraju.
Skąd tak lawinowo rosnąca popularność graveli? W świecie kolarstwa pojawiła się potrzeba stworzenia roweru, który nadawałby się do komfortowej jazdy zarówno po asfalcie, jak i drogach gruntowych. Kluczowe jest tu słowo "komfort". Rower przełajowy za sprawą ograniczonej szerokości opony i agresywnej geometrii świetnie sprawdza się u osób, które chcą zaznać niczym nieskrępowanej szybkości. Gravel powstał po to, aby dogodzić użytkownikom poszukującym przede wszystkim wygody i radości z jazdy. Wydaje się, że w warunkach oferowanych przez Trójmiasto i Szwajcarię Kaszubską - niezmierzonych lasów oraz polnych bezdroży - rowery tego typu szybko staną się jednymi z ulubionych.

Rower przełajowy a gravelowy - czym się różnią?


- Gravele to obecnie najbardziej rozwijająca się i najpopularniejsza grupa rowerów - mówi Dariusz Trybocki z Velomania.pl, partner rajdu. - To idealna i uniwersalna propozycja dla tych, którzy chcą uciec od zatłoczonych ulic, wybrać się na dłuższą wyprawę lub komfortowo dojechać do pracy czy szkoły. Zastosowań dla graveli jest mnóstwo i nic dziwnego, że jeździ ich coraz więcej. Dlatego w sklepie Velomania.pl postanowiliśmy wyspecjalizować się w tym rodzaju rowerów. A jako że topowy sprzęt to nie wszystko, nasi klienci mogą liczyć na profesjonalną pomoc w doborze i konfiguracji roweru, jazdy testowe oraz wspólne ustawki, tak zwane coffee ride'y.

Gravelondo - przekonaj się, czy polubiszOd zeszłej zimy organizowane są cykliczne treningi dla miłośników jazdy przełajowej - Gravelondo. Pierwszy trening tego roku odbył się w zeszłą sobotę, 26 października. W miejscu zbiórki, przy ulicy Barniewickiej w Gdańsku-Osowie, stawiło się... ponad 100 uczestników. Kolejna okazja do potrenowania w grupie o dostosowanym poziomie zaawansowania już 2 listopada.

Gravelondo - rusza cykl treningów przełajowych- Gravelondo to treningi dla wszystkich, bez względu na stopień zaawansowania, wiek i płeć - zachęca Michał Bogdziewicz, trener kolarstwa, organizator treningów. - Grupę dzielimy na trzy lub cztery podgrupy. Trasy dobieram w ten sposób, aby co kilka treningów jeździć po całkiem nowych drogach szutrowych, wiejskich. Wielu uczestników poprzednich edycji twierdzi, że dzięki tym treningom zima mija im bardzo szybko i przyjemnie. Co równie ważne, to świetne przygotowanie do sezonu letniego. Potwierdza to nawet Michał Kwiatkowski, kolarski mistrz świata, który treningi zimowe w Polsce realizuje głównie na rowerze gravelowym. Poprzedniej zimy na nasze treningi przyjeżdżało po 40-50 osób; w tym roku na pierwszą edycję przyjechało ponad 100 osób. To znak, że wydarzenie naprawdę przypadło uczestnikom do gustu.

Nie zsiadaj z roweru na zimę- Cyklo Gravel Krokowa to również kolejny argument do tego, żeby na zimniejsze miesiące nie odkładać roweru na bok - zachęca Bartłomiej Glaas. - Oczywiście organizacyjnie mamy wpływ na wiele parametrów, ale pogoda to do samego dnia imprezy wielka niewiadoma. Wychodzimy jednak z założenia, że nie ma złej pogody na rower, jest tylko nieprawidłowe ubranie - chcemy pokazać i udowodnić, że kolarstwem możemy bawić się nie tylko w okresie letnio-wakacyjnym, lecz także w listopadzie.

Ścigaj się, jeśli masz ochotęCyklo Gravel Krokowa jest określany mianem rajdu, bo każdy może potraktować to po swojemu: jako wyścig lub zwykły trening. Pomorska czołówka zawodników zapewne będzie ścigała się o zwycięstwo i o jak najlepszy czas przejazdu, jednak uczestnicy mogą przejechać trasę także rekreacyjnie i krajoznawczo. Piękne otoczenie przyrody, zabezpieczona droga i sportowa atmosfera wpłyną na atrakcyjny odbiór tak spędzonego dnia.

- Dopuszczamy oczywiście możliwość startu na każdym rowerze wyposażonym w dwa sprawne hamulce - zaznacza Glaas. - Nie ma konieczności posiadania roweru gravelowego czy przełajowego. Trasa została ułożona w taki sposób, że najszybszy powinien być właśnie rower tego typu. Jest sporo asfaltu, do tego dwa lub trzy podjazdy; poza tym to szybkie drogi szutrowe pozbawione trudności technicznych. Każdy poradzi sobie z tą trasą.
Zarys GPS niespełna 31-kilometrowej trasy można zobaczyć tutaj.

Zapisów na imprezę można dokonać na stronie organizatora.Masz dla nas temat? Chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
A może przeżyłe(a)ś ciekawą przygodę, odkryłe(a)ś nową trasę? Napisz do nas: rowery@trojmiasto.pl.

Opinie (5)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia - imprezy i szkolenia

+ dodaj

Porady rowerowe

zobacz więcej »

Szlaki rowerowe

Znajdź trasę rowerową

Turystyka rowerowa

zobacz więcej »