Sukcesy Polaków na Mistrzostwach Europy w Bikejoringu i Canicrossie

Grzegorz Chudzik; opr.Krzysztof Kochanowicz
15 października 2009 (artykuł sprzed 14 lat)

W dniach 11 i 12 października 2009 r. w węgierskim mieście Sopron zakończyły się kolejne Mistrzostwa Europy ECF EuroCanicross 2009. Mistrzostwa te ponownie pokazały, iż Polska bikejoringiem i canicrossem stoi!

Pojęcia:
-Bikejoring = pies+ kolarz. Jazda indywidualna na czas , starty co 1 minutę.
-Canicross = pies + biegacz. Bieg indywidualny, starty co 30 sekund.
Dwie oficjalne dyscypliny sportu zaprzęgowego. Dwie pozostałe to psie zaprzęgi i skikjoring, czyli: narciarz biegowy i pies, wiecej info na ten temat znajdziecie na stronie Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów

Górska trasa o długości o długości 5,3 km składająca się z dwóch etapów przy padającym non stop deszczu nie ułatwiała sprawy, mokra trawa, koleiny i kamienie nie jednemu odcisnęły ślad na ciele. Nasi rodacy jednak dali z siebie wszystko i pokazali naprawdę wysoką klasę.

W Mistrzostwach Europy na Węgrzech polscy zawodnicy zdobyli aż 13 medali: 5 złotych, 4 srebrne i 4 brązowe. Jest to jeden z najlepszych wyników w historii Polskiego Związku Sportów Psich Zaprzęgów! Wartym podkreślenia jest fakt, iż w bikejoringu mężczyzn całe podium było biało-czerwone. Ponownie Mistrzem Europy został Igor Tracz z Klubu Amberdog Pruszcz Gdański, Kross), srebrny medal zdobył Kajetan Jasiczak (z Taris Puszczykowo, Kross) a brąz zdobył Marek Długołęcki (Biały Kieł Komorowo, EST). Igor Tracz ustanowił rekord trasy na pierwszym etapie wygrywając z Jasiczakiem 7 sekund, a na drugim etapie Kajetan wygrał z Igorem o 1,5 sekundy.

W konkurencji Bikejoring kobiet Beata Pawłowska (Grey, Wheeler) obroniła tytuł Mistrzyni Europy i ponownie zdobyła złoty medal. Tuż za podium znalazła się Agnieszka Jarecka (Amberdog). Wśród juniorów w bikejoringu było bez niespodzianek. Zasłużenie konkurencję wygrał Piotr Rakoski (Grey). Martyna Piecko (Travois) zdobyła srebrny medal i wicemistrzostwo Europy. Wśród mastersów w bikejoringu srebrny medal i wicemistrzostwo Europy zdobył Janusz Królikowski (Biały Kieł, MBike) , a brązowy Grzegorz Liszki (Grey, Wheeler). Na wielkie uznanie zasługuje złoty medal Nikolasa Imiołczyka (Travois) w Canicross Junior Men oraz srebrny medal Joanny Kubiczek (Travois) w Canicross Junior Women. Wśród masterek w canicrossie tytuł Mistrzyni Europy ponownie trafił do Izabeli Zatorskiej (PTG Sokół).

Wiele emocji jak zawsze dostarczyły polskie sztafety canicross. Sztafeta kobiet w składzie: Izabela Zatorska, Kamila Zatorska i Jolanta Kałat zdobyły brązowy medal. Męska sztafeta w składzie: Hubert Kiljan, Mateusz Brylewski i Nikolas Imiołczyk po wspaniałej walce zdobyli brązowe medale.