Krzysztof Kochanowicz
20 czerwca 2017 (artykuł sprzed 6 lat)
Najnowszy artykuł na ten temat Imprezy kolarstwa górskiego w 2018 r.
4. edycja Maratonu Rowerowego Pomorza Środkowego za nami 4. edycja Maratonu Rowerowego Pomorza Środkowego za nami

Świetne warunki atmosferyczne, walka do ostatniego centymetra trasy i sekundowe różnice czasowe - to najlepsze podsumowanie 4. edycji Maratonu Rowerowego Pomorza Środkowego. Na starcie stanęła rekordowa liczba 153 zawodników nie tylko z regionu, ale również z dalej położonych miejscowości - Trójmiasta, Koszalina, Łowicza, a nawet Katowic, którzy ponownie stworzyli w Korzybiu wyjątkową atmosferę kolarskiego święta.

Trasa tegorocznej edycji maratonu została tradycyjnie zmodyfikowana. Aby dołożyć kolarskich wyzwań organizatorzy (Gmina Kępice i Nadleśnictwo Warcino) po będącym największym wyzwaniem podjeździe na Chomnicę w Kępicach (115 m n.p.m. - względna różnica wysokości 56 m), zafundowali uczestnikom ponowny podjazd na tę górę... To nie była jedyna zmiana. Impreza od dwóch lat organizowana jest we współpracy Gmin Kępice i Sławno, a trasa z Korzybia wiodła przez Kępice, wokół jeziora Łętowskiego do Łętowa, a później ponownie (jak w 2015 roku) przez leśne jezioro Kryształ. Zawody rozegrano na terenach należących do Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Lasy Środkowopomorskie".

Organizatorzy zadbali o zapewnienie odpowiedniej atmosfery w bazie zawodów, położonej przy korzybskim jeziorze, która od godzin porannych zapełniała się uczestnikami. Przed startem uczestnicy zapoznawali się z trasą oraz korzystali z pomocy technicznej serwisu rowerowego KawisBike. Dobre warunki atmosferyczne - słoneczna pogoda, nie za wysoka temperatura i niewielki wiatr - sprzyjały ściganiu. W oczekiwaniu na ścigających się dorosłych można było śledzić zmagania rowerowe dzieci wokół Jeziora Korzybskiego. Ostatecznie do rywalizacji stanęło 89 amatorów, 42 profesjonalistów na dystansie 31 km oraz 22 kolarzy na 62 km. Wśród nich było 25 kobiet.

Jako pierwsi na trasę wyruszyli ścigający się na królewskim dystansie 62 km. W tym gronie nie zabrakło broniącego tytułu sprzed roku Michała Różańskiego (Trigar MTB Team - czas w 2016 1:57:50), a na start zdecydowały się trzy zawodniczki. Obrońcy tytułu niestety nie udało się powtórzyć rezultatu z ubiegłego roku. O ile na pierwszym okrążeniu zajmował drugą pozycję, a grupę liderów tworzyli obok niego Błażej Pasik, Łukasz DerheldJan Suszko, pomiędzy którymi były 3 sekundy różnicy. Więcej sił na drugie okrążenie zachowali jednak Łukasz Derheld (EDF Trek Gdynia), który czasem 2:05:40 jako pierwszy pokonał linię mety, do samego końca wyrównaną walkę prowadził z nim Błażej Pasik (Rowery Małgośka), który jednak musiał uznać wyższość rywala - jego czas 2:05:42. Trzeci metę osiągnął Michał Różański (2:07:47). Po raz pierwszy na pudle dystansu 60 km zabrakło przedstawiciela Baszty Bytów - najlepszych z zawodników bytowskiego klubu Jan Suszko finiszował na czwartej pozycji (2:11:21). Najszybszą kobietą była Marzena Janczarska (Gardenflora MTB Team) z czasem 2:35:50.

Drudzy do rywalizacji wyruszyli profesjonaliści na 31 km. Również w tej grupie przez cały dystans czołówka wyścigu walczyła koło w koło o zwycięstwo. Ostatecznie pierwszy osiągnął metę Przemysław Blokus (TaKo Team) z czasem 1:03:28. Walkę na finiszu minimalnie przegrał z nim Paweł Żywicki (Baszta Bytów - 1:03:31). Bytowianin poprawił swój ubiegłoroczny wynik, ciesząc się ze srebrnego medalu, podczas gdy w 2016 roku stanął na najniższym stopniu podium. Tuż za wspomnianą parą zmagania o brąz prowadzili Sebastian Młyński (Baszta Bytów - 1:03:33) i  Andrzej Rekowski, a minimalnie lepszy okazał się zawodnik Baszty. Wśród pań podium rozdzieliły między siebie zawodniczki bytowskiej Baszty. Zwyciężczynią została Alekansandra Zabrocka (1:12:37 - dwudziesta trzecia na mecie), a kolejne miejsca zajęły Elżbieta Reca (1:16:51) oraz Martyna Krefta (1:19:03).

>>>Pełne wyniki

Najliczniejsze grono zawodników stanęło na starcie rywalizacji amatorów. Przed rokiem na podium w tej kategorii stanęli Piotr Myszkowski, Radosław LatańskiPiotr Polenica. Niemal powtórzyli oni swoje osiągnięcia. Zwyciężył najstarszy Piotr Myszkowski (Baszta - 1:08:00), który pokonał o dwie sekundy nowego w gronie triumfatora Rafała Majewskiego (Rowery Małgośka). Trzecie miejsce zajął Radosław Latański (Kusice - 1:08:38), a tuż za podium tym razem był Piotr Polenica (Sianów - 1:08:47). Pierwszą panią była Beata Lorkowska (Gdańsk - 1:22:08, 26. na mecie), a na podium wskoczyły również Maja Stelmach (Luk-Connect Racing Team - 1:33:04), a także jej klubowa koleżanka Kasia Rompa (1:34:20).

W tym roku stworzono kategorię drużynową. Najliczniejszymi ekipami była Baszta Bytów (jej zawodniczki i zawodnicy zdobyli 6 medali), Morpol Racing Team oraz Luk-Connect Racing Team (2 medale), ale swoich przedstawicieli miały również drużyny Korzybskich Rekinów, MTS Hamer Miasto, Piasta Słupsk, Stopy Słupsk, Dzików dla Kingi, Gardenflora MTB, Rowery Małgośka (2 medale indywidualne), czy MTB Trigar. Wyróżnienia otrzymali również zawodnicy i zawodniczki, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w swoich kategoriach wiekowych.

- W opiniach po ubiegłorocznych zawodach podkreślano, że warto byłoby zapewnić więcej górek. Chcąc spełnić to oczekiwania wraz z Nadleśnictwem Warcino przygotowaliśmy zmianę trasy w rejonie Chomnicy i Jeziora Łętowskiego. Jak można było słyszeć z rozmów po zakończeniu ścigania, tegoroczna trasa przypadła zawodnikom do gustu. Pozytywne opinie naszych gości o przygotowaniu zawodów oraz deklaracje chęci ponownego przyjazdu są dla nas ogromnym powodem do radości. Dziękuję wszystkim partnerom i osobom zaangażowanym w organizację, bez was nie osiągnęlibyśmy sukcesu - mówi Jacek Rzepiński, dyrektor Maratonu. - W przyszłym roku odbędzie się piąta edycja imprezy i z tej okazji pomyślimy o kolejnych urozmaiceniach i atrakcjach - dodaje Rzepiński.
Na mecie, zlokalizowanej przy urokliwym jeziorze Korzybskim, na wszystkich czekała gorąca zupa oraz bufet przygotowany przez mieszkańców Korzybia. Trasę zawodów zabezpieczali strażacy ochotnicy z Kępic, Korzybia i Żukowa (którzy zorganizowali punkt z napojami). Pomoc dla zawodników, którzy nie mogli kontynuować jazdy, zapewniła Straż Leśna Nadleśnictwa Warcino.